برپایی کارگاه «مهندسی اختراع» در شهرکرد

 کارگاه «مهندسی اختراع» به همت بنياد نخبگان استان چهارمحال‌وبختياري در شهر کرد برگزار شد.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنياد نخبگان استان چهارمحال‌وبختياري در راستاي فعالیت‌های فرهنگی، توانمندسازی نخبگان و استعدادهای‌برتر کارگاهی با عنوان «مهندسي اختراع» را در شهرکرد برگزار کرد.

محمدعلي الله­ياري؛ مدرس این كارگاه با اشاره به لزوم حرکت مخترعان به سمت ثروت‌آفرینی دانش‌بنیان، گفت: ايده‌اي به مرحله توليد و تجاري‌سازي و در نهايت ثروت‌آفرینی می‌رسد كه از شاخصه‌هایی مانند امكان‌پذيري، توجيه اقتصادي و اندیشه نيروي‌انساني‌متخصص برخوردار باشد.

وی افزود: در تفکر دانش‌بنیان، تنها اختراعي که به ارزش‌افزوده منجر می‌شود، قابل اعتنا است.

الله­ياري نيروي‌انساني متخصص و کارآمد را مهمترين عامل موفقيت در تجاري‌سازي و توليد انبوه اختراعات دانست و ادامه داد: هدف اصلي مهندسي اختراع، هدايت كردن ذهن به سمت پرورش خلاقيت، حل مسئله و افزايش ايده‌هاي بيشتر و كارآمدتر است.

در ادامه کارگاه «مهندسی اختراع»، مدرس كارگاه با طرح مسئله‌، روش حل خلاقانه آن را مورد بررسي قرار داد.

دانش خلاقيت‌شناسي TRIZ و مهندسي اختراع و نوآوري، یکی از برجسته‌ترین و جامع‌ترین رویکردها و روش‌شناسی‌های علم خلاقیت‌شناسی (Creatology) است. این دانش حاصل تلاش‌‎ها و فعالیت‌های علمی بسیار ارزشمند خلاقیت‌شناس بزرگ، گنریچ آلتشولر است. از دیدگاه علم خلاقیت‌شناسی،TRIZ  یکی از کامل‌ترین و پویاترین شاخه‌ها است.

لازم به ذکر است، آشنايي مستعدان‌برتر، مخترعين و دانشجويان با اقتضائات مهندسی اختراع و افزايش دانش مهندسي، خلاقيت و مهارت حل مسأله از مهمترین اهداف برگزاری این کارگاه بود که با محوریت پرورش خصيصه‌هايي چون اختراع‌شناسی، افزايش دانش فناوري‌مهندسي، ارتقاء اعتماد به‌نفس و ابتکار، در شهرکرد برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/11/24
کد : 73562
تعداد بازدید: 924