درباره آن‌ها که به موفقیت ایمان دارند

اگر شما به خودتان ايمان نداشته باشيد، چطور مي‌توانيد از ديگران انتظار داشته باشيد که روي شما حساب باز کنند؟

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: آدم‌هايي که اعتمادبه‌نفس بالايي دارند، به توانايي خود براي موفق شدن اطمينان دارند. مي‌خواهيد يکي از همين افراد باشيد؟ اين 15 ويژگي را در خودتان تقويت کنيد.

آنهایی که اعتمادبهنفس دارند، مدام بهانهتراشی نمیکنند 

افراد با اعتمادبه‌نفس مسئوليت افکار و اعمالش را مي‌پذيرند. آن‌ها ترافيک را براي دير رسيدن مقصر نمي‌شمارند و مي‌گويند دير کردند. کاستي‌هايشان را با گفتن جملاتي مانند «وقت ندارم» يا «در اين زمينه به اندازه کافي خوب نيستم»، پنهان نمي‌کنند. اين افراد به اندازه کافي به خودشان وقت مي‌دهند و آن‌قدر تلاش مي‌کنند تا به اندازه کافي پيشرفت کنند.

افراد با اعتمادبهنفس از انجام کارهای خطرناک اجتناب نمیکنند

افراد با اعتمادبه‌نفس اجازه نمي‌دهند که ترس بر زندگي آن‌ها مسلط شود. آن‌ها مي‌دانند که بيشتر وقت‌ها کارهايي که براي يک نفر ترسناک به نظر مي‌رسد، دقيقا همان چيزهايي است که بايد براي تکامل فردي خود انجام دهند. 

افراد با اعتمادبهنفس در حبابی از آسایش زندگی نمیکنند

افراد با اعتمادبه‌نفس به خودشان اجازه نمي‌دهند در منطقه امن بمانند، چون مي‌دانند که ماندن در آن منطقه مساوي با مرگ روياهايشان است. آن‌ها به شکل فعالانه‌اي خودشان را در شرايط سختي قرار مي‌دهند، چون مي‌دانند که اين کار براي موفقيتشان الزامي است. 

افراد با اعتمادبهنفس انجام کارها را به هفته بعد موکول نمیکنند

آدم‌هايي که اعتمادبه‌نفس بالايي دارند، مي‌دانند طرح خوبي که امروز انجام شود، بهتر از ايده عالي‌اي است که قرار است يک روز از راه برسد و اجرا شود. آن‌ها براي «زمان مناسب» يا «شرايط مناسب» صبر نمي‌کنند، چون مي‌دانند که اين واکنش‌ها فقط ناشي از ترسي است که هر کس از تغيير دارد. آن‌ها همين امروز و همين حالا دست به کار مي‌شوند، چون مي‌دانند که امروز روزي است که پيشرفت در آن اتفاق مي‌افتد. 

افراد با اعتمادبهنفس نسبت به نظرات دیگران وسواس ندارند 

آدم‌هايي که به خودشان مطمئن هستند، خيلي خود را درگير بازخوردهاي منفي که از اين طرف و آن طرف مي‌شنوند، نمي‌کنند. اين افراد با وجود اين‌که به کيفيت زندگي ديگران توجه دارند و سعي مي‌کنند اثر خوبي روي اطرافيانشان بگذارند، اما با دريافت نظرات منفي که در قبال آن‌ها کاري از دستشان ساخته نيست، متوقف نمي‌شوند.

افراد با اعتمادبهنفس دیگران را قضاوت نمیکنند 

آدم‌هايي که به خودشان مطمئن هستند، درگير حواشي غيرضروري نمي‌شوند و نيازي براي توهين به دوستان يا همکارانشان نمي‌بينند. آن‌ها آن‌قدر نسبت به چيزي که هستند و ويژگي‌هايي که دارند، مطمئن هستند که نيازي نمي‌بينند نگاه از بالا به پايين نسبت به اطرافيان داشته باشند.

افراد با اعتمادبهنفس اجازه نمیدهند کمبود امکانات آنها را متوقف کند

آدم‌هاي با اعتمادبه‌نفس مي‌دانند که مي‌توانند از همه منابع، چه بزرگ و چه کوچک، استفاده کنند. هم‌چنين مي‌دانند که با خلاقيت و متوقف نکردن تلاش‌هايشان مي‌توانند از عهده انجام هر کاري بربيايند. موانع و مشکلات آن‌ها را متوقف نمي‌کند، بلکه در هر شرايطي روي پيدا کردن راه‌حل متمرکز مي‌شوند. 

افراد با اعتمادبهنفس اهل مقایسه کردن نیستند 

افراد با اعتمادبه‌نفس مي‌دانند که قرار نيست با هيچ‌کدام از اطرافيانشان رقابت کنند. آن‌ها فقط درگير رقابت با خود ديروزشان هستند و اين مسئله را پذيرفته‌اند که داستان زندگي هر کس منحصربه‌فرد و متعلق به خودش است.

افراد با اعتمادبهنفس شادی خود را محدود به خوشنود کردن دیگران نمیکنند

آدم‌هايي که اعتمادبه‌نفس بالايي دارند، دنبال راضي کردن ديگران نيستند. آن‌ها مي‌دانند که همه آدم‌ها قرار نيست با هم کنار بيايند، و زندگي اصلا بر اين مدار نمي‌چرخد. بنابراين افراد با اعتمادبه‌نفس بيشتر روي کيفيت روابط خود تاکيد دارند تا کميت آن. 

افراد با اعتمادبهنفس بهطور دائم به قوت قلب نیاز ندارند

افراد با اعتمادبه‌نفس مي‌دانند که زندگي آن‌قدرها هم عادلانه نيست و هميشه هم قرار نيست به کام آن‌ها باشد. آن‌ها به‌خوبي اين نکته را درک کرده‌اند که نمي‌توانند همه شرايط زندگي‌شان را کنترل کنند، بنابراين همه تمرکزشان را روي اين نکته مي‌گذارند که در قبال هر تغييري که در زندگي‌شان اتفاق مي‌افتد، بهترين واکنش را نشان دهند.  

افراد با اعتمادبهنفس از حقایق ناخوشایند زندگی اجتناب نمیکنند 

افراد با اعتمادبه‌نفس به‌موقع و قبل از اين‌که مشکلات به همه زندگي‌شان ريشه بدواند، با آن‌ها مواجه مي‌شوند. آن‌ها مي‌دانند اگر مشکلات را حل‌نشده باقي بگذارند، ظرف چند روز يا چند هفته يا چند سال چندين برابر مي‌شوند. بنابراين ترجيح مي‌دهند امروز با شريکشان يک گفت‌و‌گوي ناراحت‌کننده داشته باشند تا اين‌که ناراحتي‌شان را پنهان کرده و بر سر موفقيتشان قمار کنند. 

افراد با اعتمادبهنفس بهخاطر مشکلات جزئی دست از تلاش نمیکشند

افرادي که اعتمادبه‌نفس بالايي دارند، دقيقا بعد از هر باري که زمين مي‌خورند، از جايشان بلند مي‌شوند و حرکتشان را از سر مي‌گيرند. آن‌ها مي‌دانند که شکست بخش جدايي‌ناپذير موفقيت است. آن‌ها درست مثل يک کارآگاه دنبال علت ناکامي‌شان مي‌گردند و وقتي سرنخ را پيدا کردند، آن را اصلاح مي‌کنند و دوباره دست به کار مي‌شوند. 

افراد با اعتمادبهنفس برای دست به کار شدن منتظر اجازه کسی نمیمانند

آدم‌هايي که به خودشان مطمئن هستند، بدون هر گونه ترديدي دست به عمل مي‌زنند و هر روز به خودشان يادآوري مي‌کنند که اگر من قرار نيست اين کار را کنم، پس چه کسي قرار است انجامش دهد؟ 

افراد با اعتمادبهنفس خودشان را محدود به یک جعبه ابزار کوچک نمیکنند 

افراد با اعتمادبه‌نفس خودشان را محدود به طرح A نمي‌کنند و از همه سلاح‌ها و ابزارهايي که در اختيار دارند، براي موفق شدن استفاده مي‌کنند و سناريوهاي مختلف را امتحان مي‌کنند تا ببينند که از کدام طريق موفق‌تر خواهند بود. آن‌ها هميشه دنبال پيدا کردن استراتژي با کمترين هزينه هستند. 

افراد با اعتمادبهنفس هر چیزی را که در اینترنت بهعنوان «حقیقت» میخوانند، بدون فکر قبول نمیکنند

آدم‌هايي که به خودشان مطمئن هستند، هر نوشته‌اي را صرفا به اين دليل که نويسنده‌اش معتقد بوده درست مي‌گويد، حقيقت غيرقابل اجتناب نمي‌دانند و هر چيزي را از ديدگاه منحصربه‌فرد خود مورد بررسي قرار مي‌دهند.„

تاریخ انتشار : 1395/11/23
کد : 73558
تعداد بازدید: 546