برگزاری 40کارگاه تخصصی ثبت اختراع/ثبت پتنت سرعت می‌گیرد


مدیر کانون پتنت معاونت علمی گفت: در سال جاری 40کارگاه تخصصی بررسی و آشنایی ثبت اختراع در دانشگاه‌ها و مراکز رشد برگزار شده یا در حال برگزاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مهدی ضیغمی مدیر کانون پتنت معاونت علمی درباره فعالیت های این کانون اظهار کرد: بحث حمایت 90 درصدی از ثبت اختراع در یکی از ادارات معتبر بین المللی یکی از خدمات کانون به شرکت های دانش بنیان است از آنجا که ثبت اختراع به صورت بین المللی پروسه ای زمان و هزینه بر است کانون در این زمینه خدماتی را برای ثبت بین المللی اختراع ارائه می‌دهد.

ضیغمی ادامه داد: در این راستا تقویت تیم های نگارش پتنت توسط کانون در حال انجام است تا فعالیت های مربوط به ثبت در داخل کشور انجام شود و ضمن خروج ارز از کشور در آینده به کشورهای همسایه نیز در این زمینه خدمات ارائه دهیم. البته پیش از این تمام فرآیند ثبت اختراع در خارج از کشور و توسط وکلای خارجی انجام می شد اما در حال حاضر بیش ار نیمی از فعالیت ها در داخل کشور انجام و تا دو سال آینده این فعالیت ها به صورت کامل در داخل کشور ارائه می شود.

وی همچنین ابراز کرد: برای حمایت بهتر دفاتر تجاری‌سازی یا مالکیت فکری در دانشگاه های کشور توسط کانون راه اندازی شده است تا با برگزاری کارگاه های تخصصی ثبت اختراع و اطلاع رسانی فعالیت های کانون را اطلاع رسانی کنند تا کنون با همکاری وزارت علوم و دانشگاه های کشور ۴۱ دفتر مالکیت فکری ایجاد شده و به شبکه همکاران کانون پتنت پیوسته اند. همچنین در سال جاری 40 کارگاه تخصصی بررسی و آشنایی ثبت اختراع در دانشگاه ها و مراکز رشد برگزار شده یا در حال برگزاری است.

مدیر کانون پتنت درباره آمار ثبت بین المللی پتنت گفت: در سال 2015 آمار ثبت اختراع بین المللی ایران 48 اختراع منتشر شده بود که این رقم در سال 2016 به 94 رسید که رشدی دوبرابری را شاهد هستیم که بیش از 30 درصد این ثبت اختراع با حمایت کانون انجام شده است. 

ضیغمی با بیان اینکه کانون از اواخر سال 94 به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرده و از همان زمان کار ثبت اختراع در حال پیگیری است بیان کرد: در کنار این مسئله کیفیت هم همواره مدنظر کانون پتنت بوده است بر این اساس سال 94 تعداد درخواست های ارسالی به کانون 160 درخواست برای ثبت بود که در سال 95 این رقم به 300 درخواست رسید که بین 20 تا 30 درصد این تعداد پذیرفته می شود. البته بررسی و داوری ها در کانون کاملا حرفه ای بوده و بر اساس استاندارد جهانی انجام می شود.

تاریخ انتشار : 1395/11/20
کد : 73551
تعداد بازدید: 737