سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در نشست اجتماع نخبگانی قم با رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان شد:
الگوسازی از نخبگان و مفاخر بومی، از ارکان فرهنگ‌سازی است

صالحی با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی در همۀ حوزه‌‌ها، گفت: الگوسازی از مفاخر و نخبگان بومی و معرفی آنان به جامعه از ارکان اصلی نهادینه‌کردن فرهنگی اسلامی-ایرانی در جامعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی نخبگان علمی، فرهنگی و صنعتی قم همزمان با دهۀ فجر و با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، استاندار قم، رئیس بنیاد نخبگان استان قم و اجتماع نخبگان حوزوی، دانشگاهی و صنعتی استان در قم برگزار شد.

در این نشست، علی‌اکبر صالحی؛ رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دهۀ مبارک فجر، ایام شرف، عزت و آزادی یک ملت است، گفت: جمهوری‌اسلامی‌‎ایران یکی از مستقل‌ترین کشورهای جهان است که همواره در مجامع بین‌المللی حرف و سخن خود را با استقلال و سربلندی مطرح کرده است.

وی افزود: دشمنان در سال‌های پس از انقلاب موانع بسیاری برای توسعه و پیشرفت ایران اسلامی ایجاد کرده‌اند؛ البته نواقص و کمبودهایی نیز وجود داشته و دارد که رفع آنان نیازمند مجاهدت و تلاش بیشتر است.

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به پیشینۀ انقلاب‌اسلامی، خاطرنشان کرد: ایرانِ امروز برای رسیدن به جایگاه حقیقی انقلاب باید از دوران بالندگی گذر کرده و به دوران فرهیختگی برسد چراکه قطعاً ملت ایران ظرفیت، توانمندی و ایمان لازم و کافی برای رسیدن به این نقطه را دارد.

صالحی به تقابل مستکبران‌غربی با ایران اشاره کرد و گفت: غربی‌ها با بسیاری از کشورهای اسلامی مشکلی ندارند؛ اما مدام نام ایران در تمامی رسانه‌های جهانی مطرح است و این به دلیل ذات انقلاب اسلامی است.

وی تحریم‌های دشمنان را لطف‌الهی برای افزودن عزت و اقتدار ملت ایران و به خودباوری رسیدن مردم دانست و اظهار داشت: دانشمندان جوان ایرانی طی مدت تحریم با وجود همه فشارها و کاستی‌ها به دانش هسته‌ای و دیگر علوم پیشرفته دست یافتند بطوریکه این توسعه تعجب جهانیان را برانگیخت.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری بر ضرورت توجه به فرهنگ در سطوح مختلف تأکید کرد و با اشاره به لزوم الگوسازی از مفاخر و نخبگان بومی و معرفی آنان به جامعه، اظهار داشت: باید در کنار توجه به معیشت مردم، نسبت به امور فرهنگی نیز اهتمام و دغدغه داشت که یکی از مهمترین ارکان فرهنگ‌سازی، تکریم، الگوسازی و معرفی اسوه‌های کشور به نسل جوان است.

صالحی به لزوم پرهیز از سیاست‌زدگی و خط‌کشی‌های سیاسی در حوزه نخبگانی اشاره کرد و یادآور شد: علی‌رغم بی‌انصافی برخی افراد در موارد متعدد مانند برجام، اجتماع نخبگانی به‌خوبی به دستاودرهای نظام و دولت آشنا است و هرگز از ادامه مسیر ناامید و مأیوس نمی‌شود.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به توسعه و پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور و استان قم، گفت: در فروش کالا و خدمات نمی‌توان جبری عمل کرد بلکه باید شرایط مطلوبی فراهم شود تا مشتریان خارجی و داخلی به خرید کالا و خدمات ایرانی احساس نیاز کنند؛ البته بازاریابی و افزایش بازده‌ کمّی و کیفی و همچنین حضور فعال بخش‌خصوصی نیز از عوامل مهم در رونق شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی بر ضرورت پرهیز از موازی‌کاری تأکید کرد و بیان داشت: جامعه علمی نیازمند رشته‌های تخصصی جدید است. باتوجه به مقتضیات جهان امروز، راه‌اندازی رشته‌هایی مانند تکنولوژی‌کوانتوم یکی از ملزومات است.

صالحی در بخش دیگری با بیان اینکه ایران، کشوری کارخانه‌دار است و نه صنعتی، سال آتی را سال شکوفایی اقتصادی کشور دانست و افزود: با سیاست‌های اعمال‌شده و روند طی‌شده، سال بعد سال رونق اقتصادی خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اسلامی‌شدن علوم‌انسانی از مسائل مهم ایران امروز است، تأکید کرد: ایجاد کرسی‌های غرب‌شناسی در دانشگاه‌ها و مطالعه و تحلیل شخصیت‌ها و کتاب‌های فرهنگ غرب، از ملزومات اولیه برای رسیدن به علوم‌انسانی اسلامی است.

در ادامه این نشست، سیدمهدی صادقی؛ استاندار قم با اشاره به فرهنگ‌سازی گسترده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان قم، گفت: امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده گام‌های بلندی برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی برداشته شود.

وی همدلی و همزبانی و مشیءاعتدالی را ازجمله عوامل پیشرفت و توسعه دانست و با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته در دولت یازدهم برای توسعه و رونق اقتصاد مقاومتی، افزود: خوشبختانه استان قم با این رویکردها به‌‎سمت توسعه در حرکت است.

در بخش دیگری از این نشست، محمد محمدرضایی؛ رءیس بنیاد نخبگان استان قم با اشاره به اهمیت برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با اجتماع نخبگانی، گفت: بر اساس رویکردهای بنیاد ملی نخبگان، این نشست‌ها با هدف ایجاد و تقویت زمینه‌ های همفکری میان اجتماعات نخبگانی و سطوح مختلف حاکمیتی به منظور مشارکت آنان در امور مسئله‌ شناسی دستگاه‌های اجرایی برنامه‌ریزی می‌شود.

وی افزود: در جامعه امروز، اجتماع نخبگانی باید با برنامه‌های کلان کشور مأنوس باشد و بتواند نظرات و ایده‌های نوآورانه خود را بیان کند.

در ادامه نشست هم‌اندیشی اجتماع نخبگانی استان قم با رئیس سازمان انرژی اتمی، تعدادی از نخبگان و سرآمدان علمی، فرهنگی و صنعتی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و احداث بیمارستان مدرن هسته‌ای و زمینه‌سازی برای جذب توریست سلامت در کنار توریست فرهنگی، پایه‌گذاری سیاست‌های مهمان پذیری باتوجه به وجود مرقد مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیه در قم و احداث فرودگاه بین‌المللی و ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی را از جمله اقدامات مثبت در استان قم عنوان کردند.

لازم به ذکر است، علی‌اکبر صالحی؛ معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در ادامه سفر یک‌روزه به قم، با برخی از علما و مراجع‌عظام‌تقلید دیدار کرد.

تاریخ انتشار : 1395/11/20
کد : 73546
تعداد بازدید: 531

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601