رئیس بنیاد نخبگان خوزستان خبر داد:
المپیاد مهارتی در سطح دانش‌آموزی برگزار می‌شود

کارگاه «بهبود کیفیت مدیریت آموزشگاهی» با موضوع هدایت‌تحصیلی، المپیادهای علمی و جشنواره خوارزمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر علیرضا زراسوندی؛ رئیس بنیاد نخبگان خوزستان در مراسم افتتاحیه کارگاه «بهبود کیفیت مدیریت آموزشگاهی» که با موضوع هدایت‌تحصیلی، المپیادهای علمی و جشنواره خوارزمی برگزار شد، با تشریح فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان اظهار کرد: شناسایی، پایش و توانمندسازی استعدادهای‌برتر ازجمله وظایف اصلی بنیاد نخبگان است.

 وی با اشاره به موضوع مهاجرت مستعدان‌برتر، افزود: خروج بخشی از اجتماع نخبگان از کشور طی چند دورۀ گذشته، یا برای بهبود وضعیت و نمود بیشتر علم و فناوری انجام می‌شد و یا فضا و امکانات برای فعالیت‌های نخبگانی در کشور فراهم نبود.

زراسوندی ادامه داد: تأسیس بنیاد ملی نخبگان نیز بر اساس نیاز احساس‌شده و پاسخگویی به نیازهای نخبگانی انجام شد.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان در ادامه به اهمیت نهادینه‌شدن فرهنگ‌ صحیح در جامعه علمی خاصه اجتماع نخبگانی اشاره کرد و اظهار داشت: ریشۀ بسیاری از مشکلات موجود در جامعه علمی از عدم‌نهادینه‌شدن فرهنگ صحیح نشأت می‌گیرد. از سوی دیگر باید دانست اصلاح فرهنگ، امری است که باید از دوران دانش‌آموزی به فرد آموزش داده شود تا در مقاطع دانشجویی دچار مشکل نشود.

زراسوندی در بخش دیگری به اهمیت زمینه‌سازی برای تزریق اندیشه و توان نخبگان بومی به استان و منطقه اشاره و ایجاد کارگروه‌های تخصصی را یکی از عوامل تحقق این مهم دانست و گفت: شناسایی سرآمدان واقعی استان بر اساس شاخص‌های تعیین‌شده و میزان اثرگذاری در جامعه‌بومی یکی دیگر از رسالت‌های شورای علمی و در ذیل آن کارگروه‌های تخصصی است.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان تأکید کرد: نخبگی نعمتی خدادادی و تعهدآفرین است نه یک مزیت توقع‌آفرین؛ بر همین اصل است که بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر پرهیز از برچسب‌زنی، به رشد باغچه‌ای افراد، یعنی رشد در محیط دانشگاه و مدرسه معتقد است.

زراسوندی همچنین به تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای برگزاری «المپیاد مهارتی» میان بنیاد نخبگان خوزستان، اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان و پارک علم‌وفناوری خوزستان اشاره و یادآوری کرد: اولین المپیاد مهارتی استان با هدف ارائه تسهیلات بیشتر به دانش‌آموزان در آینده‌ای نزدیک برگزار می‌شود.

در ادامه این مراسم، جمال حیدری؛ رئیس اداره استعدادهای‌درخشان اداره‌کل آموزش‌وپرورش خوزستان، به تشریح وظایف و فعالیت‌های این اداره پرداخت و با اشاره به لزوم شناسایی و هدایت مستعدان‌برتر از سنین پایین، گفت: برنامۀ ملی شهاب یکی از اقداماتی است که به‌صورت مشترک توسط بنیاد نخبگان و آموزش‌وپرورش استان در مدارس دورۀابتدایی اجرا می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برنامۀ ملی شهاب به‌صورت پنج ساله اجرا می‌شود و در ابتدا این در ناحیه 2 اهواز اجرایی شد اما درحال‌حاضر به‌جز ناحیه 2 اهواز، چهار منطقه دیگر شامل ناحیه یک اهواز، شهرهای آبادان، مسجدسلیمان و بهبهان نیز به این طرح اضافه شده‌اند.

تاریخ انتشار : 1395/11/19
کد : 73542
تعداد بازدید: 953