در تهران/
نشست «صفات برجسته انسان‌های الهی در قرآن کریم» در تهران برگزار شد

نشست «صفات برجسته انسان‌های الهی در قرآن کریم» به‌همت بنیاد نخبگان استان تهران با حضور اجتماع نخبگانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست «صفات برجسته انسان‌های الهی در قرآن کریم» به‌همت بنیاد نخبگان استان تهران و با حضور سرآمدان و مستعدان‌برتر استان برگزار شد.

در این نشست، محمدعلی انصاری؛ مفسر قرآن و مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به مرزهای فلسفه اسلامی، گفت: در این فلسفه، مباحث برای پاشسخگویی به سه پرسش: «چیستی»، «چرایی» و «چگونگی» مطرح می‌شود در حالیکه در اهل ادب در پی پاسخ به «از کجا آمدن» و «بهر چه آمدن» هستند.

وی افزود: خداوند سبحان در قرآن با تبیین نقش انسان در کارگاه هستی، به این پرسش‌ها پاسخ متقنی داده است و اگر فرد بتواند جایگاه و نقش خود در آفرینش را بیابد، قطعاً انسانی برجسته خواهد بود.

انصاری ادامه داد: انسان باید به دنبال چرایی خلقت خود در آفرینش گام بردارد که دستیابی به علم بهترین راه آن است. همانگونه که خداوند در سوره الرحمن بعد از نامیدن خود با صفت «رحمانیت» آیۀ «علم بالقرآن» را بکار می‌برد.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: خداوند سبحان در آیات ابتدایی که بر پیامبر اعظم صلوات‌الله‌علیه نازل کرد نیز بر اهمیت علم و تعلیم و تعلم تأکید کرده است.

این مفسر برجسته قرآن‌کریم با بیان اینکه در منطق قرآن‌کریم علت و چرایی وجود انسان در آفرینش «حب» است، تصریح کرد: برخورداری از مهرورزی و رحمت از دیگر علل آفرینش انسان است و همین ویژگی نرم‌خویی و رحمت پیامبراعظم صلوات‌الله‌علیه نیز از رحمانیت خداوند نشأت می‌گیرد.

انصاری یادآور شد: علاوه بر علم و محبت، تعقل و تفکر، دیگر علل آفرینش انسان هستند. قرآن معتقد است، انسان با تفکر و تعقل به جایگاه مطلوب خود رسیده و «عبد» می‌شود. عبد یعنی رها و آزاد، گذشته از خود و فناشده در ذات اقدس الله. پس انسان خلق شد تا به مرحلۀ عبودیت برسد و مظهر خداوند در زمین بوده و نائب صفات خداوند یعنی علم و عشق و رحمت باشد.

محمدعلی انصاری؛ مفسر قرآن‌ریم و شارح نهج‌البلاغه، نویسنده و پژوهشگر، مدرس حوزه و دانشگاه و صاحب تفسیر مشکاة، متولد سال ۱۳۴۳شمسی در مشهد و فرزند حاج شیخ محمود انصاری از خطبای برجسته کشور در دیار خراسان است.

تاریخ انتشار : 1395/11/19
کد : 73540
تعداد بازدید: 609