اعطای اعتبار فرصت مطالعاتی به دانشجویان دکتری تخصصی و نیز دانشجویان دوره‌های تخصص و فوق تخصص پزشکی مشمول جایزه‌های تحصیلی سال 96-95

دانشجویان دوره‌­های دکتری تخصصی و نیز دانشجویان دوره‌­های تخصص و فوق تخصص رشته­‌های پزشکی مشمول جایزه­‌های تحصیلی سال 96-1395 می­توانند از تاریخ 1395/9/20 تا 1395/10/5 با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی بنیاد ملّی نخبگان درخواست­‌های خود را برای بهره‌مندی از اعتبار فرصت مطالعاتی در سامانه ثریا بارگذاری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دانشجویان دوره‌­های دکتری تخصصی و نیز دانشجویان دوره‌­های تخصص و فوق تخصص رشته‌­های پزشکی مشمول جایزه‌­های تحصیلی سال 96-1395 می ­توانند از تاریخ 1395/9/20 تا 1395/10/5 با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی بنیاد ملّی نخبگان به نشانی: http;//soraya.bmn.ir، درخواست­های خود را برای بهره‌مندی از اعتبار فرصت مطالعاتی در سامانه بارگذاری کنند تا پس از بررسی، در صورت تأیید و بر اساس سهمیه اختصاص‌داده‌شده به دانشگاه، از این جایزه بهره‌مند شوند.

مهم‌ترین نکات مربوط به اعتبار فرصت مطالعاتی به شرح زیر است (متقاضیان برای اطلاع بیشتر می‌توانند به «راهنمای اعطای جایزه‌های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر در سال تحصیلی 96-1395 (راجا)» در وبگاه بنیاد ملّی نخبگان یا بنیادهای نخبگان استانی مراجعه کنند):

اعتبار فرصت مطالعاتی داخلی

1. این تسهیلات به منظور ایجاد ارتباط با نهادهای علمی و فنّاورانه کشور اعطا می‌شود که پس از تصویب استفاده از فرصت مطالعاتی در دانشگاه متبوع و پذیرش از نهاد مقصد، به طور ماهیانه و حداکثر به مدّت نُه‌ماه به دانشجوی مشمول پرداخت می‌شود. در صورت بهره‌مندی از این اعتبار، دانشجو مجاز نیست در دوره فرصت مطالعاتی از اعتبارات «راتبه دانشجویی»، «آموزش‌یاری» ، «پژوهش‌یاری»، «فن‌یاری»، «هسته پژوهش/ هسته فنّاوری وکارآفرینی» استفاده‌کند.

2. لازم است دانشجو درخواست خود را برای گذراندن دوره فرصت مطالعاتی به همراه مدارک لازم مشتمل بر: نامه موافقت استاد راهنما، نامه موافقت دانشگاه مبدأ و نامۀ پذیرش نهاد مقصد در سامانۀ اطلاعاتی بنیاد بارگذاری کند.

3. لازم است دانشگاه محل تحصیل دانشجو، علاوه بر موارد فوق، موارد زیر را به بنیاد نخبگان استان اعلام کند:

الف. دلیل انتخاب نهاد مقصد به عنوان مقصد فرصت مطالعاتی

ب. شاخص‌های برتر بودن نهاد مقصد نسبت به سایر مؤسسه‌های علمی کشور

ج. نام و سوابق علمی استاد میزبان دانشجو و آزمایشگاه تخصصی میزبان

د. تصویر تفاهم‌نامه میان دانشگاه مبدأ و نهاد مقصد برای پذیرش فرصت مطالعاتی و تعهدات مبدأ و مقصد

4. در مرحله اول، مبلغ کمک‌هزینه سه ماه (بدون توجه به وضعیت تأهل دانشجو) به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌شود.

5. در صورت ارائه مدارک مبنی بر همراهی همسر در سفر، مابه­التفاوت کمک‌هزینه متأهلی پرداخت می‌شود.

یادآوری: درصورتی که دانشگاه مبدأ و مقصد در یک شهر باشد مابه­التفاوت ‌کمک­هزینه متأهلی پرداخت نمی‌شود.

6. کمک‌ هزینه سه‌ماهه‌های بعدی با دریافت گزارش سه­ماهه از دانشجو و تأیید دانشگاه مبدأ، پرداخت می‌شود.

7. پس از اتمام زمان فرصت و با اعلام مدت کل فرصت و تأیید دانشگاه، باقیمانده کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.

8. در صورتی‌که دانشجو از فرصت مطالعاتی استفاده نکند یا مدت استفاده وی‌کمتر از سه ماه باشد، لازم است مبلغ اضافه پرداخت را به بنیاد برگرداند.

یادآوری: طول دوره فرصت مطالعاتیِ داخلی حداکثر نه ماه است.

اعتبار فرصت مطالعاتی خارجی

1. این تسهیلات به منظور ایجاد ارتباط با نهادهای علمی و فنّاورانه خارج ازکشور اعطا می‌شود که پس از تصویب فرصت مطالعاتی در دانشگاه متبوع و پذیرش از نهاد مقصد، به طور ماهیانه و حداکثر به مدّت شش‌ماه به دانشجوی مشمول پرداخت می‌شود. در صورت بهره‌مندی دانشجو از این اعتبار، دانشجو مجاز نیست در دوره فرصت مطالعاتی از اعتبارات «راتبه دانشجویی»، «آموزش‌یاری»، «پژوهش‌یاری»، «فن‌یاری»، «هسته پژوهشی/ هسته فنّاوری و کارآفرینی» استفاده‌کند.

2. لازم است دانشجو درخواست خود را برای گذراندن دوره فرصت مطالعاتی به همراه مدارک لازم مشتمل بر: نامه موافقت دانشگاه مبدأ و نامۀ پذیرش نهاد مقصد را در سامانۀ اطلاعاتی بنیاد بارگذاری کند.

یادآوری مهم: اولویت پذیرش نهاد مقصد با دانشگاهی است که در سال میلادی جاری دارای رتبه زیر 200 باشد. بدین منظور رتبه دانشگاه در سه نظام رتبه‌بندی: شانگهای (Shanghai)، تایمز (Times) و کیو.اس. (QS) بررسی می‌شود. انتظار آن است رتبه دانشگاه مقصد و رتبه دانشگاه مقصد در رشته تخصصیِ متقاضی در دست­کم دو نظام رتبه‌بندی کمتر از 200 باشد.

3. چنانچه مقصد دانشجو یکی از مراکز پژوهشی (نه دانشگاهی) باشد، لازم است دانشگاه مبدأ، اطلاعات زیر را درباره نهاد مقصد مشخص و به بنیاد استان اعلام کند:

3-1. دلیل انتخاب مرکز پژوهشی به عنوان مقصد فرصت مطالعاتی

3-2 . شاخص­های برتر بودن مؤسسه مقصد نسبت به سایر مؤسسه­های علمی

3-3. امکانات و تجهیزات وی‍ژه مؤسسه مقصدیادآوری: طول دوره فرصت مطالعاتیِ خارجی حداکثر شش‌ماه است.

تاریخ انتشار : 1395/09/30
کد : 73490
تعداد بازدید: 5208