مراسم تجلیل از استاد غلامرضا اعوانی برگزار شد

آیین تجلیل از دکتر غلامرضا اعوانی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و رییس انجمن حکمت ایران با حضور مسئولان بنیاد ملی نخبگان، مدیران دستگاه‌های اجرایی استان سمنان و جمعی از دانشگاهیان و فرهیختگان استان برگزار شد.

آیین تجلیل از دکتر غلامرضا اعوانی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و رییس انجمن حکمت ایران با حضور مسئولان بنیاد ملی نخبگان، مدیران دستگاه‌های اجرایی استان سمنان و جمعی از دانشگاهیان و فرهیختگان استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم بزرگداشت دکتر غلامرضا اعوانی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و چهره‌ماندگار فلسفه کشور به همت بنیاد نخبگان استان سمنان برگزار شد.

در این مراسم، دکتر اعوانی با بیان اینکه علوم امروزی از حکمت الهی و فلسفه و حکومت‌های غربی از حکمت دین جدا شده‌اند، گفت: در حالی که تمامی علوم پدیداری به حقیقت توجه ندارند، فلسفه و علوم انسانی در جست‌و‌جوی حقیقت مطلق‌اند.

رییس انجمن حکمت ایران، انسان را موجودی بی‌‌‌نهایت، مظهر اسماء‌الهی و دارای قدرت علم بر تمامی اشیا دانست و تصریح کرد: اگرچه حکومت‌ها و همچنین فلسفه غرب از حکمت دینی و حکمت الهی جداشده‌اند اما حکمت نوعی علم به همراه برهان و دلیل است که به تمامی پرسش‌های نخستین و کلی پاسخ می‌دهد.

وی ریشه علوم‌انسانی را در تمدن و فرهنگ جامعه دانست و بر ضرورت گسترش این حوزه خاصه در بخش فلسفه تأکید کرد وگفت: پیش از این حتی در حوزه‌های علمیه نیز فلسفه تدریس می‌شد گرچه تدریس فلسفه در دانشگاه مسیر آموزش این علم را دگرگون کرد.

اعوانی با ابراز ناخرسندی از اینکه در فلسفه جدید دوستداری حکمت وجود ندارد، گفت: بسیار نادرند افرادی که عشق به حکمت در وجودشان باشد.

در این مراسم علاوه بر تجلیل از استاد غلامرضا اعوانی و تقدیر از زحمات و خدمات کم‌بدیل، از سردیس وی هم رونمایی شد. این سردیس قرار است در محل دانشکده علوم‌انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان نصب شود.

لازم به ذکر است، استاد اعوانی پنجم اسفند ماه ۱۳۲۱ هـ..ش در شهرستان سمنان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را درهمان‌جا، به پایان رساند. پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه، با استفاده از بورس تحصیلی عازم دانشگاه بیروت شد. پس از اخذ مدرک لیسانس فلسفه به ایران بازگشت و مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری را در رشته فلسفه اسلامی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران گذراند.

اعوانی در انجمن فلسفه ایران که هم اکنون مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نام دارد، در محضر پروفسور ایزوتسو و پروفسور هانری کوربن دوره‌ای را به تحصیل پرداخت.

تألیف و ترجمه چند ده جلد کتاب در زمینه‌های مختلف فلسفه غرب و فلسفه هنر و علوم و همچنین بیش از سه دهه تدریس در دانشگاه‌های بزرگ کشور تنها بخش کوچکی از خدمات ارزنده این چهره کم‌بدیل حوزه علم و فرهنگ کشور است.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/27
کد : 73481
تعداد بازدید: 428