رفتن یا نرفتن؛ مسئله این است

اگر در محل کار فعلی نمی‌توانید چیز جدیدی یاد بگیرید و هر روز در حال درجا زدن هستید، برای تغییر آن کوچک‌ترین تردیدی نداشته باشید.

اگر در محل کار فعلی نمی‌توانید چیز جدیدی یاد بگیرید و هر روز در حال درجا زدن هستید، برای تغییر آن کوچک‌ترین تردیدی نداشته باشید.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، چرا محل کار فعلی‌تان را انتخاب کردید؟ این کار چه نقاط قوتی داشته که شما را تا حالا نگه داشته؟ آیا هنوز بعد از چند سال (حتی چند ماه) که از شروع کارتان گذشته، هم‌چنان از گزینه انتخابی‌تان رضایت دارید و احساس راحتی می‌کنید؟ یادتان باشد هر وقت ماهی را از آب بگیرید، دیر نیست. فقط کافی است نشانه‌ها را شناسایی کنید تا بفهمید که هم‌چنان در محل کارتان می‌توانید به موفقیت برسید، یا وقتش شده که راهتان را جدا کنید.

1. اگر در محل کارتان تبدیل به شخصیت قربانی شده‌اید

حرفه‌ای‌گری یکی از مهم‌ترین انتظاراتی است که باید از مدیریت داشته باشید، اما اگر احساس می‌کنید که رفتارهای مخربی مانند یارکشی، عدم ایجاد ارتباطات بین فردی مناسب، خشونت‌های گفتاری و... جلوی بهره‌وری شما را گرفته، پس زمانش رسیده که دنبال کار جدید و تیم تازه‌ای برای خود باشید. البته شاید تصور کنید که این کار جا خالی کردن است، ولی یادتان باشد شما تا وقتی باید دنبال اصلاح شرایط باشید که خودتان فرسوده نشوید.

2. ساختار کاری شما اغلب دچار تغییر می‌شود

تغییر خوب است و جلوی رکود را می‌گیرد و با خودش پیشرفت و نوآوری به همراه دارد، ولی آیا می‌شود به تیم مدیریتی که هر روز ساختارهای  کاری خود را از پایه و اساس تغییر می‌دهد و شرایط جدیدی را ایجاد می‌کند، اطمینان کرد؟ اگر این نشانه را در محل کارتان می‌بینید و حس می‌کنید، احتمالا دلیلش تزلزل در مدیریت است که باعث اغتشاش و آشفتگی می‌شود. به این ترتیب شما به دلیل تغییرات ساختاری پی‌درپی بیشتر تحت فشارید تا این‌که امکان توسعه کارتان را داشته باشید. چنین شرایطی جز رکود و بی‌انگیزگی نتیجه‌ای برای شما نخواهد داشت، پس بهتر است عطای این کار را به لقایش ببخشید.

3. کارتان نکته جدیدی برای شما ندارد

شاید در محل کار فعلی‌تان پول خوبی دربیاورید، ولی تجربه چطور؟ آیا این کار شما را روزانه با چالش‌های جدید مواجه می‌کند و به‌خاطر نوع پروژ‌ه‌هایی که درگیرش هستید، لازم است هر روز مطالعه داشته باشید و خودتان را به‌روز کنید؟ آیا در شش ماه گذشته مهارت جدیدی را یاد گرفته‌اید؟ کلاس آموزشی و دوره و سمینار چطور؟ اگر در محل کار فعلی نمی‌توانید چیز جدیدی یاد بگیرید و هر روز در حال درجا زدن هستید، برای تغییر آن کوچک‌ترین تردیدی نداشته باشید.

4. یک حقوق می‌گیرید و چند وظیفه دارید

شاید گاهی اوقات لازم باشد که در محل کارتان چندین تجربه یا مسئولیت داشته باشید، ولی معنایش این نیست که شما باید هر روز و همیشه تا روزی که قرار است بازنشست شوید، این روند را ادامه دهید و به آن عادت کنید. جایگاه و درآمد دو فاکتور مهم شغلی هستند. پس اگر دارید چندین وظیفه مختلف را انجام می‌دهید، به‌طور قطع باید انتظار داشته باشید که به همان میزان درآمد و جایگاه شغلی‌تان هم ارتقا پیدا کند. درحالی‌که اگر کار اضافی و انرژی مضاعفی که برای شغل فعلی می‌گذارید، پاداشی برایتان به همراه ندارد، وقتش شده که برای شرکت‌های دیگر هم روزمه بفرستید و دنبال فرصت بهتری باشید.

5. همکارانتان دارند می‌روند!

فقط شما هستید که به جدا شدن از این تیم فکر می‌کنید، یا باقی همکارانتان هم به تکاپو افتاده‌اند؟ البته قرار نیست دهن‌بین باشید، یا اجازه دهید دیگران برای شما تصمیم بگیرند. با این حال باید این نشانه را جدی گرفت. اگر می‌بینید که باقی کارمندان هم دنبال به‌روز کردن رزومه‌هایشان هستند، یا دیگر وقت کافی برای کار‌شان نمی‌گذارند، احتمالا معنایش این است که محل کار فعلی شما فرهنگ حرفه‌ای مناسبی ندارد و بهتر است به گزینه‌های بهتری که خارج از این فضا برای شما وجود دارد، جدی‌تر فکر کنید.

6. اوضاع سلامتی‌تان به هم ریخته است

مدام دارید رانیتیدین و داروهای ضداسید معده می‌خورید؟ شب‌ها برای خواب مشکل دارید و بدون خواب‌آور، خواب به شما حرام می‌شود؟ فشار کاری‌تان آن‌قدر زیاد و استرستان آن‌قدر بالاست که تپش قلب پیدا کرده‌اید یا دچار سردردهای عصبی شده‌اید؟ مطمئن باشید که این کار می‌تواند شما را تا لب گور هم بکشد! سلامتی جسمی و روانی مهم‌ترین دلیلی است که به‌خاطر آن باید دو دستی کار فعلی را بچسبید، یا هر چه زودتر دنبال یک تیم جدید برای همکاری باشید.

منبع: «ماهنامه سرآمد»

 

تاریخ انتشار : 1394/07/15
کد : 73470
تعداد بازدید: 366