اهمیت نقش اصحاب رسانه در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی

خانلری با اشاره به اهمیت نقش اصحاب رسانه در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی گفت: رسانه یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی است البته در حوزه معرفی و بیان نقش مهم نخبگان در روند توسعه کشور خلاءهای قانونی وجود دارد که امید است در آینده‌ای نزدیک با تصویب قوانین جدید، جایگاه اجتماعی این افراد ارتقاء یابد.

خانلری با اشاره به اهمیت نقش اصحاب رسانه در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی گفت: رسانه یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی است البته در حوزه معرفی و بیان نقش مهم نخبگان در روند توسعه کشور خلاءهای قانونی وجود دارد که امید است در آینده‌ای نزدیک با تصویب قوانین جدید، جایگاه اجتماعی این افراد ارتقاء یابد.

کارن خانلری؛ عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نماینده ارامنه شمال کشور در مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلا‌ع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، ضمن اشاره به لزوم ایجاد رابطه منطقی بین علم و فناوری، عدم وجود انگیزه در دانشجویان دوره تکمیلی را مهمترین عامل در غیرکاربردی شدن مقالات دانست.

وی افزود: دانشگاه‌های کشور با هزینه‌ دولت اداره می‌شوند، به همین دلیل انگیزه‌ای برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی ندارند، این در حالیست که دانشگاه‌های غیرانتفاعی و خاصه دانشگاه آزاد به دلیل اینکه از سوی نهادهای دولتی حمایت نمی‌شوند و منبع درآمدی جز شهریه دانشجویان ندارند، بخش زیادی از مخارج خود را از راه ارتباط با صنعت و فروش تحقیقات تأمین می‌کند که این مهم نقش بسزایی در انجام تحقیقات کاربردی دارد.

خانلری ضمن بیان اینکه در سال‌های اخیر بیشترین تولید در دانشگاه آزاد انجام شده است، غیرانتفاعی شدن دوره تحصیلات تکمیلی را یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در دانشجویان دانست و ادامه داد: دانشگاه اگر برای تأمین هزینه‌های خود از حمایت دولتی برخوردار نباشد، خودبه‌خود به سمت ایجاد و گسترش ارتباط با صنعت و کاربردی‌کردن پژوهش‌ها حرکت خواهد کرد. از طرفی بار هزینه‌ای دولت در دانشگاه نیز تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به اینکه دولت برای تأمین بودجه جاری دانشگاه‌ها به اجبار باید از بیت‌المال هزینه کند، اظهار داشت: سرانه هر دانشجوی دوران تحصیلات تکمیلی در دانشگاه دولتی به طور میانگین 10 میلیون تومان است و این درحالیست که این رقم برای دانشجوی دانشگاه آزاد معادل 2/5 میلیون تومان برآورد شده است.

نماینده ارمنیان شمال کشور در مجلس با تأکید بر لزوم تغییر سیستم آموزشی کنونی، خاطرنشان کرد: تغییرات زیربنایی در آموزش‌وپرورش و یا آموزش عالی نیازمند بازه زمانی بیست‌ساله است چراکه در بازه زمانی کوتاه به نتیجه نمی‌رسد، این تغییرات  نیازمند حرکت تدریجی است و رفته‌رفته باید به سمت سیستم غیرانتفاعی گام برداشت.

وی با بیان اینکه نباید به دنبال شاخص‌های کوتاه‌مدت بود، ادامه داد: مزرعه علم، مزرعه بلال نیست به همین دلیل با سیستم آموزشی نمی‌توان مانند سیستم کشاورزی برخورد کرد. آموزش، فرهنگ و حتی بهداشت شامل قوانین بازار کسب‌وتجارت و بنگاه‌های زودبازده نمی‌شوند.

خانلری در ادامه با اشاره به لزوم حمایت از کالای دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای داخلی، گفت: مداخله‌های مکانیکی در حوزه تولید و فروش کالای داخلی نه تنها مشکلی را مرتفع نمی‌کند بلکه به دلیل از بین بردن رقیب، در دراز مدت به کیفیت محصولات تولید شده نیز آسیب‌های جدی وارد خواهد کرد. جلوگیری از واردات کالاهای مرغوب و مشابه کالاهای تولید داخل در واقع بیرون راندن رقیب از میدان رقابت کیفیت است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با تأکید بر ضرورت توجه به نیازهای نخبگان و فراهم کردن زمینه مناسب برای اثرگذاری این افراد در جامعه، شایسته‌سالاری را بهترین راه برای تکریم نخبگان عنوان کرد و اظهار داشت: نهادینه شدن شایسته‌سالاری در همه بخش‌های دولتی و خصوصی و ضبط‌پلاکِ رانت و پارتی در استخدام و بکارگیری افراد در مشاغل مهم گامی موثر در ارتقاء انگیزه نخبگان برای خدمت به جامعه است. این در حالیست که نخبه در فضای مبتنی بر عدالت جای خود را در جامعه و روند پیشرفت کشور خواهد یافت.

وی رعایت شدن حق‌مالکیت‌فکری را از دیگر عوامل در ترغیب نخبگان به فعالیت‌های تخصصی دانست و افزود: یکی از دلایل رعایت نشدن این حق، خلاء قانونی موجود است. افراد به راحتی ایده و فکر دیگران را به نام خود به ثبت می‌رسانند و هیچ قانونی حتی برای پیگرد خاطیان وجود ندارد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری تعاملات مجلس با معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: با تلاش‌های انجام شده، امروزه شاهد حرکت شتابان کشور در مسیر توسعه و پیشرفت علم و فناوری هستیم. در زمینه حمایت از حوزه علم و توسعه فناوری برنامه‌ها و قوانین خوبی به تصویب رسیده است و منع قانونی وجود ندارد، به همین دلیل مجلس آمادگی هرگونه همکاری در راستای پیشبرد اهداف تعیین شده در این حوزه را دارد.

وی با تأکید بر محدودیت منابع دولت، بر لزوم مدیریت صحیح منابع اشاره کرد و گفت: حضور بخش خصوصی در توسعه فناوری می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به توسعه کشور وارد کند، چراکه آموزش و تحقیق نیز مانند فرهنگ نمی‌توانند از قانون بازار و مبتنی بر رعایت اصل عرضه و تقاضا پیروی کنند. به عنوان نمونه اگر بخش تأتر به بخش خصوصی واگذار شود، به دلیل نیاز به بازگشت‌سرمایه و سوددهی، تأتر به سمت تولید آثار کمدی سوق پیدا کرده و آثار دراماتیک از بین خواهند رفت.

خانلری به اهمیت نقش اصحاب رسانه در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی اشاره کرد و گفت: رسانه یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی است البته در حوزه معرفی و بیان نقش مهم نخبگان در روند توسعه کشور خلاءهای قانونی وجود دارد که امید است در آینده‌ای نزدیک با تصویب قوانین جدید، جایگاه اجتماعی این افراد ارتقاء یابد.

وی در پایان گفت: با تثبیت جایگاه نخبگان در جامعه، تناسب‌های دیگر در این حوزه مانند تناسب فرهنگ و تحقیق خودبه‌خود ایجاد خواهد شد.

 

مطالب مرتبط:


   عضو کمیسیون بهداشت و درمان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد

   هم‌افزایی دولت و مجلس لازمه توسعه‌پایدار

   عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان خبر داد:
   تصویب لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
نگاه جهانی، لازمه رشد اقتصاد دانش‌بنیان و تولید محصول از علم است

   سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:

آینده از آنِ کشوری است که در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری کند

   نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   پیشرفت همه‌جانبه کشور در گرو توجه به نخبگان و توسعه دانش و فناوری است

   سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   برندسازی؛ راهی برای موفقیت محصولات دانش‌بنیان در بازار

   دبیر کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   حرکت پرشتابی برای حمایت از نخبگان و تبدیل ایده به محصول دانش‌بنیان آغاز شده است


تاریخ انتشار : 1394/03/04
کد : 73464
تعداد بازدید: 511