تعامل دستگاه‌های اجرایی با بنیاد ملی نخبگان، یعنی کمک به ساخت آینده‌ای بهتر

نماینده مردم بافت گفت: همه نهادها و دستگا‌ه‌های کشور باید امکانات و ظرفیت‌های خود را در راستای تحقق اهداف بنیاد ملی بکار گیرند و به معنای حقیقی با این نهاد همکاری و تعامل داشته باشند. باید دانست آینده کشور در دستان افرادی است که امروز توسط بنیاد ملی نخبگان پشتیبانی می‌شوند پس هر کمکی به بنیاد در واقع کمک به ساختن آینده‌ای بهتر است.

نماینده مردم بافت گفت: همه نهادها و دستگا‌ه‌های کشور باید امکانات و ظرفیت‌های خود را در راستای تحقق اهداف بنیاد ملی بکار گیرند و به معنای حقیقی با این نهاد همکاری و تعامل داشته باشند. باید دانست آینده کشور در دستان افرادی است که امروز توسط بنیاد ملی نخبگان پشتیبانی می‌شوند پس هر کمکی به بنیاد در واقع کمک به ساختن آینده‌ای بهتر است.

علیرضا منظری‌توکلی؛ عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه گسترش علم و فناوری بهترین راه برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است، گفت: جدا از اینکه علم‌آموزی هم در تمدن ایرانی و هم در فرهنگ اسلامی همواره مورد تأکید بوده است، باید دانست امروزه تنها اهرم قدرت و ثروت کشورهای پیشرفته نیز  توسعه علمی و رونق فناوری محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس جهت‌دهی به مقالات علمی را یک ضرورت عنوان و اضافه کرد: متاسفانه بخش بسیاری از مقالات، پژوهش‌ها و اختراعات غیرکاربردی هستند به همین دلیل جهت‌دهی به فعالیت‌های محققان یکی از ملزومات امروز کشور است. 

نماینده مردم بافت در مجلس تصریح کرد: تا زمانیکه قانون ارتقاء اعضای هیأت‌علمی منوط به چاپ مقاله است، وضع به همین منوال است. جامعه‌علمی بداند چاپ مقاله ختم کار علمی نیست. محققان و دانشمندان خاصه در علوم فنی‌مهندسی باید علم خود را به فناوری تبدیل کنند تا از این طریق بتوانند نیازهای جامعه را رفع کنند. امروزه بخش زیادی از دستاوردهای علمی ایرانیان یا توسط کشورهای دیگر به محصول تبدیل می‌شود و یا در کنج کتابخانه خاک ‌می‌خوردند.

وی افزود: در دنیای امروز نه کارخانه و نه مراکز تولیدی هیچ‌یک عامل پیشرفت به حساب نمی‌آیند بلکه استفاده بهینه از نیروی مغز و ذهن است که منجر به توسعه می‌شود.

منظری‌توکلی با اشاره به نقش مهم شرکت‌های دانش‌بنیان در نیل به اقتصاد مقاومتی، اضافه کرد: این شرکت‌ها بهترین محل برای تبدیل علم و فناوری و در گام آخر محصول است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس جلوگیری از واردات بی‌رویه مخصوصاً در دوره پساتحریم را از دیگر عوامل رونق شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: کالایی که نمونه مشابه داخلی دارد و تولیدکننده داخلی می‌تواند آن را تولید کند نباید وارد کرد. از سوی دیگر تولیدکننده نیز باید کیفیت کالای خود را ارتقاء دهد. متاسفانه تولیدکننده بومی وقتی رقیبی در بازار نداشته باشد کیفیت محصولات خود را کاهش می‌دهد. نمونه این اتفاق همان می‌شود که در صنعت خودروسازی رخ داده است.

منظری‌توکلی فراهم‌کردن بستر برای بروز استعداهای نخبگان و متخصصان را وظیفه همه نهادها و دستگاه‌ها دانست و ادامه داد: تمام کشور چه ارگان‌های قانون‌گذاری و چه اجرایی و نظارتی باید در این مسیر ورود پیدا کنند. به عنوان نمونه مجلس شورای اسلامی باتوجه به شرایط اقتصادی کشور، قوانین مانع و مزاحم را شناسایی و تعدیل کرد، علاوه بر آن با تصحیح قوانین معطل تا حد امکان به لحاظ قانونی بستر را برای رونق تولید خاصه در محصولات دانش‌بنیان فراهم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تسهیلات معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور را مناسب ارزیابی و خاطرنشان کرد: در دور جدید این معاونت امکانات خوبی را در اختیار متقاضیان قرار داده است که افراد می‌توانند با استفاده از آن بخش قابل توجهی از نیازهای خود را مرتفع کنند.

نماینده مردم بافت در مجلس در پایان، بنیاد ملی نخبگان را مهمترین نهاد کشور در زمینه حمایت از نخبگان و مستعدان‌برتر دانست و بیان داشت:  همه نهادها و دستگا‌ه‌های کشور باید امکانات و ظرفیت‌های خود را در راستای تحقق اهداف بنیاد ملی بکار گیرند و به معنای حقیقی با این نهاد همکاری و تعامل داشته باشند. باید دانست آینده کشور در دستان افرادی است که امروز توسط بنیاد ملی نخبگان پشتیبانی می‌شوند پس هر کمکی به بنیاد در واقع کمک به ساختن آینده‌ای بهتر است.

 

تاریخ انتشار : 1394/08/10
کد : 73450
تعداد بازدید: 449