بزرگترین دغدغه ما در سال جاری تسخیر بازار کالاهای وارداتی است

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان گفت: بزرگترین دغدغه ما در سال جاری تسخیر بازار کالاهای وارداتی است

به گزارش روابط عمومی روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان صبح امروز با حضور در جمع مدیران، اساتید و نخبگان در پارک فناوری استان گیلان اظهار کرد: بزرگترین دغدغه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري گرفتن بازار کالاهای اصلی واردات از جمله بازار نفت، نیرو و محصولات کشاورزی است و ما تلاش می کنیم با همکاری و کمک ارگان های مربوطه، بازارهای موردنظر را در اختیار بگیریم .

وی با اشاره به اصرار معاونت علمی برای گرفتن بازار در حوزه های مختلف افزود: در همین راستا هفته گذشته مصوبه ای در صندوق نوآوری و شکوفایی  به تصویب  رساندیم که در آن، کسانی که ازمحصولات شرکت های دانش بنیان خرید می کنند بتوانند از لیزینگ 12 درصدی صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

دکتر ستاری همچنین تصریح کرد: امسال در بازار بهینه سازی انرژی  یک اتفاق جدی خواهد افتاد و تمامی شرکت های فعال در این حوزه بازار خوبی در سال های آینده خواهند داشت.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن تاکید بر اهمیت بازار فناوری ابراز کرد: با توجه به اینکه بازار در دست محصولات وارداتی است، فرهنگ سازی ونهادینه کردن شرکت های دانش بنیان در بازار امروز و رقابت با محصولات وارداتی، برای ما بسیار مهم خواهد بود.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین گفت : پس از آنکه بحث نظام نوآوری و شرکت های دانش بنیان را مطرح کردیم، اکنون می خواهیم صرفا به بحث قانون پیشرفته حمایت از شرکت های دانش بنیان که چهار سال پیش نوشته ولی اجرایی نشده بود و اکنون در حال اجرایی کردن آن هستیم بپردازیم.

دکتر ستاری با اشاره به برگزاری نخستین همایش بازار ایده در بورس گفت :این اتفاق، ایده جدیدی است که برای اختراعات و دانش فنی قیمت می گذارد. ما نیز این اختراعات را مورد بررسی و در صورت لزوم تحت حمایت قرار می دهیم.

وی با اشاره به قدمت پارک علم و فناوری گیلان بیان کرد: ما باید آینده را درست ترسیم کنیم و به اثبات برسانیم که این موضوع می تواند به ایجاد اشتغال برای شرکت های دانش بنیان و دانشجویان دانشگاه های این استان در حوزه های مختلف کمک کند .

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان دارای 3 بخش مهم در گام اجرایی شدن است، گفت: شناسایی کارگروه، حمایت های مالی و بخش نظارت از مراحل اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان است.

وی اضافه کرد: شناسایی این شرکت ها اولین گام در جهت حمایت از آنان است که امیدوارم پارک علم و فناوری گیلان هر چه زودتر این کار را انجام دهد چرا که با شناسایی هر شرکت دانش بنیان، آنها ازتسهیلات بهره مند شده و پرداخت مالیات گمرکی معاف می شوند .

وی به فعال شدن صندوق نوآوری و شکوفایی در سال جاری اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر آمادگی این را داریم که از طریق این صندوق وام هایی را تا سقف 300 میلیون تومان به صورت قرض الحسنه به این شرکت ها بدهیم تا فعالیت خود را آغاز کنند ولی، یکی از ضعف ها این است که فعلا این صندوق درگیلان تشکیل نشده که امید است نمایندگان محترم این استان در این یک سال باقیمانده تا پایان برنامه پنجم  این صندوق را تشکیل دهند.

دکتر ستاری در ادامه اظهار کرد: در صندوق نوآوری و شکوفایی، هر سقفی از وام های کم بهره به شرکت های دانش بنیان پرداخت خواهد شد و با توجه به قدمت و سابقه پارک علم و فناوری گیلان، به توانایی این برای بررسی طرح ها اعتقاد داریم و ازهر گونه کمکی به آن دریغ نخواهیم کرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در پایان، نخبگان را منشاء تحول  در کشور دانست و گفت: در صورتی که شرکت های دانش بنیان هریک ازاستعدادهای تحت پوشش بنیاد ملی را به کارگیری نماید، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حقوق دو سال آنها را بر اساس رقم درنظر گرفته شده، پرداخت خواهد کرد زیرا یکی از اصلی ترین وظایف بنیادهای استانی نگه داشتن نخبگان در هر استان ایجاد اشتغال برای آنان است.

دراین مراسم دکتر نجفی استاندارگیلان، ، دکتر تامینی، مهندس کوچکی زاده و مهندس جعفرزاده نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی  دکتر رضی رییس دانشگاه گیلان و دکترمتقی طلب رییس پارک علم و فناوری نیز حضور داشتند.

تاریخ انتشار : 1393/03/10
کد : 73447
تعداد بازدید: 461