جشنواره «رویش کویر» برگزار می‌شود

جشنواره منطقه‌ای رویش تحت عنوان «رويش‌كوير» آبان‌ماه در زاهدان برگزار می‌‎شود.

جشنواره منطقه‌ای رویش تحت عنوان «رويش‌كوير» آبان‌ماه در زاهدان برگزار می‌‎شود.

مصیب پهلوانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به حمایت معاونت علمی‌وفناوری از طرح‌های فناورانه متناسب با پتانسیل‌های بومی، گفت: ستادهای فناوری این معاونت از طرح‌های کلان فناوری و کاربردی که در جهت رفع مشکلات اساسی منطقه‌ای و متناسب با پتانسیل‌های بومی استان باشد با اعطای تسهیلات ویژه حمایت می‌کند.

وی افزود: بر همین اساس بنیاد نخبگان سیستان‌وبلوچستان آمادگی دارد طرح‌های پیشنهادی و کاربردی نخبگان و دستگاه‌های اجرایی استان را پس از بررسی در کارگروه‌های تخصصی مربوطه و تصویب در شورای علمی بنیاد نخبگان استان جهت بررسی و تایید نهایی به ستادهای فناوری معاونت علمی‌وفناوری ارسال کند.

پهلوانی ادامه داد: تا کنون کارگروه‌های تخصصی خشکسالی، فرسایش خاک و منابع آب، کارگروه تخصصی گیاهان دارویی، کارگروه تخصصی فناوری انرژی‌های نو و کارگروه تخصصی صنعت، معدن و تجارت ذیل بنیاد نخبگان استان و متناسب با مشکلات اساسی و پتانسیل های استان در بنیاد نخبگان استان تشکیل شده‌اند. این کارگروه‌ها متشکل از سرآمدان علمی، اساتید دانشگاهی و متخصصان حوزه‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی است.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره منطقه‌ای رویش در زاهدان، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده جشنواره منطقه‌ای اختراعات تحت عنوان «رويش‌كوير» در روزهای 26 لغایت 28 آبان‌ماه در زاهدان برگزار می‌‎شود.

وی اضافه کرد: رونق بخشیدن به فضای ابتکار، ایجاد انگیزه در جوانان و شناسایی اختراع‌های برگزیده و تسهیل مسیر حرکت آنها به منظور رسیدن به محصولی دانش‌بنیان و در نهایت تکمیل چرخه نوآوری و تبدیل دارایی‌های فکری به ثروت از مهمترین اهداف برگزاری رویش‌کویر است که با همكاري بنيادهاي نخبگان يزد، كرمان و هرمزگان، استانداري سيستان و بلوچستان، دانشگاه‌ها، پارك علم‌وفناوري و ساير دستگاه‌هاي اجرايي استان برگزار خواهد شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان تصریح کرد: بخش ويژه جشنواره به مسئله بحران آب، خشكسالي، گياهان‌دارويي و انرژي‌هاي نو متناسب با پتانسيل هاي استان اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه هر مخترع مجاز است تنها يك اختراع را براي داوري در جشنواره ارائه كند، اظهار داشت: فقط اختراع‌هايي مجاز به نام‌نويسي هستند كه پیش از این به ثبت «سازمان ثبت اسناد و املاك كشور»رسيده باشند و از تاريخ ثبت آن‌ها حداكثر سه سال گذشته باشد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان استان خاطرنشان کرد: براي اختراع‌هاي حوزه علوم‌پزشكي و دارويي اخذ تاييديه از وزارت بهداشت و ارائه آن الزامي است و لازم است نام ارائه‌دهنده اختراع در جشنواره و نام‌نويسي كننده آن در گواهي ثبت اختراع وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است متقاضیان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخ یکم مهر لغایت دهم آبان‌ماه به سایت بنیاد ملی نخبگان به نشانی www.bmn.ir و یا سایت بنیاد نخبگان سیستان‌وبلوچستان به آدرس www.sb.bmn.ir مراجعه کنند.

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/06/14
کد : 73439
تعداد بازدید: 468