ساز و کار پرداخت تسهیلات به طرح‌های انتقال فناوری در قالب نمایشگاه اینوتکس 2016

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت چند صندوق توسعه فناوری غیر دولتی، ساز و کار حمایتی برای ارائه تسهیلات مالی انتقال فناوری با نرخ ترجیحی به شرکت‌های ایرانی را در نظر گرفته است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت چند صندوق توسعه فناوری غیر دولتی، ساز و کار حمایتی برای ارائه تسهیلات مالی انتقال فناوری با نرخ ترجیحی به شرکت‌های ایرانی را در نظر گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، بااعلام این خبر بیان کرد: این تسهیلات به‌صورت آزمایشی در قالب نمایشگاه اینوتکس سال جاری به شرکت‌های ایرانی گیرنده فناوری خارجی که فاقد نمونه داخلی باشند، اعطا خواهد شد.

وی توضیح داد: این سازوکار از طریق توافق با چند صندوق توسعه فناوری غیردولتی جهت تخصیص تسهیلات ارزان‌تر و منعطف‌تر به طرح‌های انتقال فناوری ایجادشده است. در نظر داریم تا این اقدام با کاهش ریسک و هزینه‌های انتقال فناوری برای شرکت‌های ایرانی، دستیابی شرکت‌های توانمند کشور به فناوری‌های پیشرفته را از طریق ایجاد تعاملات فناورانه با خارج از کشور تسهیل کند.

بیرنگ خاطر نشان کرد: پرداخت تسهیلات به طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای انتقال فناوری‌های پیشرفته از خارج از کشور، از نمایشگاه اینوتکس امسال آغاز خواهد شد.

وی افزود: معاونت امور بین‌المللی و تبادل فناوری معاونت علمی در حال تدوین فرآیندهای لازم برای ارائه این حمایت‌ها به شکل دائمی است.

معاون امور بین‌المللی و تبادل فناوری معاونت علمی با تاکید بر عدم وجود نمونه مشابه داخلی به عنوان شرط اساسی ارائه این‌گونه تسهیلات، پیش‌بینی کرد: در گام اول، زمینه لازم برای پرداخت جمعاً 100 میلیارد ریال تسهیلات ارزان به حدود 10 طرح انتقال فناوری واجد شرایط فراهم شود.

به گفته وی، پیش‌بینی می‌شود در نمایشگاه اینوتکس 2016 بیش از 80 شرکت خارجی از بیش از 15 کشور دنیا، دستاوردهای خود را در 8 حوزه فناورانه به نمایش بگذارند.

نکته قابل توجه و وجه تمایز این نمایشگاه با سایز نمایشگاه‌های مشابه، به حضور شرکت‌های خارجی فعال در عرصه فناوری با هدف تعریف همکاری بلندمدت استراتژیک با ایرانی‌ها مانند تحقیق و توسعه مشترک، تولید و سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه علم و فناوری مربوط می‌شود.

نمایشگاه اینوتکس 2016، به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 2 تا 5 خردادماه 95 در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران سالن خلیج‌فارس برگزار خواهد شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/02/25
کد : 73438
تعداد بازدید: 314