مراسم بزرگداشت «استاد دکتر معین» برگزار شد

مراسم بزرگداشت دکتر محمد معین؛ استاد زبان‌وادب فارسی با حضور استاندار گیلان، تعدادی از مسؤولان اجرایی و جمعی از نخبگان و مستعدان‌برتر در آستانه‌اشرفیه برگزار شد.

مراسم بزرگداشت دکتر محمد معین؛ استاد زبان‌وادب فارسی با حضور استاندار گیلان، تعدادی از مسؤولان اجرایی و جمعی از نخبگان و مستعدان‌برتر در آستانه‌اشرفیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم بزرگداشت دکتر محمد معین؛ استاد زبان‌وادب فارسی به‌همت بنیاد نخبگان استان گیلان با هماهنگی معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و همزمان با چهل‌وپنجمین سالروز درگذشت وی با حضور استاندار گیلان در محل مزار آن مرحوم در شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد.

مسعود اصفهانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان با اشاره به خدمات ارزنده استاد معین، گفت: وی از مفاخر فرهنگی استان نخبه‌پرور گیلان و شخصیتی جامع‌الاطراف بود که این ویژگی در تنوع آثار کثیر تصنیفی، تألیفی، تحشیه‌ای و ترجمه‌ای او مشهود است.

وی افزود: استاد معین علاوه بر سرآمد بودن در حوزه زبان و ادب فارسی، به لحاظ اخلاقی و اجتماعی نیز شخصیتی شاخص و ممتاز بود. او شخصیتی سلیم‌النفس، فرهنگ‌دوست، معروف به حب‌وطن و حافظ ارزش‌های والای ایرانی که ریشه در فرهنگ ناب اسلام دارد، نیز بود.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان ادامه داد: مرگ جسمانی این دانشمند فاضل آغازی بر ادامه حیات جاودانه او در عقول و افهام ادب دوستان و مروجین زبان‌وادب فارسی است و برگزاری این مراسم ضمن تکریم از شخصیت علمی و فرهنگی استاد معین، الگوسازی برای نسل آینده‌ساز است.

اصفهانی تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان در راستای اجرایی‌سازی مفاد «سند راهبردی کشور در امور نخبگان»، این اقدام را یکی از برنامه‌های مهم خود بشمار آورده و به اجرای آن در سطح کشور و برای نخبگان شاخص علمی و فرهنگی کشور اهتمام کرده است. قطعاً آثار شناسایی و شناساندن نخبگان شایسته‌ای چون مرحوم دکتر معین که با دغدغه اعتلای وطن و فرهنگ ایرانی زیستند، در اقصی نقاط این کشور نخبه‌پرور اشاعه یافته و زایش نخبگان آینده‌ساز ایران اسلامی را ببار خواهد آورد.

علی‌اصغر میرباقری‌فرد؛ رئیس انجمن ترویج زبان‌وادب فارسی نیز در بخش دیگری از این مراسم، گفت: دکتر معین چهره‌ای فرهیخته، علمی و دانشمند بزرگ قرن حاضر است که در طول عمر کوتاه خود آثار و اندیشه‌های خوبی از خود به یادگار گذاشته است که می‌تواند راه‌گشای بسیاری از مشکلات زبان و ادب فارسی در سال‌های آینده باشد.

وی دکتر معین را گنجینه‌ای گران‌بها برای نسل کنونی و نسل‌های آینده بر شمرد و تصریح کرد: این شخصیت علمی و فرهنگی در عمر کوتاه اما پرثمر خود توانست الگویی شایسته برای جوانان آینده‌ساز بویژه در حوزه زبان فارسی باشد.

رحیم حیدری؛ فرماندار آستانه‌اشرفیه ضمن بیان اینکه زبان‌وادب فارسی رمز ورود به تمدن هزارساله است، استاد معین را از چهره‌های بزرگ ادبی کشور دانست و گفت: تلاش‌های بی‌بدیل وی برای زنده نگه‌داشتن زبان‌وادب فارسی فراموش‌ناشدنی است.

مهدخت معین؛ دختر استاد دکتر معین نیز با تقدیر از اقدام بنیاد نخبگان در نکوداشت این استاد برجسته، گفت: دکتر معین عِرق خاصی در پیشبرد فرهنگ این مرزوبوم داشت و اولین شخصی بود که موفق به دفاع از اولین رسالۀ دکتری غیرپزشکی در ایران به راهنمایی دکتر پورداوود و داوری علامه دهخدا شد.

در پایان این مراسم، تابلوفرش نفیس با تصویر دکتر معین از طرف بنیاد نخبگان استان گیلان و با حضور استاندار گیلان، رئیس دانشگاه گیلان، مدیرکل فرهنگ‌وارشاد اسلامی گیلان، شهردار و فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه و جمعی از مقامات محلی به مهدخت معین اهدا شد.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/06/20
کد : 73434
تعداد بازدید: 467