تمام قراردادهای خارجی باید با پیوست توسعه و انتقال فناوری همراه باشد

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: معاونت علمی متنی را تعیین کرده که تمام قراردادهای دارای انتقال فناوری با دیگر کشورها باید با پیوست توسعه فناوری آن محصول همراه باشد.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: معاونت علمی متنی را تعیین کرده که تمام قراردادهای دارای انتقال فناوری با دیگر کشورها باید با پیوست توسعه فناوری آن محصول همراه باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست صمیمانه با خبرنگاران که به همت ستاد فرهنگ علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک هزار و 600 شرکت دانش بنیان در قالب شرکت های نوپا، شرکت های خدمات و تولید و شرکت های صنعتی در کشور شکل گرفته است که زمینه اشتغال خوبی برای دانش آموختگان دانشگاه ها در کشور ایجاد کرده اند اما توزیع آنها چندان مناسب نیست و بخش بزرگی از این شرکت ها در مراکز استان ها و استان های بزرگ متمرکز شده اند.

وی افزود: نتیجه تشکیل این شرکت های دانش بنیان تولید محصولات دانش بنیان است که همین موضوع برای کشور بسیار مهم است.
به گفته وطنی، در سال گذشته معاونت علمی حدود 56 میلیارد تومان حمایت از شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها توسط ستادهای توسعه فناوری های راهبردی انجام داده است که در کنار این حمایت ها حدود 20 میلیارد تومان نیز با تایید ستادهای راهبردی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب تسهیلات به مراکز علمی، شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها ارائه شده است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی همچنین گفت: تحقیقات در دنیا به سه دسته مرزهای دانش، تحقیقات کاربردی و توسعه فناوری و تحقیقات ساخت نمونه صنعتی تقسیم بندی می شود که دولت ها بیشترین حمایت خود را از گسترش تحقیقات مرزهای دانش انجام می دهند.

وی خاطرنشان کرد: تا پیش از سال 92 حدود 40 درصد حمایت های صورت گرفته توسط معاونت علمی و فناوری از کارهای تحقیقاتی بنیادی و 60 درصد از تحقیقات در حوزه تجاری سازی بوده است که سال گذشته این آمارها تغییر کرد و حدود 70 درصد حمایت های معاونت در حوزه گسترش مرزهای دانش و توسعه فناوری و 30 درصد در حوزه تجاری سازی بود.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی با اشاره به اینکه کم شدن حمایت معاونت از بخش تجاری سازی به معنای بی توجهی به این بخش نیست بلکه قسمتی از حمایت ها در این بخش توسط صندوق نوآوری و شکوفایی انجام شده است که سال گذشته حدود 1000 میلیارد تومان بودجه به این صندوق تخصیص داده شده است.

وی اظهار کرد: امسال نیز یک هزار میلیارد تومان اعتبار به این صندوق اختصاص یافته است که امیدواریم این مبلغ توسط شرکت های دانش بنیان جذب شود.
وطنی با اشاره به قانون ممنوعیت واردات کالاهای خارجی مصوبه دولت مبنی بر جلوگیری از ورود کالاهایی که مشابه آن در کشور تولید شده است، گفت: این مصوبه کمک بزرگی به توسعه فناوری در کشور می کند زیرا برخی از محصولات وارداتی به کشور، فناوری تولید در داخل را دارند و اجازه ورود آنها به کشور فقط به استقلال کشور لطمه وارد و متخصصین داخلی را از تولید دلسرد می کند.

وی بیان کرد: معاونت علمی نیز فهرستی از محصولات دانش بنیان و محصولاتی که در کشور قابلیت تولید استاندارد دارند و با حمایت مالی و ارائه تسهیلات توسط معاونت علمی و فناوری به هیات دولت ارائه کرده است تا با تصویب آن، محصولات مذکور وارد کشور نشده و از فناوری ها و محصولات تولید داخلی استفاده شود.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی با بیان اینکه از این به بعد عقد قرارداد با دیگر کشورها مستلزم داشتن پیوست توسعه فناوری آن به کشور خواهد بود در انعقاد قرارداد با دیگر کشورها بومی سازی فناوری از الزامات خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در برنامه های توسعه ای چندان توجهی به نقاط محروم کشور صورت نگرفته است که بر اساس سیاست های راهبردی معاونت علمی و فناوری در نظر است که در هر استان حداقل یک طرح کلان ملی فناوری بر اساس نیاز هر استان و طبق آمایش سرزمین انجام شود.
به گفته معاون توسعه فناوری معاونت علمی، در این قبیل طرح 30 درصد از منابع توسط استانداری ها، 30 درصد توسط دستگاه های اجرایی بهره بردار و 40 درصد آن توسط معاونت علمی تامین مالی خواهد شد که امیدواریم با همکاری نهادهای ذیربط طرح مذکور در سال جاری اجرایی شود.

وطنی گفت: یکی دیگر از برنامه های معاونت علمی در سال جاری پیشگیری از خسارات ناشی از حوادث و سوانح طبیعی است که برای این کار با سازمان حفاظت از محیط زیست تفاهمنامه ای امضا شده است که بر اساس آن در مرحله اول جنگل های 4 استان کشور شامل استان گلستان، فارس، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی توسط پهپادها به صورت مستمر پایش خواهند شد و در آینده این طرح به 11 استان افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه صنعت نفت ایران مانند اغلب صنایع اولیه کشورهای تولیدکننده پیشرفته تاکنون تولید محور بوده نه فناور محور، تصریح کرد: به همین دلیل تاکنون توسعه فناوری در حوزه صنعت نفت در کشور کمتر مورد توجه بوده است و هدف اصلی در این صنعت بر مبنای تولید نفت خام و بهره گیری از فناوری های خارجی بوده است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی اعتقاد دارد که باید قراردادهای نفتی نیز با پیوست فناوری همراه شود تا در کنار خرید محصولات دیگر کشورها فناوری تولید آن از جمله صنعت نفت نیز به کشور انتقال یافته و بومی سازی شود.
وی با اشاره به اینکه ایران مقام اول منابع زیرزمینی گاز را دارد، بیان کرد: با وجود اینکه ایران رتبه نخست را در این حوزه دارد ولی به دلیل عدم توسعه فناوری در این حوزه در اوج مصرف با کمبود روبرو می شویم که همین موضوع نشان می دهد توسعه فناوری در این حوزه نیز برای کشور ضروری است.

وطنی اظهار کرد: ایران به کمک متخصصان داخلی توانسته برخی فناوری ها را در داخل کشور بومی سازی کند که بخش مهمی از نیازهای کشور را مرتفع می کند و باید این فناوری ها و محصولات تولیدی مورد توجه جدی قرار گیرند.

وی با اشاره به ماموریت معاونت علمی، گفت: مهم ترین ماموریت معاونت علمی این است که بستر توسعه فناوری را در کشور ایجاد کند و با نمونه سازی آنها اعتماد به نفس را به دانش آموختگان کشور و مسوولان بدهد که ایران توانایی تولید این محصولات و توسعه فناوری های آنها را دارد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی بیان کرد: دولت از نظر ایجاد پست های سازمانی با محدودیت روبرو است و باید هر سال نیز کوچکتر شود به همین دلیل باید دانش آموختگان دانشگاهی باور کنند که می توانند بر روی پای خود بایستند و در کنار تامین نیاز کشور محصولات دانش بنیان تولیدی را به خارج از کشور نیز صادر کنند.

وی تصریح کرد: وظیفه دیگر معاونت علمی حمایت از تحقیقات مرزهای دانش است و تشویق سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری ریسک پذیر در حوزه علم و فناوری است که باید به آنها اطمینان داده شود سرمایه آنها در این حوزه قطعا از بین نخواهد رفت ولی زمان می برد.

وطنی با اشاره به اینکه سرمایه کشور تنها مخازن زیرزمینی نیست، گفت: سرمایه های اصلی کشور را نیروی انسانی متخصص تشکیل می دهد و باید تلاش کرد تا این سرمایه ها شناسایی و از ایده های ارزشمند آنان تا تولید محصول و تجاری سازی حمایت شود.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های معاونت علمی این است که همه استان ها و شهرها را درگیر با توسعه فناوری کنیم و در همین راستا در نظر است استان اصفهان به قطب علمی و فناوری کشور مبدل شود.

وی افزود: اگر فناوری در کشور را توسعه دهیم هزینه کمتری نسبت به پرداخت هزینه ها و خسارات احتمالی خواهیم کرد به نحوی که در سیل اخیر میلیاردها تومان بودجه برای بازسازی دو استان سیل زده اختصاص یافت در حالیکه اگر از فناوری های نوین و سامانه هشدار دهنده سریع در این استان ها استفاده شود هزینه ها بسیار کمتر خواهد بود.

وطنی خاطرنشان کرد: پس از تفاهمنامه اخیر، هیچ کدام از سیاست های معاونت علمی تغییر نخواهد کرد و فقط سرعت آنها بیشتر خواهد شد و هیچ کدام از برنامه ها را نیز متوقف نمی کنیم و با جدیت بیشتری کار خود را ادامه خواهیم داد.

وی در خصوص بی توجهی به علوم انسانی در کشور، گفت: علوم انسانی پایه همه علوم است و کم توجهی به این عرصه ضربه مهلکی به کشور وارد می کند و حتی اقدامات دانش بنیان نیز بدون در نظر گرفتن علوم انسانی میسر نخواهد بود به همین دلیل در ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز تلاش می شود تا به مقوله علوم انسانی، فرهنگ و اقتصاد و هنر به صورت ویژه پرداخته شود.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی در خصوص حمایت معاونت علمی از تولیدات علمی ایران در مجلات معتبر خارجی گفت: یکی از شاخص های پیشرفت علمی کشورها میزان تولیدات علمی و چاپ آنها در مجلات و سایت های معتبر علمی خارجی است که معاونت علمی از تمام ثبت اختراعات متخصصین داخلی در مراجع بین المللی حمایت می کند و تاکنون برای حمایت از 150 نفر از متخصصان داخلی براساس دستورالعمل خاص، منابع مالی لازم تامین شده است.

وی در پایان با اشاره به وظیفه خطیر خبرنگاران علمی در کشور، گفت: خبرنگاران این حوزه باید دقت نظر داشته باشند و به صورت مستمر اخبار این حوزه را رصد کنند و از دستاوردهای موجود گزارش تهیه کرده و در اختیار مردم شریف ایران قرار دهند و نارسایی ها را نیز به گوش مسولان برسانند.

پش از صحبت های دکتر وطنی، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، از اهداف برگزاری این نشست های صمیمی و گفت وگو با خبرنگاران حوزه علم و فناوری گفت که از این پس به صورت هفتگی برگزار می شود و هدف از برگزاری این نشست ها را تعامل بیشتر میان اصحاب رسانه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد که محور آن بنا به پیشنهاد حاضرین به صورت گفت و شنود مطرح و مشخص می شود.

در ادامه این نشست، دکتر امید توکلی، رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفت: سند ملی ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی برای نشان دادن راه توسعه فناوری در این ستادها تعیین شده است و مانند یک قانون کلی برای ستادها و دستگاه های ذیربط لازم الاجرا است.

وی تصریح کرد: تاکنون سند6 ستاد نهایی شده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است و 2 سند دیگر نیز در حال نهایی شدن است که این سندها برنامه و نقشه راه را برای ستادها و دستگاه های مرتبط با ستادها تعیین می کند.

 

تاریخ انتشار : 1394/05/19
کد : 73432
تعداد بازدید: 313