واگذاری مراحل اعطای کرسی‌های علامه طباطبایی و شهید آوینی به صندوق حمایت از پژوهشگران

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و دبیر شورای نخبگان گفت: قرار است از سال آینده، اعطای کرسی‌های علامه طباطبایی و شهید آوینی به این صندوق واگذار شود.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و دبیر شورای نخبگان گفت: قرار است از سال آینده، اعطای کرسی‌های علامه طباطبایی و شهید آوینی به این صندوق واگذار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در مراسم اعطای کرسی پژوهشی به دکتر "محمود قرآن نویس" و دکتر "فرخ علیم مروستی" درباره واگذاری مراحل اعطای کرسی های علامه طباطبایی و شهید آوینی به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی اظهار کرد: این اقدام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که تصمیمی هوشمندانه و عالمانه بوده است، با هدف ایجاد یکپارچگی بین نهادهای حمایتی صورت می گیرد.

وی همچنین ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همین هدف، تصمیم دارد تا اعطای پسا دکتری را در بنیاد نخبگان و صندوق، یکپارچه کند تا با یک سیاست واحد و یکپارچه، دستاوردهای بهتری را شاهد باشیم.

ضرغام با اشاره به 21 کرسی اعطا شده از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اساتید برجسته و گروه های پژوهشی با موضوع های کلان، بیان کرد: خوشبختانه خروجی کرسی های پژوهشی اعطا شده از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران، خروجی خوبی است و امیدوارم، تمامی صاحبان کرسی های پژوهشی با کارکردشان در جامعه اثرگذار بوده و تاثیرات آن ها برای مردم ملموس باشد.

وی ضرورت داشتن جایگاه مردمی برای مراکز علمی و خدمات علمی آن ها را در پیشبرد اهداف این مراکز، راهگشا دانست و تصریح کرد: اگر خدمات مراکز علمی برای مردم ملموس و جایگاه مردمی داشته باشند، می توانند شاهد افزایش منابع ملی و دولتی خود باشند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی خاطر نشان کرد: لازم به ذکر است، استادان بنام و دانشمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور که به لحاظ علمی شناخته شده باشند و نگاه راهبردی به تحقیقات خود داشته باشند، با دریافت کرسی پژوهشی، به مدت ده سال مورد پشتیبانی مالی صندوق حمایت از پژوهشگران قرار می گیرند.

وی افزود: تاکنون 21 کرسی پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به تیم های تحقیقاتی و یا دانشمندان ایرانی داخل و خارج از کشور اعطا شده است.

ضرغام در اشاره به موضوعات کرسی های پژوهشی اعطا شده بیان کرد: احیای دریاچه ارومیه ، حفظ محیط زیست خلیج فارس، توسعه علوم اعصاب و همچنین علمی کردن زبان فارسی ، از جمله موضوع های کرسی های اعطا شده از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به محققان ودانشمندان ایرانی و یا گروههای تحقیقاتی است.

طی این مراسم، دکتر " محمود قرآن نویس" و دکتر " فرخ علیم مروستی" ، دو استاد برجسته که طی مراسم یادشده، کرسی پژوهشی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی را دریافت کردند و شرحی از طرح ها و پروژه های اجرا شده و همچنین برنامه های پژوهشی خود، پس از دریافت کرسی های پژوهشی را ارائه دادند.

 

تاریخ انتشار : 1393/11/18
کد : 73417
تعداد بازدید: 437