مسابقه دانش‌آموزی نور ابن‌هیثم در سطح مدارس کشور برگزار می‌شود

مسابقه دانش‌آموزی نورابن هیثم در سطح مدارس کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همزمان با برگزاری نخستین دوره اعطای جایزه مصطفی(ص) برگزار می‌شود.

مسابقه دانش آموزی نورابن هیثم در سطح مدارس کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همزمان با برگزاری نخستین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پرویز کرمی؛ دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در حاشیه برگزاری نشست شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) درباره برگزاری مسابقه دانش آموزی نور ابن هیثم توضیح داد: دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) درنظر دارد به منظور ایجاد زمینه رشد استعدادهای درخشان و ترسیم افق های جدید در اذهان جامعه دانش آموزی و مشارکت مراکز آموزشی، رویدادی را تحت عنوان "مسابقه دانش آموزی نور ابن هیثم" برگزار کند.

وی افزود: موضوع این مسابقه دانش آموزی که در سطح مدارس کشور برگزار می شود بر اساس نام گذاری سال 2015 میلادی توسط یونسکو به نام سال جهانی نور و به مناسبت هزارمین سال تالیف کتاب المناظر توسط ابن هیثم دانشمند بزرگ ایرانی، در حوزه اپتیک و فوتونیک انتخاب شده است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه بیان کرد: جایزه مصطفی (ص) درجهت تقویت بنیه علمی جهان اسلام در سطوح مختلف علمی، رویدادهای گوناگون را درسطوح دانش آموزی، دانشجویی تا سطوح بالای علمی پی ریزی کرده که این مسابقه در جهت تقویت علمی سطح دانش آموزی بنیان گذاری شده است و اهداف مهمی را دنبال می کند.

وی درباره اهم اهداف برگزاری این مسابقه دانش آموزی خاطر نشان کرد: توسعه آگاهی عمومی نسبت به رویداد جایزه مصطفی (ص)، گامی در راستای ترویج علم، ایجاد یک نهضت علمی و اثرگذار در بین مدارس و دانش آموزان کشور و تحکیم خودباوری، فرهنگسازی و گفتمان علم و ترویج فرهنگ و تمدن اسلامی بین نوجوانان کشور از جمله اهداف مهم برگزاری "مسابقه دانش آموزی نورابن هیثم" است.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی همچنین گفت: افتخار جهانی برای جمهوری اسلامی ایران و بازتاب قابل توجه این مسابقه، اقدامی در راستای اجرای طرح شهاب و ارائه ایده ها و الگوهایی برای تغذیه محتوایی تهیه کنندگان برنامه های علمی صدا و سیما از دیگر اهداف برگزاری این مسابقه دانش آموزی است.

جوایز مسابقه دانش آموزی نور

کرمی درباره جایزه ابن هیثم بیان کرد: جایزه مسابقه دانش آموزی نور ابن هیثم پس از داوری دقیق توسط اساتید مجرب و متعهد به برندگان این مسابقه اهدا می شود که 100 سکه تمام بهارآزادی به 100 دانش آموز برتر، نمایش دایمی 2015 فیلم برتر با زیر نویس انگلیسی و به نام تولید کنندگان آثار بر روی سایت مسابقه و شبکه های صدا و سیما و اهدای تجهیزات آزمایشگاهی به ارزش 10 میلیون تومان به 10 مرکز آموزشی یا پژوهش سرای برتر برای ایجاد فضای مناسب جهت تولید فیلم های علمی توسط دانش آموزان آن مرکز آموزشی یا پژوهش سرا اهدا می شود.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان درباره مفاهیم علمی گوناگون قابل‌استفاده در این مسابقه نیز گفت: بازتاب نور از آینه¬ های گوناگون، آینه¬ های مرکب شامل زیبابین و پریسکوپ، شکست نور و رفتار عدسی¬ ها و منشور، اتاق تاریک، مباحث مربوط به سایه و سایه¬ های شگفت، ترکیب و تجزیه رنگ‌ها، قطبش نور و تداخل و پراش نور از جمله مفاهیم قابل ارایه در این مسابقه دانش آموزی است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: اندازه‌گیری طول‌ موج، خطاهای بینایی، رفتار چشم و موارد زیستی، پدیده فوتوالکتریک و فوتونیک مانند مخابرات نوری و صداهای لیزری، فیبرنوری، دانش و فناوری تصویربرداری و هر موضوعی که به دانش و فناوری و کاربردهای نور مرتبط باشداز دیگر مباحثی است که می توان در مسابقه دانش آموزی نورابن هیثم ارایه کرد.

براساس این گزارش، دانش آموزان تمامی مقاطع تحصیلی در سراسر کشور می توانند با تشکیل یک گروه دو یا سه نفره ایمیلی را به آدرس noor@mustafaprize.org ارسال کنند که دراین ایمیل باید به نام گروه، نام مدرسه، پایه تحصیلی و شهر و استان محل تحصیل خود اشاره کنند.

اطلاعات تکمیلی مسابقه شامل ضوابط دقیق ساخت فیلم ها (مدت حجم، امکانات مجاز و محدودیت ها )، ضوابط داوری، راهنمایی های فنی و هنری،منابع ایده، مهلت و نحوه ارسال آثار، زمان بندی مراحل بعدی، انجام ثبت نام نهایی داوطلبان و دریافت بسته فیلم های راهنما به ایمیل داوطلبان ارسال می شود.

بنا بر این گزارش، جایزه مصطفي (ص) با هدف تقدیر از دانشمندان جهان اسلام و توسعه علم و فناوری در کشورهای اسلامی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و براساس سند اجرایی این جایزه، دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری آن است.

جايزه علمي فناوري مصطفی(ص)، تلاش دارد تا برترين‌ دانشمندان جهان اسلام را بر اساس ارزيابي منصفانه و دقيق به عنوان طلايه‌داران عرصه علم و فناوري به جهانيان معرفي کند تا از اين طريق، جايگاه دانشمندان اسلامي تقويت و زمينه براي ايجاد تمدن نوين اسلامي مهيا شود. از سوی دیگر رسیدن به مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران که از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری است، یکی دیگر از اهداف جایزه مصطفی (ص) به شمار می آید.

براساس اسناد مصوب جایزه، آثار برگزیده در 3 حوزه تخصصی علوم و فناوري زیستی و پزشکی، علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات و همچنین یک اثر در حوزه عمومی، توسط چهره های برجسته علمی جهان اسلام داوری و معرفی می شوند و هر یک به مبلغ 500هزار دلار دریافت خواهند کرد.

نخستین دوره اعطای جایزه مصطفی(ص) به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دی ماه سال جاری همزمان با هفته وحدت مصادف با سالروز ولادت پیامبر اعظم(ص) در ماه ربیع الاول برگزار خواهد شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/07/18
کد : 73416
تعداد بازدید: 364