لروزم تکریم و تجلیل از بزرگان عرصه‌ فرهنگ و ادب کشور

در اولین بزرگداشت مقام ادبی-فرهنگی چهره‌های کتب درسی با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان از خدمات پروین دولت‌آبادی، محمود کیانوش و عباس یمینی‌شریف تجلیل شد.

در اولین بزرگداشت مقام ادبی-فرهنگی چهره‌های کتب درسی با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان از خدمات پروین دولت‌آبادی، محمود کیانوش و عباس یمینی‌شریف تجلیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سعید سهراب‌پور؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در این مراسم که دوشنبه بیست‌ویکم دی‌ماه برگزار شد، ضمن تأکید بر لزوم تکریم و تجلیل از بزرگان عرصه‌ فرهنگ و ادب کشور، این اقدام را گامی بلند در تعالی و رشد جامعه دانست.

وی افزود: احترام به مقام و شخصیت بزرگان علم و فرهنگ از تأکیدات دین مبین اسلام است. این افراد در واقع معلمان بشر هستند که توانسته‌اند با سختی و ممارست فراوان نسل‌های بعد از خود را به سمت کمال سوق دهند.

سهراب‌پور در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات کم‌بدیل استاد مهدی محقق اشاره و او را از بزرگترین سرمایه‌های جامعه در عرصه فرهنگ و ادب دانست و اظهار داشت: وی علی‌رغم تدریس در دانشگاه تهران به درخواست مرحوم مجتهدی رئیس وقت دبیرستان البرز و بنیانگذار دانشگاه صنعتی شریف، در این دبیرستان نیز تدریس می‌کردند. دو سال به عنوان شاگرد سر کلاس درس ایشان حاضر می‌شدم، شخصیت و سطح علمی و نگرش ایشان به نحوی تاثیرگذار بود که بعد از گذشت سال‌های متمادی همچنان نقش استاد محقق را در زندگی خود پررنگ می‌بینم.

در ادامه این مراسم، استاد مهدی محقق؛ برگزیده جایزه علمی علامه طباطبایی و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش در حوزه کتب درسی، بر لزوم توجه به زبان و ادبیات کودک و نوجوان تأکید کرد و گفت: در ذهن کودک سوالات و مسائل زیادی مطرح می‌شود که از سویی پاسخگویی به آنها یک ضرورت است و از سوی دیگر پاسخ دادن به آنها نیاز به تسلط بر زبان کودکانه دارد.

وی مطالعه و کتاب‌خوانی را یکی از سفارشات دین اسلام برشمرد و افزود: در جای جای شریعت، فرد مسلمان به مطالعه، علم‌آموزی و کتابخوانی توصیه شده است، با این حال همچنان جامعه ایرانی با کتاب بیگانه است. این «یار مهربان» همان گوینده‌ خاموشی است که باید مستمع او بود.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی باید از کودکی در فرد نهادینه‌شود، بر لزوم تصحیح و نگارش کتب درسی تأکید کرد.

در بخش دیگری از این مراسم، بیوک ملکی؛ شاعر و نویسنده با اشاره به خدمات ارزنده مرحوم یمینی‌شریف، وی را از آغازگران ادبیات کودک برشمرد و گفت: مرحوم یمینی‌شریف در شرایطی توانست چنین اقدامات موثر و کم‌نظیری را به جامعه ارائه دهد که اغلب اطلاعات خود را از راه تجربه و مطالعه شخصی کسب کرده بود.

جوا محقق؛ نویسنده و شاعر کودک و نوجوان نیز در ادامه با اشاره به لزوم بررسی و نقد جدی آثار آغازگران ادبیات کودک، جدیت در کار و مهارت در نظریه‌پردازی را از بارزترین ویژگی‌های مرحوم کیانوش دانست و گفت: وی در سال 1352 بسیاری از نظریه‌های خود را تحت عنوان «شعر کودک در ایران» به چاپ رساند و هنوز بعد از گذشت سال‌ها، این کتاب یکی از منابع قابل اعتنا در حوزه شعر کودک محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه شعر کودک امروز در مسیری گام برمی‌دارد که مرحوم کیانوش ترسیم کرده بود، افزود: شعر ساحت زبان را زنده نگه می‌دارد و اگر شاعر بخواهد در حوزه کودک و نوجوان فعالیت کند، به دلیل حساسیت مخاطب، باید به چند زبان (علم) مسلط باشد.

نوش‌آفرین انصاری؛ رئیس هیأت‌مدیره شعر کودک نیز با اشاره به نقش بی‌بدیل مرحوم پروین دولت‌آبادی، شناخت مخاطب و محتوای تربیتی را رمز موفقیت وی دانست و گفت: مرحوم دولت‌آبادی علاوه بر شعر کودک به ادبیات کلاسیک نیز تسلط داشت و می‌توان اشعار او را «فرازمانی» نامید.

وی شعر را سکوی پرتاب کودک به دنیای کتاب نامید و افزود: حمایت از فعالان این حوزه از ملزومات امروز جامعه است. باید دانست هنرمند حتی اگر نابغه هم باشد نمی‌تواند به تنهایی به بلوغ برسد و نیازمند مهر و عدالت و توجه است.

انصاری با بیان اینکه به نقش نهادهای سازنده باید بدون نگاه اقتصادی توجه شود، گفت: هنر با باید و دستور نه خلق می‌شود و نه متجلی.

در پایان این مراسم ضمن تجلیل از اقدامات ارزنده پروین دولت‌آبادی، محمود کیانوش و عباس یمینی‌شریف در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، با اهداء جوایزی از برگزیدگان انشاء دانش‌آموزی تقدیر شد.

لازم به ذکر است در این مراسم، آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، یدالله اردوخانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان تهران و جمعی از استادان و فعالان کتب درسی و ادبیات کودک و نوجوان نیز حضور داشتند.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/10/22
کد : 73413
تعداد بازدید: 476