هزینه‌های جاری بنیادهای استانی باید تا حد امکان کاهش یابد

مراسم تودیع و معارفه معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان با حضور دکتر سورنا ستاری؛ رئیس بنیاد ملی نخبگان در محل سالن جلسات بنیاد برگزار شد.

مراسم تودیع و معارفه معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان با حضور دکتر سورنا ستاری؛ رئیس بنیاد ملی نخبگان در محل سالن جلسات بنیاد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان در مراسم تودیع و معارفه معاون توسعه مدیریت و منابع این بنیاد، با تأکید بر لزوم تغییر نگاه گفت: نخبگی یک مسؤلیت اجتماعی است و فرد نخبه به دلیل استعداد و هوش بیشتر خود نسبت به سایرین مسؤلیت بیشتری نیز در قبال جامعه خود دارد.

وی افزود: از نگاه بنیاد ملی نخبگان، فردی که نسبت به کشور خود احساس تعهد ندارد نخبه نیست. در قوانین و آیین‌نامه‌های جدید جدید نیز تلاش شده است بنیاد به جای یک مرکز تسهیلات‌دهی صرف، مجموعه‌ای توانمندسازی باشد.

ستاری با بیان اینکه بنیاد یک سازمان صرفا رفاهی نیست، ادامه داد: تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بنا به رویکرد کنونی و طبق آیین‌نامه‌های جدید، تسهیل کننده مسیر نخبگی و اثرگذاری افراد در جامعه است به همین دلیل فقط افرادی می‌توانند از امکانات آن برخوردار شوند که بخواهند به کشور خود خدمت کنند و تعهد و مسئولیتی را پذیرا باشند.

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور با اشاره به لزوم تغییر ادبیات رایج در قبل میان بنیاد و مستعدان‌برتر، اضافه کرد: در گذشته از سویی فرد مستعد با احساس شبیه طلبکاران وارد بنیاد نخبگان می‌شد و از سوی دیگر کارکنان بنیاد نیز در پاسخگویی خود اهمال می‌کردند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه هم‌زمان با تغییرات آیین‌نامه‌ها، بنیادهای نخبگان نیز پاسخگو شدند، اظهار داشت:  بنیاد نخبگان تهران به دلیل حجم بالای کاری خود بیش از دیگر بنیادهای استانی با مشکلات درگیر بود اما انتظار دارم در دور جدید تمام مراحل اعطای تسهیلات و خدمات‌رسانی ازجمله خدمت نظام‌وظیفه تخصصی به صورت اینترنتی انجام شود تا افراد نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشند.

ستاری با تأکید بر ضرورت حرکت بنیاد نخبگان استان تهران به سمت پیشبرد اهداف فرهنگی و آموزشی و توانمندسازی مورد نظر، گفت: نباید بنیادهای نخبگان استانی وارد فعالیت‌های اجرایی شوند بلکه تمام تلاش آنها باید اجرای آیین‌نامه‌ها و توانمندسازی مستعدان‌برتر متمرکز باشد؛ البته با توجه به سیاست‌های جدید، اختیارات خوبی به بنیادهای استانی تفویض شده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه جاری بنیاد ملی نخبگان کم است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته بودجه‌ای که صرف امور جاری بنیاد ملی و  بنیادهای استانی شد در قیاس با کل بودجه بنیاد رقم بالایی بود که باید به پایین‌ترین حد ممکن تقلیل یابد.

رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان به هیچ‌وجه وارد حاشیه نمی‌شود. بنیاد نمی‌خواهد مانند برخی نهادها و یا سازمان‌ها توان خود را صرف حاشیه‌ کند و به چالش‌های درون‌استانی وارد شود. تمام بنیادهای نخبگان استانی بایستی در ضوابط بنیاد ملی نخبگان قرار بگیرند و تمام فعالیت‌های خود را طبق مقررات و قوانین بنیاد ملی نخبگان تنظیم کنند.

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور تأکید کرد: از رؤسای استانی که وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند حمایت کامل می‌کنیم اما اگر مسئولی در چارچوب تفکر بنیاد ملی نخبگان و ضوابط و آئین‌نامه‌ قرار نداشته باشد در اصلاح و تغییر کوتاهی نخواهیم کرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌های کشور در اجرای برنامه‌های بنیاد، بیان کرد: بنیاد ملی نخبگان به عنوان یک محور هماهنگ کننده عمل می‌کند نه مجری، ورود به عرصه اجرا برای بنیاد سَم است. باید تلاش شود تا حد امکان از پتانسیل نهادها و دستگاه‌های دیگر مانند آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها استفاده کرد؛ کمااینکه در دور جدید وظیفه شناسایی مستعدان‌برتر به طور کلی به دانشگاه واگذار شده است و بنیاد در این بین یک نهاد سیاست‌گذار و نظارتی است.

وی در ادامه با بیان اینکه کیفیت کارکنان مهمتر از تعداد آنان است، خاطرنشان کرد: بنیاد به کارشناس «کپی برابر اصل کن» نیاز ندارد. کارشناس بنیاد باید فردی خلاق، هوشمند و ایده‌پرداز باشد تا بتواند به عنوان بازوی حرکتی نقش خود خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کند.

رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تأکید کرد: شرایط در حال حاضر بسیار خوب است که البته بخش زیادی از آن مرهون اطلاع‌رسانی مناسب است.

در این مراسم و پیش از سخنان دکتر ستاری، دکتر سهراب‌پور؛ قائم‌مقام رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: دکتر یوسفی‌فر در زمان تصدی ریاست بنیاد نخبگان تهران منشاء خدمات ارزنده‌ای بودند. حضور وی در سمت معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی سبب ارتقاء خدمات این نهاد خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های یدالله اردوخانی در فراهم کردن زیرساخت‌های لازم معاونت توسعه مدیریت و منابع، افزود: در حال حاضر این معاونت به دلیل زحمات دکتر اردوخانی، از لحاظ ساختاری در وضعیت مناسبی قرار دارد که امیدوارم دکتر موسوی نیز به بهترین شکل ممکن با استفاده از شرایط موجود بتواند مسؤلیت سنگین خود را به انجام برسانند.

در بخش دیگری از این نشست سید مهدی موسوی کوهپر؛ معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان نیز تسهیل، سرعت و دقت را مهمترین رویکرد خود عنوان کرد و گفت: استعدادهای بی‌نظیری در حوزه‌های مختلف در کشور حضور دارند که زمینه‌سازی برای اثرگذاری آنان در جامعه موهبتی گرانمایه است.

وی افزود: معاونت توسعه مدیریت و منابع سنگ زیرین آسیاب در هر سازمان و نهادی است که امیدوارم با همدلی و تعامل مناسب با دیگر معاونت‌ها تسهیل کننده روند توانمندسازی و اثرگذاری نخبگان و مستعدان‌برتر در جامعه باشیم..

یدالله‌ اردوخانی، رییس بنیاد نخبگان استان تهران نیز با تشریح فعالیت‌های انجام شده در زمان تصدی خود در معاونت توسعه مدیریت و منابع، گفت: امیدوارم دکتر موسوی در سمت جدید خود موفق باشد و بنده نیز از هیچ کمکی به ایشان دریغ نخواهم کرد.

در ادامه شهرام یوسفی‌فر؛ رئیس سابق بنیاد نخبگان استان تهران نیز ضمن تشکر از معاونین بنیاد ملی نخبگان، گفت: در طول مدت حضور در ریاست بنیاد نخبگان تهران تلاش شد به بهترین شکل ممکن آیین‌نامه‌های بنیاد اجرا شود و بنده هر کجا باشم خود را یک بنیادی می‌دانم.

در پایان این مراسم دکتر ستاری ضمن تقدیر از زحمات دکتر یدالله‌ اردوخانی و دکتر شهرام یوسفی‌فر، سید مهدی موسوی کوهپر را به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع و یدالله‌ اردوخانی را به عنوان رئیس بنیاد نخبگان استان تهران منصوب کرد.

لازم به ذکر است، این مراسم با حضور معاونان، مشاوران و مدیران بنیاد ملی نخبگان در محل سالن جلسات بنیاد برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/05/18
کد : 73398
تعداد بازدید: 366