نیازمند استقرار نظام ملی نوآوری هستیم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بر نقش مهم این سازمان در ایجاد بازار فناوری کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان صبح امروز به همراه معاونان و مشاوران این معاونت از بخش های مختلف سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دیدن کرد و با رییس و معاونین این سازمان به گفت وگو پرداخت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بر نقش مهم این سازمان در ایجاد بازار فناوری کشور تاکید کرد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان صبح امروز به همراه معاونان و مشاوران این معاونت از بخش های مختلف سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دیدن کرد و با رییس و معاونین این سازمان به گفت وگو پرداخت.

براساس این گزارش، حضور در محل جهاد خودکفایی سازمان صدا و سیما و آشنایی با دستاوردهای فنی متخصصان این سازمان، حضور در واحد مرکزی خبری و گفت وگو با خبرنگاران و دبیران این واحد، حضور در نشست مشترکی با حضور مدیران شبکه ها و معاونان سازمان و گفت وگو با مهندس عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، از جمله برنامه های بازدید معاون علمی و فناوری ریییس جمهور بود. چارچوب مشخص در وظایف معاونت دکتر ستاری در نشست با مدیران شبکه ها و معاونان سازمان صدا و سیما که با حضور مهندس ضرغامی همراه بود، اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جوان ترین معاونت های نهاد ریاست جمهوری است که با پیشنهاد و ابتکار مقام معظم رهبری تشکیل شده است. از ابتدا هدف اصلی این معاونت؛ تجاری سازی و ایجاد ارتباط میان علم و دانشگاه با بخش صنعت بود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه، با تقسیم علم به دو بخش مرز دانش و تجاری سازی، ابراز کرد: بخش مرز علم را ستادهای 14گانه زیرمجموعه معاونت علمی برعهده دارد و اتفاقات مثبت زیادی هم در این بخش افتاده است. اما در بخش تجاری سازی، با آنچه که مدنظر است، فاصله زیادی داریم. واقعیت این است که کشور ما در حوزه پژوهش هزینه های زیادی می کند و این ادعا، از میزان بالای هیئت های علمی قابل اثبات است با این حال قادر نیستیم در حوزه های مختلف تکنولوژی ایجاد کنیم.

تغییرات زیرساختی در حوزه پژوهش

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی به تفوق تجارت ایده و فکر بر صنعت سنتی و کلاسیک در دنیا اشاره کرد و گفت: بخشی از درآمد دانشگاه های ما باید از فروش فناوری برآورده شود در حالی که برخی از دانشگاه های ما 99 درصد بودجه شان را از طریق شهریه کسب می کنند و یک درصد باقی مانده هم بابت فروش اموال است. در دانشگاه های دولتی هم، وضعیت تولید و فروش فناوری تجاری سازی شده بهتر از این شرایط نیست.

وی بر نیاز اقتصاد دانش بنیان به تغییرات زیرساختی پژوهشی تاکید و بیان کرد: از آنجا که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نقش فرادستگاهی در میان نهادها و ارگان های مختلف کشور دارد از این رو ما نیازمند استقرار نظام ملی نوآوری هستیم تا پیش زمینه های فکری در حوزه دانش و پژوهش را تغییر دهد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با انتقاد از عدم بهره گیری مناسب و خروجی اغلب آزمایشگاه های کشور، تصریح کرد: بخشی از مشکل ما، فرهنگ سازی در بخش اقتصاد دانش بنیان است که در این زمینه سازمان صدا و سیما می تواند کمک رسان باشد. بنابراین حاضریم با تشکیل ستادی مشترک در عرصه فرهنگ سازی، مقدمات پیشرفت را ایجاد کنیم.

تضمین تولید محصولات دانش بنیان در صورت آماده سازی بازار

دکتر ستاری افزود: اگر سازمان صدا و سیما همراهی بازار با اقتصاد دانش بنیان را ترویج و فرهنگ سازی کند، معاونت علمی ساز و کار تولید این بخش را فراهم خواهد کرد. ما اکنون وام های قرض الحسنه و تسهیلاتی با بهره پایین در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می دهیم و شرایطی فراهم آورده ایم که از مالیات گمرکی معاف شوند. در کار تجاری سازی، تنها تسهیلات کارایی دارد و اعطای پول بلاعوض و بدون بازگشت کار اشتباهی است که تبعات آن را امروز شاهد هستیم.

وی همچنین، یکی از دغدغه های مهم در معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان را اشتغال فارغ التحصیلان در بخش علوم انسانی عنوان کرد و ادامه داد: نهادهای مهمی همچون سازمان صدا و سیما، به تولید محتوا در عرصه علوم انسانی نیاز دارد که ما در ستاد توسعه نرم و هویت ساز معاونت علمی، به این موضوع می پردازیم و می توانیم همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان قانون تاسیس شرکت های دانش بنیان را از مدرن ترین قوانین اقتصادی کشور دانست و ابراز کرد: با اجرای کامل این قانون، نخبگان و استعدادهای برتر تضمین شغلی می شوند و دغدغه ای در این باره نخواهند داشت. برای رسیدن به این نقطه، نیاز به فرهنگ سازی در جامعه و دانشگاه ها داریم. همچنین اکثر اساتید ما با بخش صنعت ارتباط ندارد بنابراین با فرهنگ سازی این تفکر را نیز باید تغییر دهیم.

فضای دانش بنیان در کشور باید حاکم باشد

رئیس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران کشور در بخش دیگری از این نشست به عملکرد بانک ها در ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان انتقاد کرد و گفت: اکنون نیازمند تغییر تفکر بانک ها نسبت به ارائه تسهیلات هستیم تا شرایطی ایجاد شود که این نهاد به ایده و فکر ارزش قائل شود و حاضر باشد برای آن هزینه کند. از این رو ما با راه اندازی بورس ایده، راه را برای انجام این کار هموار کرده ایم.

دکتر ستاری همچنین با تاکید بر توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر بیان کرد: برنامه های ویژه ای برای ایجاد شغل نخبگان داریم. از این رو اخیرا با وزارت بهداشت تفاهمنامه ای امضا کردیم که بر اساس آن، 60 پزشک، دوره سه ساله خواهند داشت و پس از طی این دوره ما دانشمندانی خواهیم داشت که در راستای رفع نیازهای علمی کشور، فعالیت می کنند.

وی در ادامه این نشست با بیان اینکه در اقتصاد نفتی، نخبه مورد نیاز نخواهد بود و رشد نمی کند، ادامه داد: ما اکنون نیازمند شرایطی هستیم که فضای دانش بنیان در کشور حاکم باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری پیشنهاد داد: با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان صدا و سیما، طرح کمیته مشترکی تشکیل و برای فرهنگ سازی و ترویج علم و فناوری در جامعه، طرح ها و برنامه هایی تدوین شود. نتیجه این همکاری، ایجاد بازار و اشتغال برای نخبگان و فارغ التحصیلان خواهد بود.

تاریخ انتشار : 1393/03/28
کد : 73391
تعداد بازدید: 412