مروری بر طرح‌های کلان ملی فناوری

از سال 1387 تاکنون طرح‌هاي كلان ملي فناوري و نوآوري متعددي در حوزه‌هاي مختلف - از جمله سلامت و درمان، كشاورزي، هوافضا، حمل و نقل، علوم و فنون هسته‌اي و صنايع توليدي ديگر - مصوب شده‌ و در حال اجرا هستند.

از سال 1387 تاکنون طرح‌هاي كلان ملي فناوري و نوآوري متعددي در حوزه‌هاي مختلف - از جمله سلامت و درمان، كشاورزي، هوافضا، حمل و نقل، علوم و فنون هسته‌اي و صنايع توليدي ديگر - مصوب شده‌ و در حال اجرا هستند.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: امروزه رشد و توسعه صنعتي بر مبناي اقتصاد دانش‌بنيان از طريق نوآوري و تجاري‌سازي فناوري‌ها و ورود آن‌ها به بازار امکان‌پذير خواهد بود. از اين رو، معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري براي اولين بار در كشور، در سال 1387، با سرلوحه قرار دادن منويات مقام معظم رهبري و سياست‌هاي ابلاغي ايشان، يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي عملياتي خود را در راستاي تبديل دانش فني به فناوري و توليد داخل به منظور رفع نيازهاي اساسي كشور موضوع برنامه‌ريزي، شناسايي، تصويب، اجرا و مديريت طرح‌هاي كلان ملي فناوري و نوآوري در کشور قرار داد.اين کار به منظور تحقق اهداف تعيين‌شده‌ براي حوزه علم و فناوري در اسناد بالادستي از جمله سند چشم‌انداز 1404 و نقشه جامع علمي کشور انجام شد. رويكرد آن نيز محصول‌محور و بر مبناي فناوري‌هاي راهبردي و اولويت‌دار با مشاركت و حضور فعال بخش خصوصي و نهادهاي ذي‌ربط بود. بنابراين، دولت با تاسيس مركز طرح‌هاي كلان ملي فناوري در اوايل سال 1389، پيگيري همه امور مربوط به طرح‌هاي كلان ملي فناوري و نوآوري را متمركز و ساختارمند کرد. 

طرح کلان ملي فناوري، طرحي دانش‌بنيان است با سطوح بالاي آمادگي فناوري و ارزش افزوده اقتصادي بالا. اين طرح از نظر اهميت، حيطه کار و پيچيدگي در حدي است که به تلاش و مشارکتي هماهنگ بين عناصر و بازيگران مختلف نياز دارد و سبب رفع نيازهاي اساسي و راهبردي کشور به محصولات و خدمات مبتني بر فناوري و نوآوري مي‌شود.

مهم‌ترين اهداف طرح‌هاي کلان ملي عبارتند از:

 حمايت و پشتيباني از ايجاد، توسعه، انتقال و بومي‌سازي فناوري‌هاي دانش‌بنيان راهبردي در کشور.

 ايجاد ارتباط موثر بين مراکز دانشگاهي و تحقيقاتي با صنعت به منظور هم‌افزايي در توليد و تجاري‌سازي محصولات دانش‌بنيان.

 مشارکت و همکاري در اجراي طرح‌هاي با سطوح بالاي آمادگي فناوري و داراي کشش ملي و فراملي.

 بسترسازي براي تقسيم کار ملي، انسجام‌بخشي و توانمندسازي از طريق مديريت يکپارچه فرايند اجراي طرح‌هاي بزرگ ملي فناوري و نوآوري.

 هم‌افزايي سرمايه‌هاي انساني، منابع مالي و امکانات در جهت کسب مهارت‌ها و تخصص‌هاي لازم براي اجراي ساير طرح‌هاي فناورانه در کشور.

مهم‌ترين ويژگي طرح‌هاي کلان ملي فناوري عبارتند از:

 مراحل آزمايشگاهي، ساخت نمونه، تست‌هاي عملکردي و اخذ تاييديه‌هاي اوليه طرح صورت پذيرفته باشد.

 از نظر کاربردي، رويکرد محصول‌محور داشته و ابعاد نوآوري آن در حد حداقل‌هاي مقياس ملي باشد.

 توجيه فني و اقتصادي و دستاوردهاي حاصل از آن، متقاضي و بهره‌بردار مشخص داشته باشد.

 نيازمند همکاري و مشارکت چند نهاد مرتبط با موضوع باشد يا دستگاه و متولي خاصي براي اجراي آن در کشور وجود نداشته باشد.

 نتايج آن گستره وسيعي از نيازهاي جامعه را پوشش دهد و از اولويت و کشش ملي برخوردار و پاسخگوي نياز‌هاي فناورانه فعلي و آتي کشور باشد.

 ظرفيت‌هاي علمي و زيرساخت‌هاي لازم براي اجراي آن در کشور وجود داشته و دسترسي پيشنهاددهنده طرح به آن‌ها ميسر باشد.

 پيش‌بيني‌ها و هماهنگي‌هاي لازم براي سرمايه‌گذاري و مشارکت بخش خصوصي به منظور توليد صنعتي محصول صورت پذيرفته و امکانات و تجهيزات اوليه فراهم باشد.

از سال 1387 تاکنون طرح‌هاي كلان ملي فناوري و نوآوري متعددي در حوزه‌هاي مختلف - از جمله سلامت و درمان، كشاورزي، هوافضا، حمل و نقل، علوم و فنون هسته‌اي و صنايع توليدي ديگر - مصوب شده‌اند و در حال اجرا هستند. برخي از مهم‌ترين دستاوردهاي طرح‌هاي كلان ملي فناوري و نوآوري که براي نخستين بار در کشور به بهره‌برداري رسيده‌اند، عبارتند از: توليد راديوداروها، داروهاي وارداتي و تجهيزات پزشكي پيشرفته، راه‌اندازي سامانه پرتودهي صنعتي چندمنظوره گاما، توليد تخم‌مرغ SPF و فرآورده‌هاي دارويي دام و طيور، راه‌اندازي مراكز هوانوردي عمومي، توليد ميگوي SPF، توليد ماشين‌آلات و تجهيزات پيشرفته كشاورزي، راه‌اندازي سامانه تونل باد عمودي و نظاير آن.

معرفي طرح «دستگاه اسکنر اختصاصي اسپکت قلبي»

دستگاه اسکنر اختصاصي اسپکت قلبي يکي از طرح‌هاي کلان فناوري و نوآوري ملي در حوزه تجهيزات پزشکي است که از اواخر سال 1391 با اعتباري بالغ بر 21 ميليارد ريال توسط معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري حمايت و با همکاري و هماهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به وسيله متخصصان داخلي بخش خصوصي در شرکت دانش‌بنيان «پرتونگار پرشيا» طراحي و ساخته شد و ايران را در زمره کشورهاي داراي اين فناوري قرار داد. در حال حاضر 5 کشور در دنيا توانايي ساخت اين دستگاه را دارند و ايران با ساخت اين دستگاه به جمع سازندگان دستگاه اسکنر اختصاصي اسپکت قلب پيوست. مهم‌ترين كاربردهاي طرح مذکور عبارتند از:

 تصويربرداري پزشکي هسته‌اي از قلب براي تشخيص گرفتگي عروق قلبي.

 ارزيابي پارامترهاي عملکردي قلب به طور کمي.

 تصويربرداري پرفيوژن از عضله ميوکارد قلب.

 بررسي viability عضله قلبي.

مشخصات و ويژگي‌هاي اصلي طرح فوق به شرح ذيل است:

 اندازه کوچک و قابل نصب در کلينيک شخصي پزشکان.

 طراحي جديد صندلي دستگاه با لحاظ کردن راحتي بيمار.

 استفاده از بازوهاي رباتيک براي افزايش دقت در حرکت گنتري.

 استفاده از طراحي گنتري باز براي افزايش راحتي در حرکت گنتري .

 نصب ساده و آسان.

 طراحي بهينه براي تصويربرداري از قلب شامل زاويه ثابت 90 درجه بين دو هد و طراحي ويژه تخت.

 مجهز به سيستم حذف خطاهاي ناشي از حرکت بيمار حين تصويربرداري.

 طراحي نرم‌افزار اختصاصي جمع‌آوري داده.

 مجهز به نرم‌افزار استاندارد Cedars_Sinai براي آناليز کمي تصاوير قلبي.

پس از ساخت، دستگاه مذکور به صورت پايلوت در بيمارستان امام خميني (ره) نصب شد و تست‌هاي فني و عملکردي را با موفقيت به اتمام رساند و موفق به اخذ مجوزها و تاييديه‌هاي مورد نياز از مراجع ذي‌صلاح شد. دستاورد نهايي طرح نيز 18 آبان سال 1394 با حضور معاون محترم علمي و فناوري رئيس‌جمهور و وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و برخي از مسئولان کشور در دانشگاه علوم پزشکي تهران رونمايي شد.

منبع: «ماهنامه دانش بنیان»

 

تاریخ انتشار : 1394/10/13
کد : 73377
تعداد بازدید: 670