سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

گروه‌های برتر مرحله نخست مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند

در نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط زیست، گروه‌های برتر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.

در نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط زیست، گروه‌های برتر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی درباره نتایج مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید اظهار کرد: در برگزاری نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط زیست که به همت مرکز نوآوری و توسعه فناوری ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست برگزار شد، گروه های برتر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.

وی همچنین ابراز کرد: اعلام فراخوان ملی دانشجویی این مسابقه از اول خرداد ماه جاری آغاز شد و تا 30 شهریور ماه جاری ادامه داشت و طرح های پیشنهادی مختلفی از استان های تهران، اصفهان، سیستان و بلوچستان، مازندران و خراسان رضوی تا تاریخ 30 شهریور ماه برای شرکت در مرحله طراحی ارسال شد که از بین آنها سه طرح به ترتیب از دانشگاه های خواجه نصیر، تهران و صنعتی بابل به عنوان طرح های اول تا سوم معرفی شدند.

سبوحی تصریح کرد: طرح های برتر علاوه بر لوح تقدیر، به ترتیب سه میلیون تومان، دو میلیون تومان و یک میلیون تومان نیز جایزه نقدی دریافت کردند. همچنین با توجه به امتیازهای طرح ها، گروه دانشگاه فردوسی مشهد بالاترین امتیاز نوآوری را کسب کرد که به همین دلیل مرکز نوآوری و توسعه فناوری انرژی و محیط زیست، به این گروه نیز علاوه بر تقدیرنامه نوآوری، جایزه نقدی یک میلیون تومانی اهدا کرد.

وی با اشاره به حضور برخی از اعضای شورای ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست و کمیته علمی مسابقه اظهار کرد: اسامی سه رتبه برتر و همچنین نوآورانه ترین طرح به همراه اعطاء جوایز آن ها در مراسم دورهمی صمیمی که همزمان با برگزاری مدرسه بهینه سازی انرژی و کسب و کار در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف برگزار شده بود، اعلام شد.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی درباره هدف از برگزاری این مسابقه اظهار کرد: حمایت از ایده های نوآورانه در راستای بهینه سازی انرژی و محیط زیست از جمله اهداف اصلی برگزاری مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید است.

سبوحی در ادامه عنوان کرد: با توجه به امتیازهای کمیته داوران 8 طرح به مرحله ساخت راه یافتند و همچنین راهیابی 2 طرح به مرحله ساخت مشروط به داوری مجدد شده است. با شروع مرحله ساخت، گروه ها فرصت دارند تا طرح های کتبی نهایی ساخت خود را تا 15 آبان ماه جاری برای مرکز نوآوری و توسعه فناوری ارسال کنند.

وی با اشاره به این موضوع که مسابقه ساخت و اعلام گروه های برتر نهایی در بهمن ماه اجرا می شود گفت: این مرکز با در اختیار قرار دادن دوچرخه و باتری به گروه های شرکت کننده در مرحله ساخت کمک می کند.

 

اتمام برگزاری دوره های مدرسه بهینه سازی انرژی و کسب و کار

براساس این گزارش، مدرسه بهینه سازی انرژی و کسب وکار با حمایت ستاد توسعه بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و توسط مرکز نوآوری و توسعه فناوری بهینه سازی انرژی و محیط زیست، دوره های خود را از تاریخ 16 مهر ماه آغاز و در تاریخ 24 مهر ماه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رساند.

در این مدرسه در تاریخ های 23 و 24 مهرماه سه دوره تخصصی حمل و نقل سیستم هیبرید، باتری و کارگروهی موثر برگزار شد که هریک از این دوره ها با استقبال بسیاری از سوی شرکت کنندگان مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید روبرو شد.

بر همین اساس، در دوره های تخصصی به ویژه باتری، راه کارهای مناسبی جهت بستن انواع مدارهای الکتریکی در دوچرخه های هیبرید و سیستم ذخیره نیروهای مکانیکی ارائه شد. همچنین باتری ها و سیستم های هیبرید مطرح دنیا نیز معرفی، تحلیل و بررسی شدند.

در دوره کارگروهی موثر نیز با بیان روشهای شناخت خود و دیگران، نحوه تقسیم کار در گروه های کسب و کار نوپا به بحث گذاشته شد و روشهای انجام موثر کار در گروه معرفی و بررسی شد. در پایان هر دوره نیز گواهی حضور آن دوره از طرف پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف، به شرکت کنندگان اعطاء شد.

همچنین، نشستی صمیمی با حضور افراد کارآفرین و موثر در حوزه بهینه سازی انرژی و محیط زیست شکل گرفت و گروه های برتر مرحله اول مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید معرفی شدند.

در ادامه این مراسم کارآفرینانی از شرکت کرمان تابلو، فرآیند گستر شریف، و بنا شریف به بیان تجربه ها و دیدگاه های خود پرداختند و پس از انجام پرسش و پاسخ حضار از کارآفرینان ادامه یافت از اعضای کمیته دانشجویی برگزاری مسابقه طراحی و ساخت دوچرخه هیبرید تقدیر به عمل آمد.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به بخش مسابقات سایت ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (ceee.isti.ir ) مراجعه کنند.

 

تاریخ انتشار : 1394/07/26
کد : 73362
تعداد بازدید: 108

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601