پنجمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان برگزار می‌شود

با حمایت معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری، پنجمین نشست تخصصی اقتصاد دانش‌بنیان در پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار می‌شود.

با حمایت معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری، پنجمین نشست تخصصی اقتصاد دانش‌بنیان در پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، با حمایت معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پنجمین نشست تخصصی اقتصاد دانش‌بنیان از سوی پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

روح الله ابوجعفری مدیر گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: سال‌های مدیدی است که اقتصاد کشور از اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی رنج می‌برد.

وی با اشاره به سابقه بیش از 100 ساله کشورمان در تکیه به منابع نفتی برای گذران امور، بیان کرد: کشورمان آن‌گونه که باید و شاید از این منبع خدادادی بهره نبرده است و این امر موجب شده عده‌ای از آن تحت عنوان «نفرین منابع» یاد کنند.

مدیر گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری با اشاره به حرکت پرشتاب اقتصادهای صنعتی به سمت دانش‌بنیان شدن گفت: حال آن‌که بسیاری از اقتصادهای نفتی، ازجمله ایران، در مسیر صنعتی شدن درجا زده‌اند و بعضا عقبگرد نیز داشته‌اند.

ابوجعفری درباره پرسش اصلی مطرح شده در پنجمین نشست اقتصاد دانش بنیان گفت: سؤالی که بررسی می‌شود این است که آيا يک اقتصاد نفتي یا به شکل کلی‌تر وابسته به منابع طبیعی، مي‌تواند اقتصادي دانش بنيان نيز باشد يا پيش از آنکه بتواند به سمت دانشي شدن حرکت کند، بايد خود را از قيد و بند نفت و وابستگي به آن رها سازد.

وی ادامه داد: ازسويي ديگر شايد لازمه رهايي از بند وابستگي به نفت، دانش بنيان شدن اقتصاد باشد. آیا نفت یا سایر منابع طبیعی- آن طور که غالبا در نظریه «نفرین منابع» تصویر می شود، موانعی هستند که باید از سر راه برداشته شوند؟

در پنجمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان، که دوشنبه 19بهمن ماه سال جاری از ساعت 19 در پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری، مقاله‌ای تحت عنوان «آیا اقتصادهای نفتی می‌توانند دانش بنیان می‌شوند؟» ارائه خواهد شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/17
کد : 73359
تعداد بازدید: 402