تفاهمنامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بانک سپه امضا شد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بانک سپه تفاهم نامه همکاری در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان منعقد کرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بانک سپه تفاهم نامه همکاری در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان منعقد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، عصر امروز 9 شهریورماه تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بانک سپه در محل این معاونت به امضا رسید.

این تفاهم نامه مابین علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سیدکامل تقوی نژاد مدیرعامل بانک سپه منعقد شد و بر اساس این تفاهم نامه بانک سپه متعهد شده است تا تمامی خدمات و تسهیلات بانکی بر اساس سیاست های پولی و اعتباری بانک مرکزی، شیوه نامه صندوق توسعه ملی و مطابق مقررات، ضوابط و دستور العمل های جاری به شرکت های دانش بنیان معرفی شده از سوی معاونت علمی را اجرایی کند.

در این نشست علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت منابع معاونت علمی با اشاره به اولویت دولت یازدهم مبنی بر حمایت از شرکت های دانش بنیان و گام برداشتن در این راستا اظهار کرد: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون بیش از 1700 شرکت دانش بنیان ارزیابی و تایید شده اند و بیش از 1600 هزار میلیارد تومان بودجه به صندوق نوآوری و شکوفایی تخصیص داده شده است.

دلیری خاطر نشان کرد: این موضوع که یک نهاد مالی مستقل برای حمایت از شرکت های دانش بنیان وجود داشته باشد خیلی خوب است اما این نهاد به تنهایی نمی تواند پاسخگوی تمامی نیازهای شرکت های دانش بنیان باشد.

وی درادامه بیان کرد: برخی از ایده ها در استارتاپ ها نیز باید مرحله توانمند سازی را طی کنند و بعد به مرحله تجاری سازی برسند، تا نیازهای کشور بر اساس فعالیت شرکت های دانش بنیان موجود برطرف شود و این یک برنامه مشخص و مدونی را می طلبد.

معاون توسعه مدیریت منابع معاونت علمی تصریح کرد: نیازهای کشور ما باید از طریق حمایت از ایده های و خلاقیت های متخصصان کشور و ساماندهی آن برطرف شود و با مسیردهی به این ایده ها و خلاقیت ها بتوان به صنعت و جامعه کمک کرد و از این ایده ها بهره برداری کرد.

وی به برگزاری استارتاپ ها در مراکز پژوهشی و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: ما از خارج از کشور الگو برداری کردیم و این طرح را در کشور اجرا کردیم تا بتوانیم امکان عملیاتی کردن ایده ها و فکرهای دانشجویان کشور را فراهم کنیم.

دلیری اظهار کرد: تاکنون بیش از 50 استارتاپ ویکند در تهران و شهرستان ها با حمایت معاونت علمی برگزار شده و این برنامه ها با استقبال بسیار خوبی از سوی متخصصان، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها مواجه شده به طوری که در حال حاضر زمان های طولانی به دانشگاه ها برای برگزاری استارتاپ ویکند داده می شود که این قدم بسیار خوبی در جهت رفع نیازهای جامعه با استفاده از ایده ها و خلاقیت های جوانان ومتخصصان کشور است.

وی همچنین در ادامه به انجام توافقاتی با رییس صندوق توسعه ملی مبنی بر بازگشایی یک خط اعتباری مستقل برای حمایت از شرکت های بزرگ اشاره کرد و گفت: پس از انجام جلسات مختلف با رییس صندوق توسعه ملی و چهار بانک عامل به توافق رسیدیم تا یک فایل مستقل برای حمایت از شرکت های بزرگ دانش بنیان خارج از پروسه صندوق نوآوری باز شود و این شرکت ها بتوانند از طریق بانک های عامل مشخص شده و با سپرده و آورده ای کم بتوانند تسهیلاتی با سود پایین دریافت کنند.

معاون توسعه مدیریت منابع معاونت علمی خاطر نشان کرد: تقسیم بودجه تسهیلات این شرکت ها و بانک های عامل ارائه کننده این تسهیلات مشخص شده و در سال 94 به نتایج خوبی در این راستا می رسیم.

همچنین در این جلسه دکتر تقوی نژاد، مدیرعامل بانک سپه نیز اظهار کرد:یکی از مشکلات جدی کشور در ساختار تولید ما سنتی بودن تولید، کم بازده بودن آن، عدم توان رقابت های تولیدی با کالاهای مشابه خارجی و دور بودن از محیط های دانشگاهی و نبود جایگاه دانش و پیشرفت های علمی در ارتباط با تولید در کشور است.

وی در ادامه گفت: موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه از گذشته مطرح بوده اما اینکه تا چه حد ما در این راستا موفق بوده ایم و آیا توانسته ایم راهگشای مشکلات و مسایل کشور خود باشیم موضوع دیگری است که البته با تلاش های معاونت علمی به طور قطع می توان این نقیصه را برطرف کرد و محصولات تولیدی کشور را به مرحله تجاری سازی برسانیم و از ایده ها و خلاقیت های آنها حمایت شده و در جامعه از آنها بهره برداری کرد.

تقوی نژاد در ادامه به فعالیت های بانک سپه به عنوان نخستین بانک ایرانی اشاره کرد و گفت: فعالیت های این بانک و مشارکت های مستقل آن در بخش های مختلف از جمله پتروشیمی، صنعت سیمان، نفت و پالایشگاه ها و مواردی از این قبیل موجب شده تا این بانک زبان زد فعالیت های اقتصادی باشد.

وی بیان کرد: در هر حال بانک سپه آمادگی دارد تا با توجه به موارد مطرح شده در این توافق هرگونه همکاری را با معاونت علمی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان داشته باشد.

در ادامه این جلسه پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی نیز بر موضوع فرهنگ سازی و حمایت از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: امیدواریم که با امضای این تفاهم نامه، بانک سپه به عنوان نخستین بانک ایرانی، بتواند نخستین برند دانش بنیان هم باشد و در کنار

حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان در زمینه فرهنگ سازی نیز کمک کار معاونت باشد.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین اظهار کرد: بانک های ما باید به سمت تغییر سبک و سیستم و نگرش در اعتبار دهی و پرداخت تسهیلات به

شرکت های دانش بنیان و شرکت های نوپا و استارتاپ ها بروند و بر اساس تکالیف در نظر گرفته شده از سوی دولت محترم و بانک مرکزی تسهیلات دهی بیشتر به سمت حمایت از تولید ساخت داخل و ایجاد اشتغال از طریق کمک و حمایت از استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا اما نوین که بر پایه فناوری اطلاعات هستند بروند.

براساس این گزارش، بانک سپه طبق این تفاهم نامه همکاری متعهد شده است انواع حساب برای شرکت های دانش بنیان معرفی شده توسط معاونت را افتتاح کند. همچنین بررسی و اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از محل منابع صندوق توسعه ملی در صورت تامین منابع و با رعایت ضوابط و مقررات جاری بانک و نظام نامه صندوق توسعه ملی در اولویت قرار می گیرد.

همچنین صدور انواع ضمانت نامه های بانکی برای شرکت های دانش بنیان معرفی شده در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک، پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان معرفی شده از محل منابع بانک متناسب با کارکرد حساب های جاری و کوتاه مدت شرکت ها و با رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری بانک و گشایش اعتبار اسنادی داخلی و ارائه انواع خدمات ارزی برای شرکت های دانش بنیان در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک، براساس این تفاهم نامه انجام خواهد شد.
ارائه انواع خدمات بانکداری الکترونیکی به شرکت های دانش بنیان وفق ضوابط و مقررات جاری بانک، تامین نیازهای مشاوره ای و آموزشی معاونت و شرکت های دانش بنیان در حوزه ها و امور بانکی و اعتباری و ایجاد زمینه همکاری بین معاونت و موسسات وابسته به بانک نظیر شرکت های بیمه، لیزینگ، سرمایه گذاری، ساختمان، کارگزاری بورس و صرافی با رعایت ضوابط و مقررات جاری بانک، از جمله تعهدات بانک سپه طبق تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در مقابل، تمهیدات لازم در خصوص تمرکز بخشی از مراودات صندوق نوآوری و شکوفایی به تناسب میزان مراودات و تسهیلات درخواستی نزد بانک را فراهم خواهد کرد. ارائه اطلاعات و تحلیل های کارشناسی لازم برای تسریع در فرآیندهای اعتبارسنجی و بررسی شرکت های معرفی شده به بانک، فراهم کردن امکانات لازم برای استفاده بانک از ظرفیت های حقوقی، مالی و اعتباری معاونت برای حمایت از تجاری سازی دستاوردهای فناورانه و توسعه ای شرکت های دانش بنیان و همچنین تهیه شیوه نامه اجرایی ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان با همکاری بانک، از دیگر تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم نامه است.

سیدکامل تقوی نژاد مدیرعامل و رییس هیئت مدیره بانک سپه و علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امضاکنندگان این تفاهمنامه بودند.

 

تاریخ انتشار : 1394/06/09
کد : 73315
تعداد بازدید: 384