تغيير مكانيزم حمايتي بنياد يه سمت حمايت از مراكز نخبه پرور

رئيس بنياد ملي نخبگان از تغيير مكانيزم حمايتي بنياد به سمت حمايت از مراكز نخبه پرور خبرداد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملي نخبگان، دكتر سورنا ستاري شامگاه پنج‌شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان كه در اصفهان برگزار شد، اظهاركرد: باید با تدوین برنامه های مناسب و اصلاح برخی شیوه های اجرایی، از  خروج نخبگان به خارج از کشور جلوگیری و به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی در ادامه از  تدوين شرح وظايف بنيادهاي استاني نخبگان خبرداد و تاكيدكرد: مسائل مربوط به نخبگان فرا دستگاهی است اما متاسفانه برای حمایت دستگاه های مختلف از نخبگان راهبرد مشخصی وجود ندارد. از این رو درصددیم بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند راهبردي كشور در امور نخبگان روش های اجرایی و راهبردی برای حمایت دستگاه هاي اجرايي و وزارتخانه ها از نخبگان تدوین کنیم.

دكتر ستاری بر ضرورت تجاری سازی دستاوردهای نخبگان کشور تاکید کرد و گفت: دفتر استاني نخبگان باید نخبگان را برای تجاری سازی دستاوردهایشان به بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری معرفی کنند.

رئيس بنياد ملي نخبگان تاكيد كرد: اكثر مشمولان حمايت هاي بنیاد ملي نخبگان استعدادهای برتر هستند نه نخبه. نخبه کسی است که بتواند تاثیری در جامعه داشته باشد و این افراد ظرفیت‌های شناسايی شده‌ای هستند که می‌توانند برای جامعه اثرگذار بوده و از طریق تاثیرگذاری‌های مختلف علمی، فرهنگی و اقتصادی برای کشور ارزش افزوده داشته باشند.

وی افزود: وظیفه بنیاد ملي نخبگان، توانمندسازی این ظرفیت‌های شناسائی شده است که در اين راستا باید مكانيزم حمایت از شخص در بنیاد به روش‌های حمایت از مراکز نخبه‌پرور تغییر یابد و از روش تجاری‌سازی در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري بهره‌گیری شود و کلیه وزارتخانه‌های دیگر را درگیر بحث نخبه‌پروری کنیم و در مکانیزم‌های مشخص از نخبگان حمایت کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: نخبگان نیز در برابر حمایت‌های بنیاد مسئولیت دارند که برای کشور ارزش‌افزوده داشته باشد و در جامعه اثرگذار حاضر شوند که بنیاد ملي نخبگان در این راستا آمادگی ارائه هرگونه کمکی را دارد.

وی خاطرنشان كرد: آئین‌نامه‌های جدید بنیاد ملي نخبگان در آینده به روسای دفاتر استاني اعلام می‌شود که در حال حاضر طرحی به صورت پایلوت در دانشگاه صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران که بیشترین نخبه را در بر دارند در حال اجرا است.

دكتر ستاری با اشاره به مخترعان به عنوان بخشي از قشر استعدادهاي برتر تحت حمايت بنياد ملي نخبگان خاطرنشان کرد: در بخش اختراعات و جشنواره‌هاي اختراعات، کمک و حمایت بنیاد در راستای تجاری‌سازی ایده و تفکر از طریق پارک‌های علمی و فناوری است.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به ضرورت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان بحث مالی نیست و بیشترین مسئله این شرکت‌ها،تامين بازار است که باید عواملی نظیر ضمانت‌نامه، اخذ مجوز از برخی از ارگان‌ها، آموزش نیروی انسانی که باعث عدم رسیدن ایده به بازار می‌شود، شناسائی و حل شود.

دبير هيات امناي صندوق نوآوري و شكوفايي با بیان این‌که در آینده نزديك شرکت‌های دانش بنیان مشکل مالی نخواهند داشت، اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفايی با هدف حمايت از شركت هاي دانش بنيان تشكيل شده است که پیش شرط این صندوق براي حمايت، دانش‌بنیان بودن شرکت‌ها است که بر اساس قانون این شرکت‌ها از مالیات و گمرک معاف هستند و همچنین کریدورهای تجاری‌سازی در داخل شهرک‌هاي علمي و تحقيقاتي و کریدورهای تجاری‌سازی در معاونت حمایت‌های لازم را از این شرکت‌ها انجام می‌دهد.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به وجود صندوق‌های سرمايه گذاري خطر‌پذیر افزود: صندوق‌های خطرپذیر در ازای سرمایه‌گذاری بر روی ایده و یا اختراع، درصدی از سهام را برداشت می‌کند که با توجه به این‌که رقم شکست‌پذیری این صندوق زیاد است اما در مواردی که به نتیجه می‌رسد شکست‌های آنها جبران می‌شود که در واقع یک کانال کمک مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان است که در حال حاضر با سرعت خوبی در مسیر پيشرفت قرار دارد.

تاریخ انتشار : 1392/12/03
کد : 73307
تعداد بازدید: 516