ستاری: در فرهنگ‌سازی و ترویج علم و فناوری به یاری رسانه‌ها نیازمندیم

اصحاب رسانه در نشستی صمیمانه با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مجالی پیدا کردند تا بی دغدغه مشکلات خود را در حوزه رسانه علم و فناوری مطرح کنند.

اصحاب رسانه در نشستی صمیمانه با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مجالی پیدا کردند تا بی دغدغه مشکلات خود را در حوزه رسانه علم و فناوری مطرح کنند.

این مراسم که به همت مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شده بود با هماهنگی انجام شده، مجری ها و سخنرانان نشست، از میان خود رسانه ای ها انتخاب شدند و فضا هم طوری طراحی شد تا این بار خبرنگاران سخن بگویند و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و معاونان و مدیران این معاونت، شنونده باشند و از مواردی هم یادداشت بردارند. برخی از خبرنگاران پشت تریبون قرار گرفتند و از فاصله کوتاه و رودرو با معاون علمی و فناوری رییس جمهور از دغدغه هایی گفتند که برخی از آنها به گفته حجت الاسلام دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات، می شد در جمع خصوصی تر نیز بیان شود و برخی از نکته ها هم، مواردی بود که دکتر ستاری و معاونان و مشاوران اش، مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بنياد ملي نخبگان، شب گذشته در نهمین شب ماه مبارک رمضان، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در هتل لاله تهران میزبان جمع قابل توجهی از اصحاب رسانه برای هم اندیشی، نشست صمیمانه و ضیافت افطار بود. قریب به اتفاق خبرنگاران و مسوولان رسانه ای حوزه علم و فناوری کشور در این نشست، گرد هم آمده بودند تا به بیان دغدغه ها و مشکلات خود در بخش اطلاع رسانی علم و فناوری بپردازند و پیشنهادات و دیدگاه های خود را بی واسطه با دکتر ستاری و معاونان ایشان مطرح کنند.


این خبرنگاران معتقد بودند برخی از مدیران رسانه ای خود توجه کافی به حوزه علم و فناوری ندارند یا کانال ارتباطی مشخصی پیش روی آنان قرار نمی دهند. برخی دیگر حوزه علم و فناوری را با اخبار فوتبال مقایسه کردند و از اینکه آورده و جذابیتی برای آنان نداشته است، گله مند بودند! برخی دیگر عدم دسترسی به معاونین ستاری را بهانه کردند و شماره موبایل مستقیم شخص دکتر ستاری را برای ارتباط مدام، درخواست کردند. فضای این نشست، آنقدرصمیمی بود که یکی دیگر از همکاران رسانه ای، خبرنگاران حوزه علم و فناوری را به واسطه در دسترس بودن، به یک کیک با برند قدیمی تشبیه کرد و آن یکی هم دکتر ستاری را برای آزمایش میزان جنبه انتقادپذیری اش، به میدان طلبید. یا همکار دیگری از این جمع، نتوانست نگرانی اش را نسبت به افزایش انتشار اخبار در وب سایت معاونت، ناگفته بگذارد. برگزاری مستمر کلاس های آموزش علم و فناوری برای خبرنگاران هم، از پیشنهادات دیگر خبرنگاران بود.

آقای آهنگری از هیتنا نخستین سخنران و مجری مراسم اول و آقای سلامی هم سخنران و مجری مراسم دوم بود.

خانم هاشمی؛ رئیس اداره خبری ایسنا گله کرد از عدم توجه کافی به خبرنگاران علم وفناوری و گفت: علم مصرف داخلی ندارد و این دلیل سختی کار در این حوزه است و چون مدیران به این عرصه عنایت ندارند، با فقر شدید نیروی انسانی همراه هستیم.

خانم حاجیان از روزنامه خراسان هم سر حرف را از تخصصی نبودن دوره مهارت‌افزایی باز کرد و خواست برای افزایش سطح خبرنگاران در این عرصه آموزش آکادمیک در نظر گرفته شود.

حالا نوبت نظری؛ دبیر سرویس علم و فناوری مهر رسید که گویا دل پری داشت: نباید رابطه بین معاونت علم و فناوری رئیس جمهور و اصحاب رسانه یک‌طرفه باشد.


یک قل از دو قل صفاریان پورها نیز در مراسم بود؛ گویا هرجا سخن ازعلم و فناوری است نام یک صفاریان پور می‌درخشد. تهیه‌کننده برنامه‌های علمی تلویزیون با یک نقل قول از استاد میرفخرایی آغاز کرد: برنامه ساز و خبرنگارعلمی پیش غذا هستند. باید برای جامعه علمی در مهیا کردن شرایط به منظور معرفی آنچه در حوزه علم و فناوری اتفاق می‌افتد سهم قایل شد؛ اینان یا بی‌میل هستند و یا ناتوان.

سپس خانم شفیعی؛ سردبیر گروه اخبار علمی ایرنا پشت تريبون قرار گرفت و ضمن تشکر از ارتباط معاونت علم و فناوری با رسانه‌ها گفت: باید رویکرد علمی به کارآیی تبدیل شود. وارد کردن دیدگاه علمی در زندگی روزمره مردم و ایجاد هسته مرکزی از رسانه‌ها در معاونت علمی دیگر پیشنهادات شفیعی بود.

 در بین جمع مدیران مسوول حاضر، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات هم حضور داشت که با سخنرانی خود و ذکر خاطره ای، فضای این نشست را تغییر داد و انتخاب دکتر سورنا ستاری را به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بناد ملی نخبگان، انتخابی درست و به جا دانست و بیان کرد که برای عرض خسته نباشید به ایشان در این مجلس حضور پیدا کرده است. از میان طیف های مختلف رسانه ای حاضر در نشست از جمله روزنامه نگاران، خبرنگاران خبرگزاری ها و صدا و سیما و برنامه سازان علمی، هر یک نکته ای بیان کردند که مخاطبان آن، بعضا جز لبخند و گاهی قهقهه و تامل و فکر، کار دیگری از پیش نمی توانستند ببرند.
این نشست از آن جهت برپا شده بود تا بهانه ای باشد برای گفتن همین حرف ها و شاید حرف هایی که راهگشاتر باشد و اما گفته نشد. حضور برخی چهره های اثرگذار رسانه ای همچون مشاور رسانه ای رییس جمهوری هم زمینه ای فراهم آورده بود که نگاه کلان و راهبردی تری به موضوع رسانه و علم و فناوری انداخته شود.

 

تمرکز بر پوشش خبری حرکت علمی کشور

محمدرضا صادق، مشاور رسانه ای رئیس جمهور از چهره هایی است که در یک سال گذشته، رسانه ای ها، دنبال گفت وگو با او بودند. در نتیجه برخی از خبرنگاران حاضر در مراسم، هر لحظه به دنبال پایان مراسم بودند تا با او به گفت وگو بنشینند. صادق «نهادینه کردن فرهنگ گفتمان علمی را حوزه علم و فناوری لازم» موضوعی بود که پس از قرار گرفتن پشت تریبون، بر آن تاکید داشت.

بخش دیگری از سخنان مشاور رسانه ای رییس جمهوری هم خطاب به خبرنگاران حوزه علم و فناوری این گونه ادا شد: «خبرنگاران حوزه علم و فناوری با کمک رسانه های خود باید روند تولید اخبار علمی را در زمینه های جمع آوری اطلاعات، پردازش و انعکاس اخبار اصلاح کنند، چرا که حرکت گسترده ای در زمینه علمی کشور ایجاد شده و باید در راستا انعکاس این اخبار آمادگی پیدا کنیم و به دنبال انتقال رسانه ای این پیشرفت ها باشیم.»

صدای زنگ موبایل به جا مانده مجری مراسم بر روی تریبون، میان صحبت های صادق، لبخند را دوباره بر چهره ها نشاند و تشنگی و گرسنگی در آخرین ساعات روز نهم ماه مبارک را، از یادها برد.

 

یاران رسانه ای

پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئيس مركز اطلاع رساني معاونت و بنیاد ملی نخبگان نیز به حاضران در نشست خیرمقدم گفت و درباره تعبیر به جا و نوین «یاران رسانه ای» خطاب به خبرنگاران از اهداف نشست و ادامه و استمرار جریان فرهنگ سازی و ترویج علم و فناوری در جامعه از سوی معاونت علمی گفت و توضیح داد.
وی به اهمیت کار اصحاب رسانه در جامعه اشاره کرد و جایگاه استراتژیک و بی بدیل خبرنگاران در معرفی دستاوردهای کشور را مورد تقدیر قرار داد.

 

رقیب سایر رسانه‌ها نیستیم

آخرین سخنران این نشست، دکتر ستاری بود که به نوعی صاحب مجلس هم محسوب می شد. وی در سخنانی کوتاه و با لحنی صمیمی، تقریبا به همه دغدغه ها و نگرانی های رسانه ای های حاضر در جمع، پاسخ گفت. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، از اینکه پیش تر به فضای رسانه ای عادت و علاقه ای نداشته است اشاره کرد و برای اثبات صحبت اش گفت: « هرگاه یک شبکه تلویزیونی تصویر مرا پخش می کند آن شبکه را عوض می کنم.»

ستاری بعد از آنکه به آغاز فعالیت فرهنگ سازی، ترویجی و رسانه ای در موضوع علم و فناوری در معاونت علمی طی چهار ماه گذشته و تغییرات عمده در وب سایت خبری و اطلاع رسانی معاونت اشاره کرد و گفت: «قصد نداریم رقیبی برای رسانه ها باشیم. ما در هیچ حوزه ای قصد تصدی گری نداریم چه برسد به حوزه خبر. اما قولی که در راستای آموزش به خبرنگاران داده ایم به طور قطع عملی خواهیم کرد، در این راستا برنامه ای هم تدوین شده است تا خبرنگار حرفه ای حوزه علم و فناوری در کشور داشته باشیم.»

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: به طور قطع در این مسیر مشکلاتی هم وجود دارد که برای رفع این مشکلات با بهره مندی از حضور افرادی چون آقای کرمی که تجربه بسیاری در زمینه فرهنگی و رسانه دارد و شما عزیزان، گام بر می داریم و بنده هم علی رغم مشغله کاری بسیاری که دارم به این حوزه نظارت می کنم. در این میان معتقدم با توجه به اینکه شما بیشتر این حوزه را می شناسید، پذیرای طرح ها و پیشنهادات سازنده شما هستم.

وی با اشاره به اینکه مفاهیم جدیدی در کشور از جمله اقتصاد دانش بنیاد مطرح شده است، بر لزوم فرهنگسازی و ترویج درباره این مفاهیم توسط رسانه ها تاکید کرد و گفت: در فرهنگ‌سازی و ترویج علم و فناوری به یاری رسانه‌ها نیازمندیم.

ستاری همچنین در پاسخ به خواسته یکی از اهالی رسانه که شماره موبایل شخصی وی را برای ارتباط مداوم خواسته بود، گفت که این شماره را می توان در اختیار خبرنگاران قرار داد اما از آنجا که عادت به همراه داشتن موبایل در جلسات و طول روز ندارد، تلاش برای تماس با او از سوی خبرنگاران بی نتیجه خواهد ماند و این موضوع را به کرمی ارجاع داد.
این نشست تا هنگامه اذان مغرب به افق تهران و پس از صرف افطار به پایان رسید.


در نشست هم اندیشی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اصحاب رسانه حوزه علم و فناوری، دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر جعفر توفیقی دبیر ستاد نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سیدمجتبی عطاردی دبیر ستاد توسعه فناوری میکروالکترونیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سیدعلی اکرمی فر رئیس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری، امیرحسین کاظمی مشاور و رئیس حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سید حسن حسینی سرپرست بنیاد نخبگان استان تهران، دکتر سیدحمید جمال الدینی مشاور توانمندسازی رئیس بنیاد ملی نخبگان، دکتر یدالله اردوخانی معاون توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان و جمعی دیگر از دست اندرکاران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند و با مدیران مسوول، سردبیران، خبرنگاران مطبوعات و خبرگزاری ها و برنامه سازان برنامه های علمی صدا و سیما به گفت وگو پرداختند.


تاریخ انتشار : 1393/04/15
کد : 73305
تعداد بازدید: 655