حمایت از 704 طرح میان‌رشته‌ای محقق شد

نتیجه فعالیت کارگروه میان رشته‌ای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری کشور (بنیاد ملی علم ایران) از آغاز تا کنون 704 طرح مصوب میان رشته‌ای است.

نتیجه فعالیت کارگروه میان رشته‌ای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری کشور (بنیاد ملی علم ایران) از آغاز تا کنون 704 طرح مصوب میان رشته‌ای است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، ستاره صفوت؛ دبیر کارگروه میان گروهی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره فعالیت‌های این کارگروه اظهار کرد: روند رو به رشد علوم و تحقیقات بین­ رشته­ای و نقش این رویکرد نوین در تحولات علمی و فناوری جهان، بیانگر اهمیت و ضرورت توجه به این حوزه در کمک به توسعه علمی کشور است.

وی افزود: بنابراین با توجه به این نقش و جایگاه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان "بنیاد ملی علم ایران" در سطح کشور، کارگروه میان‌گروهی را در راستای حمایت از توسعه پژوهش­های میان رشته­ای و میان گروهی در حوزه علوم تجربی تشکیل داد.

به گفته وی، این کارگروه ضمن تعیین عرصه‌های اولویت‌دار صندوق براساس اسناد بالادستی و نیاز کشور، به بررسی و ارزیابی طرح‌های پژوهشی پژوهشگران با موضوعات بين رشته‌ای که در نقشه جامع کشور برنامه پنجم توسعه و نقشه سلامت کشور تعیین شده، می‌پردازد.

صفوت عنوان کرد: از رشته‌های مختلف علمی همچون شیمی، فیزیک، مهندسی پزشکی، داروسازی و بیوتکنولوژی طرح‌های پژوهشی پژوهشگران برای حمایت به کارگروه ارسال می‌شود و از ابتدای فعالیتمان تا کنون 704 طرح در کارگروه مصوب شده است.

وی اظهار کرد: خوشبختانه هر سال نسبت به سال گذشته تعداد طرح‌های ارسالی به کارگروه افزایش می‌یابد به طوری که در سال جاری در مقایسه به همین زمان در سال گذشته افزایش چشمگیری داشتیم البته رشته‌های مهندسی بافت، داروهای جدید و دارو رسانی هدفمند، روش‌های نوین ساخت و سنتز مواد، محیط زیست، مهندسی توانبخشی، کاشتنی‌های پزشکی، مهندسی عصبی و ابزارها و تجهيزات نوين تشخيصی، پايشی، جراحی و درمانی از اولویت‌های کارگروه برای دریافت طرح هستند.

صفوت در پایان تصریح کرد: توجه به روند جهانی مطالعات و تحقيقات لزوم حرکت‌های ملی فناورانه را به منظور توسعه دانش فنی و ايجاد توان توليد صنعتی در کشور را مشخص می‌کند بنابراین توجه و اهمیت صندوق به رشته‌هایی که اولویت قرار داده تعیین کننده حرکت در این مسیر است.

 

تاریخ انتشار : 1394/08/30
کد : 73284
تعداد بازدید: 253