لزوم تزریق فرهنگ اقتصاد مقاومتی به بطن جامعه

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان گفت: با برنامه‌ریزی اصولی، باید زیست‌بوم جامعه را در راستای ارزش نهادن به تولید و فناوری اصلاح و فرهنگ اقتصاد مقاومتی را به بطن جامعه تزریق کرد تا افراد از همان کودکی با این مفهوم مأنوس شوند.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان گفت: با برنامه‌ریزی اصولی، باید زیست‌بوم جامعه را در راستای ارزش نهادن به تولید و فناوری اصلاح و فرهنگ اقتصاد مقاومتی را به بطن جامعه تزریق کرد تا افراد از همان کودکی با این مفهوم مأنوس شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی «تبیین نقش نخبگان‌ِفردا در اقتصاد مقاومتی» با حضور رئیس بنیاد نخبگان کردستان، تعدادی از سرآمدان و مستعدان‌برتر استان و صاحب‌نظران در سنندج برگزار شد.

در این نشست، رحمت صادقی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان به بیان اهداف و محورهای هم‌اندیشی اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: باتوجه به ناگذاری سال به «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و تأکیدات رهبری، همه دستگاه‌های اجرایی باید خود را موظف و ملزم به اصول اقتصاد مقاومتی بدانند. 

وی به ضرورت حضور نیروی‌انسانی کارآمد در مدیریت تحولات جامعه اشاره کرد و افزود: کشورهای بسیاری وجود دارند که علی‌رغم داشتن منابع عظیم زیرزمینی و خدادادی، کمترتوسعه یافته محسوب می‌شوند و اقتصادی بسیار آسیب‌پذیر و متزلزل دارند. این تزلزل اقتصادی ناشی از خام‌فروشی منابع است و طبیعتاً تحت‌تاثیر سیاست‌های بین‌المللی است.

صادقی ادامه داد: در مقابل، برخی کشورها بدون داشتن منابع زیرزمینی چشمگیر و تنها با تکیه بر نیروی‌انسانی توانمند خود توانستند توسعه پیدا کنند و اقتصاد بسیار مقاومی داشته باشند. به همین دلیل امروزه پرورش و به‌کارگیری نیروی‌انسانی ماهر و متخصص از ارکان توسعه‌یافتگی محسوب می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان با بیان اینکه بدون حضور اجتماع نخبگانی نمی‌توان به نقطه مطلوب رسید، اظهار داشت: بارزترین نوع اقتصاد مقاوم، اقتصاد دانش‌بنیان است که با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی توسط اجتماع نخبگانی می‌تواند از خام‌فروشی جلوگیری و موجبات رشد و پیشرفت یک جامعه را فراهم کند.

وی اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از صنایع موجود در کشور صرفاً مصرف‌کننده فناوری هستند و نه تولیدکننده آن. لذا بسیار آسیب پذیرند که باید تلاش کرد با حضور اجتماع نخبگانی و تولید و استفاده از دانش‌بومی وضعیت کنونی را ارتقاء داد.

صادقی با بیان اینکه هنوز اکوسیستم و فضاسازی مناسب برای ارزش‌گذاری فناوری ایجاد نشده است، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی اصولی، باید زیست‌بوم جامعه را در راستای ارزش نهادن به تولید و فناوری اصلاح و فرهنگ اقتصاد مقاومتی را به بطن جامعه تزریق کرد تا افراد از همان کودکی با این مفهوم مأنوس شوند.

براساس این گزارش، در این نشست 18 طرح برگزیده با موضوع اقتصاد مقاومتی، با حضور صاحبان ایده‌ها و صاحب‌نظران تحلیل و بررسی شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/01
کد : 73271
تعداد بازدید: 316