نخبگان، افتخار کشور و جامعه هستند

استاندار سمنان نخبگان را افتخار کشور و جامعه دانست.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، مهندس وکیلی در مراسم افتتاحیه شانزدهمين نشست مسئولین بنیاد ملی نخبگان و روساي بنیادهای نخبگان استانی که در محل استانداری سمنان برگزار شد،با بیان اینکه بر اساس فرموده امام علی(ع) علم و دانش قدرت است و هر کس آنها را بدست بیاورد قدرتمند خواهد بود،گفت: بنابراین در اسلام منشا قدرت علم و دانش است و در این راستا انتظاری هم که از نخبگان و دانشگاهیان می رود تلاش برای بدست آوردن قدرت است.

استاندار سمنان با تاکید بر اینکه امروز نخبگان افتخار کشور و جامعه هستند،تصریح کرد:مقام معظم رهبری دهه اخیر را دهه پیشرفت و عدالت نام گذاری کردند از این رو برای بدست آوردن پیشرفت راهی جز اینکه علم مان را افزایش دهیم نداریم.

وی درباره راهکارهای دستیابی به پیشرفت گفت: یکی از راهکارها این است که نخبگان نیازهای جامعه را شناسایی کنند تا به اهداف مندرج در سند چشم انداز 20 ساله کشور دست یابیم.دومین راهکار استفاده از مدیریت دانش محور است تا با نگاه رو به جلو به توسعه پایدار دست پیدا کنیم.

مهندس وکیلی خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز با وجود داشتن منابع انسانی قوی نتوانسته ایم به جایگاه واقعی خود برسیم که یکی از دلایل آن عدم توانایی کشور در تبدیل تئوری ها به محصول است.در حالی که انتظار مطلوب این است که نخبگان طرح ها و ایده های خود را تجاری کنند.

وی افزود: این در حالی است که به عنوان مثال در بخش نظامی به دلیل شناسایی خوب نیازها و به برکت دفاع مقدس موفق به تولید محصولات نظامی شده ایم و در حال حاضر ایران یکی از پنج قدرت بزرگ در طراحی جنگ افزارهای نظامی محسوب می شود.

استاندار سمنان با بیان اینکه مدیران دستگاه های اجرایی باید دانش پذیر و آینده نگر باشند،تاکید کرد: عدم تحقق این امر باعث شده است که پایان نامه های دانشگاه ها هیچ کاربردی در زمینه اجرا نداشته باشند و به طور کلی هم اکنون هیچ رابطه منطقی بین صنعت و دانشگاه مشاهده نمی شود.در حالی اگر رابطه بین دانشگاه و صنعت به خوبی برقرار بود مشکلات امروز اصلا وجود نداشت.

از سوی دیگر در بخش آموزش عالی چنانچه تولید دانشجوها متناسب با نیازهای جامعه و بازار کار باشد به نظر من مشکل بیکاری دیگر در کشور نخواهد بود.

تاریخ انتشار : 1392/09/06
کد : 73268
تعداد بازدید: 572