ارائه مشاوره تخصصی؛ مهمترین تسهیل برای حمایت از مخترعان است

برگزیده جشنواره رویش، گفت: امکان مشاوره‌گرفتن از متخصصان بازار و حوزه نوآوری و اختراعات در همان ابتدای تشکیل و پردازش ایده در ذهن، می‌تواند سبب جهت‌گیری صحیح مخترعان شود.

برگزیده جشنواره رویش، گفت: امکان مشاوره‌گرفتن از متخصصان بازار و حوزه نوآوری و اختراعات در همان ابتدای تشکیل و پردازش ایده در ذهن، می‌تواند سبب جهت‌گیری صحیح مخترعان شود.

آرمین ملکی؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان «صحت علمی» را لازمه هر اختراعی دانست و گفت: اختراع در وهله اول باید پایه علمی متقن داشته باشد.

وی افزود: اختراع باید بتواند در درازمدت به یک کسب‌وکار نوپا و دانش‌بنیان تبدیل شود و برای فرد مخترع ره‌آورد مالی داشته باشد. به عبارت دیگر هر اختراعی باید توجیه اقتصادی نیز داشته باشد.

ملکی ادامه داد: برای نیل به این هدف، مخترع پیش از هر اقدامی باید نیازسنجی و امکان‌سنجی کند تا بتواند تصویر روشنی از آیندۀ ایده خود  ترسیم کند و طبق آن برنامه‌ریزی کند. اختراعی می‌تواند در بازار رقابت به موفقیت برسد که بر اساس نیازهای جامعه طراحی‌شده باشد. در برخی موارد حتی می‌توان یک کالای موجود در بازار را بصورت بهینه تولید کرد.

مخترع برگزیده جشنواره رویش اضافه کرد: اختراع در مسیر ایده تا تولید نیازمند حمایت است و این حمایت‌ها در کمک‌هزینه و یا پرداخت وام خلاصه نمی‌شود. امکان مشاوره‌گرفتن از متخصصان بازار و حوزه نوآوری و اختراعات در همان ابتدای تشکیل و پردازش ایده در ذهن می‌تواند جهت‌گیری صحیح را به فرد مخترع نشان دهد. این مهمترین حمایتی است که می‌تواند از یک مخترع انجام داد. در گام بعد فرد به مهارت‌افزایی و توان‌‍‌افزایی نیاز دارد.

دانشجوی کارشناسی‌ارشد دانشگاه رازی کرمانشاه تصریح کرد: در برخی موارد که فرد هیچ تصویری از آینده اختراع خود ندارد و با چگونگی تبدیل آن به تولید بیگانه است، پرداخت تسهیلات مالی نه‌‌تنها نمی‌تواند راه‌گشا باشد بلکه بارمالی بازپرداخت تسهیلات را نیز بر مخترع وارد می‌کند و به عبارت دیگر مشکلات او را افزایش می‌دهد. به همین دلیل مخترع باید دقیقاً بداند که از اختراع خود چه می‌خواهد.

ملکی در بخش دیگری به ظرفیت‌های بالای موجود در پارک‌های علم‌فناوری و مراکز رشد اشاره و خاطرنشان کرد: نیاز نیست همه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور به بهترین امکانات و ابزارهای آزمایشگاهی مجهز باشد. به عنوان نمونه امکانات و تجهیزات بسیار مناسبی در مراکز رشد و پارک‌های علم‌وفناوری وجود دارد که می‌توان از آنها برای ارتقاء سطح مخترعان و تسهیل مسیر حرکتی آنان به سمت تولید ثروت از ایده، استفاده کرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه این مراکز در برخی شهرستان‌ها مانند کرمانشاه، آن‌گونه که باید از فعالان حوزه اختراعات حمایت و پشتیبانی نمی‌کنند. به عبارت دیگر فعالیت‌های خود را به برگزاری جشنواره و ارائه آمار کمّی به سازمان‌های بالادستی خلاصه کرده‌اند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/03/22
کد : 73265
تعداد بازدید: 511