شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد "مزرعه حیوانات" و تولید ثروت از آن نقش‌آفرینی کنند

دبیر ستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی گفت: نگاه ایجاد "مزرعه حیوانات" باید نگاه ملی باشد و شرکت‌های دانش بنیان نیز در این راستا نقش جدی و مهم خود را ایفا کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی گفت: نگاه ایجاد "مزرعه حیوانات" باید نگاه ملی باشد و شرکت‌های دانش بنیان نیز در این راستا نقش جدی و مهم خود را ایفا کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، امیر علی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی در سومین جلسه کارگروه دامپزشکی درباره ایجاد "مزرعه حیوانات" اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع ایجاد "مزرعه حیوانات" یا همان (Animal Farm)، نگاه به این موضوع باید یک نگاه ملی باشد و شرکت های دانش بنیان در راستای تولید ثروت نقش آفرینی کنند.

وی خاطر نشان کرد: در خصوص طرح"مزرعه حیوانات" پیشنهاداتی مورد حمایت قرار می گیرد که سودآوری آن شفاف باشد.

دبیر ستاد سلول های بنیادی در ادامه جلسه تشکیل کنسرسیوم میان دانشگاه های کشور و شرکت های دانش بنیان را مطرح کرد که مورد تأیید حاضرین جلسه قرار گرفت.

در ادامه جلسه، نصیری نژاد از نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی ایران، به ارایه پروپوزال مزرعه حیوانات دانشگاه علوم پزشکی ایران پرداخت، اهداف و برنامه های احداث این پروژه را بیان و بر درآمدزایی این مرکز در زمینه فروش حیوانات آزمایشگاهی تأکید کرد.

مشیری نیز به عنوان همکار این طرح از دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار نظر کرد: اولویت های ما در جهت برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده و این طرح با صرف وقت و هزینه زیادی راه اندازی شده و باید توجه داشت که تولید, انتشار و کاربرد علم سه حوزه مهم فعالیت ما به شمار می آید.

در ادامه غیاثی, عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی قم نیز به تشریح پروپوزال مربوط به جهاد دانشگاهی قم پرداخت.

وی همچنین تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی قم یعنی وجود سه نوع آب و هوای کوهستانی, گرمسیر و معتدل موجب شده تا این شهر برای احداث مزرعه حیوانات متمایز باشد.

در ادامه این جلسه عباس پرداختی معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، نماینده کنسرسیوم مابین دانشگاه شهید باهنر و علوم پزشکی کرمان و همچنین سه شرکت دانش بنیان این استان به ارایه مطالبی پیرامون پروپوزال این کنسرسیوم پرداخت و اعلام کرد که تفاهم نامه مابین روسای دو دانشگاه به امضاء رسیده است.

در پایان جلسه محمدمهدی دهقان مسئول کارگروه دامپزشکی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی از رأی این کارگروه مبنی بر تأسیس دو مزرعه حیوانات در دو قطب شمال و جنوب کشور خبر داد و افزود: قرار بر این هست که علاوه بر استان کرمان به عنوان قطب جنوب کشور در تهران نیز کنسرسیومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و مرکز تحقیقات تصویر برداری مولکولی بیمارستان امام خمینی تهران برای احداث مزرعه حیوانات تشکیل شود.

در نهایت مقرر شد هر دو کنسرسیوم قطب شمال و جنوب کشور توافق نامه و پروپوزال نهائی را تا تاریخ 20 مهر به ستاد ارسال کنند.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/07/12
کد : 73245
تعداد بازدید: 431