مسئله‌شناسی رسالت اجتماع نخبگانی است

مراسم اختتامیه «دهمین همایش ملی نخبگان فردا» در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد.

مراسم اختتامیه «دهمین همایش ملی نخبگان فردا» در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم اختتامیه «دهمین همایش ملی نخبگان فردا» بیست‌وهشتم مهرماه، با حضور معاونان بنیاد ملی نخبگان و جمعی از نخبگان و مستعدان‌برتر در سالن اجلاس‌سران‌اسلامی برگزار شد.

در این مراسم که با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد، دکتر آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و دبیر این همایش با بیان اینکه همایش دهم با کیفیت قابل‌‎قبولی برگزار شد، گفت: خوشبختانه همایش امسال با انرژی و کیفیت بهتری نسبت به سنوات پیشین برگزار شد.

وی با بیان اینکه مسئله‌یابی و حل مسئله از رسالت‌های مهم اجتماع نخبگانی است، بر لزوم کارِگروهی تأکید کرد و افزود: خروجی فعالیت گروهی نخبگان با اقدام‌های فردی بسیار متفاوت است. به‌همین دلیل یکی از اهداف دهمین همایش ملی نخبگان فردا ایجاد زمینه مناسب برای تشکیل گروه‌های نخبگانی است.

الستی ادامه داد: در این همایش 60 گروه نخبگانی تشکیل شد که این موضوع نشان‌دهندۀ آغاز حرکتی جدید در فضای نخبگانی است و فراموش نکنیم بسیاری از دستاوردهای بی‌نظیر علمی در سایۀ کارگروهی حاصل شده‌اند.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: دبیرخانه همایش ملی نخبگان در ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در طول سال نیز فعال خواهد بود. رصد فعالیت‌های گروه‌های نخبگانی و حمایت از آنها و همچنین فراهم‌کردن بستر لازم برای تشکیل گروه‌های نخبگانی جدید ازجمله اهداف این دبیرخانه است.

وی با تأکید بر ضرورت عملیاتی‌شدن بیانات رهبری در دیدار با اجتماع نخبگانی، اظهار داشت: هم اجتماع نخبگانی و هم مسوؤلان نظام نخبگانی باید عملیاتی‌شدن نظرات رهبر معظم‌انقلاب را به‌عنوان یکی از اولویت‌های کاری خود در دستورکار قرار دهند. معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان نیز برای اخذ نظرات نخبگان و مستعدان‌برتر آمادگی کامل دارد.

الستی در ادامه با اشاره به نقش نخبگان فردا در اقتصاد مقاومتی، گفت: طرح‌های بسیاری به دبیرخانه این همایش فرستاده شد که در بین آنها 15 طرح به‌عنوان طرح برگزیده انتخاب شدند که در ذیل دهمین همایش ملی نخبگان با حضور صاحب‌نظران ارائه شد. امید است این اقدام آغازی بر توجه بیشتر کشور به نظرات نخبگانی باشد.  

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: عملیاتی‌شدن نظرات و دیدگاه‌های نخبگانی هم به انگیزه و توان خود نخبگان بستگی دارد و هم همکاری و تعامل دیگر نهادها با بنیاد ملی نخبگان.

وی با بیان اینکه 12 بازدید علمی-فرهنگی تخصصی در روز سوم دهمین همایش ملی نخبگان برگزار خواهد شد، گفت: امید است ارتباط اجتماع نخبگانی با بنیاد ملی نخبگان بیش از گذشته شود و این ارتباط نه‌تنها برای برخورداری از تسهیلات بلکه به دلیل همفکری و تعامل بیشتر بین این نهاد با اجتماع نخبگانی باشد.  

در ادامه دکتر مسعود درخشان؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، اخلاق‌مداری را یکی از رموز ماندگاری نخبگان در طول تاریخ دانست و گفت: فرد نخبه باید تلاش و توان خود را برای خدمت‌رسانی و اثرگذاری مثبت در جامعه به‌کار گیرد و در این بین ناملایمات را تحمل کرده و از اهداف خود دست نکشند.

وی با اشاره به لزوم حمایت از نخبگان، بر ضرورت حضور بخش‌خصوصی و پرهیز از سیاست‌زدگی نظام مدیریت نخبگانی تأکید کرد و افزود: نخبگان ارزشمندترین داشته و نیروی محرکه جامعه هستند و می‌توانند مسیر حرکت کشور را به سمت رشد و توسعه ترسیم کنند.

درخشان تصریح کرد: حضور مؤثر نخبگان در مدیریت تحولات کشور می‌تواند ره‌آوردهای بسیاری برای جامعه داشته باشد و فضا را برای شایسته‌سالاری بیشتر فراهم کند.

شعرخوانی صابر خراسانی بخش دیگری از مراسم دهمین اختتامیه همایش ملی نخبگان بود.

در ادامه این مراسم، عقیل یوسفی‌کماء؛ عضو هئیت‌علمی دانشگاه تهران «عشق» را مهمترین ابزار پیشرفت و رشد دانست و گفت: برای افراد علاقه‌مند به علم و فناوری، ایده‌ بسیار است و فرد می‌تواند از هر اتفاقی در زندگی روزمره ایده بگیرد.

وی تشکیل «گروه نخبگانی» را مهمترین دستاورد فعالیت گروهی دانست و افزود: خود گروه نخبگانی بزرگترین داشته و خروجی کارگروهی است چراکه همه دستاوردهای دیگر حاصل فعالیت این گروه است. دوران اقتصاد نفتی رو به پایان است و این یعنی آغاز پاگرفتن اقتصاد دانش‌بنیان و نیاز به حضور مغز و به‌کارگیری آن.

در پایان این مراسم از برگزیدگان «دهمین همایش ملی نخبگان فردا » تقدیر شد.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/07/29
کد : 73218
تعداد بازدید: 320