ارزش‌گذاری پروژه‌های عملیاتی، راهی برای جلوگیری از بروز بی‌اخلاقی علمی

دلخوش؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی‌ شریف گفت: ظهور آفت‌هایی مانند بی‌اخلاقی در کارگروهی و زد و بند مقاله‌ای باتوجه به نظام‌های ارزشیابی کنونی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

دلخوش؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی‌ شریف گفت: ظهور آفت‌هایی مانند بی‌اخلاقی در کارگروهی و زد و بند مقاله‌ای باتوجه به نظام‌های ارزشیابی کنونی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

مجتبی دلخوش؛ دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ‌ارزیابی‌کردن تسهیل دستیار پژوهشی، که در آیین نامه «جایزه‎های تحصیلی» در نظر گرفته شده، پرداخت ماهانه کمک‌هزینه‌ مالی را اقدامی ضروری دانست.

وی افزود: کمک‌هزینه‌های مالی خوبی در قالب تسهیلات به مستعدان‌برتر اعطا می‌شود که اگر به صورت ماهانه پرداخت شوند، تاثیر بیشتری خواهند داشت. از سوی دیگر این کمک‌های مالی 9 ماهه پرداخت می‌شوند در حالی‌که دانشجوی دکتری حتی در تابستان هم فعالیت‌های پژوهشی خود را انجام می‌‌دهد.

دلخوش برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها را یکی دیگر از راه‌های توان‌افزایی مستعدان‌برتر عنوان کرد و اظهار اشت: حضور دانشجوی‌برتر در این مراکز مزیت‌های بسیاری دارد. آشنا شدن افراد با واقعیت‌های موجود جامعه، جهت‌‎دهی مسیر علمی، بکارگیری اندیشه و داشته‌های علمی برای رفع نیازهای جامعه و تزریق ایده‌نخبگانی به بدنه صنعت ازجمله این مزیت‌ها است. از همه این موارد مهمتر حس مفید‌بودنی است که از این راه به مستعدبرتر القاء می‌شود.

دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی‌ شریف ادامه داد: آشناشدن با چالش‌های صنعت و زبان بازارکار از جمله موارد ضروری است که فرد می‌تواند با حضور در مراکز و واحدهای تحقیقاتی صنعت با آن آشنا شوند. متاسفانه در حال‌حاضر نه نیازهای جامعه خاصه صنعت وارد دانشگاه می‌شود و نه محصول فعالیت‌های دانشگاه دردی از جامعه دوا می‌کند.

دلخوش در ادامه به موضوع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: بخش غالب این تحقیقات تنها جنبه رفع‌تکلیفی دارد وگرنه هیچ خروجی عملیاتی را نمی‌توان از آنها استخراج کرد. تعریف پروژه‌های دانشجویی براساس واقعیت‌های جامعه‌بومی و نیازهای آن از سویی از هدررفت منابع دولتی پیشگیری می‌کند و از سوی دیگر زمینه را برای حل مسائل کشور از راه دانش‌بنیان فراهم می‌کند.

دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک با اشاره به لزوم نهادینه‌شدن اخلاق در جامعه علمی، تصریح کرد: معیارهای نادرست و کمی زمینه‌ساز بروز بی‌اخلاقی در جامعه است. استاد برای ارتقاء به مقاله نیاز دارد و دانشجو تا زمانی‌که از پایان‌نامه خود مقاله ندهد، استاد اجازه دفاع نخواهد داد. از سوی دیگر دانشجو هم برای پربار کردن کارنامه‌علمی خود به مقاله نیاز دارد.

وی در پایان تصریح کرد: در بسیاری موارد کار نظری و عددی و در پی آن چاپ مقاله فعالیت سهل‌تری نسبت به عملیاتی‌کردن پروژ‌ه‌های علمی و یا تحقیقات عملیاتی است. در چنین روندی طبیعی است که فرد چاپ مقاله را ترجیح دهد. از سوی دیگر ظهور آفت‌هایی مانند بی‌اخلاقی در کارگروهی و زدوبند مقاله‌ای در این فضا اجتناب‌ناپذیر است. ارزش‌گذاری روی پروژه‌های عملیاتی و صنعتی شاید بهترین راه برای جلوگیری از این بی‌اخلاقی‌ها باشد.

 

تاریخ انتشار : 1395/02/25
کد : 73185
تعداد بازدید: 277