اعطاي جایزه عالی فناوری پیامبر اعظم(ص) به دانشمندان جهان اسلام در 4 حوزه

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان گفت: جایزه عالی فناوری جمهوری اسلامی ایران به نام پیامبر اعظم (ص) به ارزش 500هزار دلار، تندیس و مدالی به قطر 63 میلی متر به چهار دانشمند جهان اسلام اهدا می شود.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری شامگاه دوشنبه در محل برگزاری دومین جلسه شورای سیاست گذاری جایزه پیامبر اعظم گفت : اعطای این جایزه که در خردادماه سال گذشته به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، در سه حوزه فناوری یعنی نانوفناوری، فناوری زیستی و  پزشکی،  ارتباطات و فناوری اطلاعات و حوزه چهارم به صورت عمومی برای برترین دانشمند جهان اسلامی درسال آینده و در هفته وحدت اهدا خواهد شد.

رییس شورای سیاستگذاری جایزه پیامبر اعظم(ص)خاطر نشان کرد: نامزدهای دریافت این جایزه از سوی دانشگاه ها، انجمن های علمی و پژوهشگاه ها معرفی می شوندکه با استوار بودن در اهدای این جایزه در سال های آینده، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر اهدای این جایزه خواهیم بود.

رئيس بنياد ملي نخبگان گفت: این جایزه در سطح جهان با جوایزی همچون نوبل قابل رقابت خواهد بود.

دکتر ستاری در ادامه با اشاره به اینکه هدف از اهدای این جایزه ایجاد فضای رقابت برای دانشمندان جهان اسلام در سطح جهان است گفت: امیدواریم جایزه پیامبر اعظم(ص) به عنوان موتور محرکی برای تشویق دانشمندان جهان اسلام باشد.

محوریت جایزه پیامبر اعظم(ص)، معرفی و تجلیل از برترین دانشمندان جهان اسلام است که با نام بین المللی Mustafa Prize شناخته می شود و دوره زمانی برگزاری آن نیز دو سالانه است.

تلاش برای شکستن انحصارگرایی علمی و فناوری در جهان، افزایش نقش کشورهای اسلامی در معادلات بین المللی و ایجاد فضای همکاری و تعامل بین متخصصان و دانشمندان کشورهای اسلامی، از جمله رویکردهای کلان اهدای جایزه پیامبر اعظم (ص) است.

تاریخ انتشار : 1392/10/17
کد : 73183
تعداد بازدید: 562