حرکت مستعدان‌برتر به سمت کارآفرینی ضرورتی انکارناپذیر است

نصیرزاده؛ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی تشکیل هسته‌های نخبگانی متشکل از مستعدان‌برتر را امری ضروری دانست و گفت: جمع داشته‌های این افراد پتانسیل کم‌نظیری برای کشور محسوب می‌شود.

نصیرزاده؛ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی تشکیل هسته‌های نخبگانی متشکل از مستعدان‌برتر را امری ضروری دانست و گفت: جمع داشته‌های این افراد پتانسیل کم‌نظیری برای کشور محسوب می‌شود.

سمیه نصیرزاده؛ دانشجوی دکتری مدیریت آموزش‌عالی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مناسب توصیف کردن آیین‌نامه‌های جدید بنیاد، گفت: فضای این آیین‌نامه‌ها با مسائل و موضوعات اجتماعات نخبگانی منطبق است.

وی افزود: کنکور سراسری ملاک خوبی برای ارزیابی سطح علمی افراد و ارزشیابی استعدادها نیست چراکه قابلیت‌های فرد در چهارپنج ساعت قابل شناسایی و طبقه‌بندی نیست. در این مدت اندک شخص ممکن است به هر دلیلی نتواند داشته‌های خود را پیاده کند.

دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تسهیلات اعطایی آیین‌نامه‌های جدید اظهار داشت: امکان‌های متنوعی برای مستعدان‌برتر فراهم شده است که با برخورداری از آنان می‌تواند هم توانمندتر شود و نیازهای خود را رفع کند. البته در تسهیلاتی مانند آموزش‌یاری نیاز به همکاری و تعامل بیشتر اساتید دانشگاه است.

نصیرزاده با اشاره به لزوم برقراری تعامل و همکاری بین مستعدان‌برتر و تشکیل اجتماعات نخبگانیِ پویا، اضافه کرد: می‌توان دانشجویانی را که از تسهیل پژوهش‌یاری استفاده می‌کنند به یکدیگر مرتبط کرد و گروه و یا هسته نخبگانی تشکیل داد. یکی‌شدن داشته‌های افراد پتانسیل بالایی را حاصل می‌کند که با استفاده از آن می‌توان موضوعات و مسائل روز را حل کرد. در این مورد نباید از نقش نظارتی بنیاد ملی نخبگان بر عملکرد این قبیل گروه‌‌ها غافل شد.  

دانشجوی دکتری مدیریت آموزش‌عالی تصریح کرد: تسهیلات رساله دکتری بسیار خوب است گرچه به لحاظ مالی افزایش اعتبار آن می‌تواند نقش بسزایی در آرامش خاطر مستعدان‌برتر داشته باشد. رساله دکتری بهانه‌ای است که در صورت حرکت صحیح دانشجو، می‌تواند بهترین محل برای ورود به فضای پژوهش و تحقیق حرفه‌ای باشد و خروجی آن می‌تواند در جامعه اثرگذار باشد.

وی با اشاره به لزوم حرکت جامعه نخبگانی به سمت کارآفرینی گفت: در شرایط کنونی و باتوجه به تعدد فارغ‌التحصیلان و دانشجویان مقطع دکتری از سویی و فقدان‌ظرفیت خالی در دانشگاه و دستگاه‌های دولتی، حرکت مستعدان‌برتر به سمت کارآفرینی ضرورتی انکارناپذیر است.

دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: پیش‌نیاز هر اقدامی در حوزه کارآفرینی ارائه آموزش و مهارت‌های لازم است که البته در قالب کارگاه و یا سمینارهای تخصصی توسط مدرسین خبره و زبده می‌توان این پیش‌نیاز را تأمین و مستعدبرتر را برای ورود به عرصه کسب‌وکار به بهترین شکل آماده کرد.

تاریخ انتشار : 1395/01/15
کد : 73179
تعداد بازدید: 371