بنیاد در سال‌های اخیر تعامل خوبی با اجتماع نخبگانی کشور برقرار کرده است

باغشیخی‌مفرد؛ دانشجوی برتر دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی گفت: تعیین معیارهای مشخص توسط بنیاد ملی نخبگان و اعلام آن به دانشگاه‌ها، توانسته است تا حد بالایی از اعمال سلیقه و نظر فردی در انتخاب دانشجوی مستعدبرتر پیشگیری کند.

باغشیخی‌مفرد؛ دانشجوی برتر دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی گفت: تعیین معیارهای مشخص توسط بنیاد ملی نخبگان و اعلام آن به دانشگاه‌ها، توانسته است تا حد بالایی از اعمال سلیقه و نظر فردی در انتخاب دانشجوی مستعدبرتر پیشگیری کند.

مصطفی باغشیخی‌مفرد؛ دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، با مثبت ارزیابی‌کردن اقدامات انجام شده، گفت: بنیاد ملی نخبگان در سال‌های اخیر ارتباط و تعامل خوبی با اجتماع نخبگانی کشور برقرار کرده است.

وی بررسی دقیق نیازهای واقعی مستعدان‌برتر و تصویب آیین‌نامه جدید را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: تنها چالش موجود در برنامه‌ریزی‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در موضوع مستعدان‌برتر دانشگاهی، عملکرد نسبتاً ضعیف برخی از دانشگاه‌ها است که همین امر موجب کُند شدن روند حرکتی می‌شود.

باغشیخی‌مفرد اضافه کرد: توجیه نبودن دانشگاه‌ها و ضعف آنها در اطلاع‌رسانی سبب شد در سال اول اجرای آیین‌نامه‌ جایزه تحصیلی، تعدادی از افراد شایسته نتوانند مشمول جوایز تحصیلی شوند. گرچه در سال‌ بعد این موضوع تا حدی تقلیل پیدا کرد اما متاسفانه هنوز در تعدادی از دانشگاه این مشکلات وجود دارد.

دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک خاطرنشان کرد: تعیین معیارهای مشخص برای استفاده از تسهیلات آیین‌نامه‌ جایزه تحصیلی توسط بنیاد ملی نخبگان و اعلام آن به دانشگاه‌ها توانسته است تا حد بالایی از اعمال سلیقه و نظر فردی در انتخاب بهترین‌ها پیشگیری کند.

وی در ادامه افزایش تعداد مشمولان آیین‌نامه جایزه تحصیلی را گامی بلند در راستای تحقق اهداف بنیاد ملی نخبگان دانست و افزود: بنیاد ملی نخبگان در آیین‌نامه جایزه تحصیلی تسهیلات خوبی را برای دانشجویان به ویژه در دوره دکتری درنظر گرفته است که این مهم توانسته است تا حد مطلوبی نیازهای افراد را رفع کند.

باغشیخی‌مفرد ادامه داد: دانشجوی دکتری غالباً برای رفع نیازهای مالی خود از دانشگاه خارج می‌شوند که همین موضوع سبب افت کیفیت تحصیلی آنان خواهد شد اما با اعطای امکان‌های مانند پژوهش‌یاری و آموزش‌یاری این مشکل حل شده است.

مستعدبرتر دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه دانشجوی دکتری در آستانه ورود به بازارکار است، نگرش توانمندسازی و مهارت‌‎افزایی در اعطای جوایز تحصیلی اقدامی مثبت است و این موضوع بخوبی در دو تسهیل پژوهش‌یاری و آموزش‌یاری لحاظ شده است. گرچه متاسفانه تاکنون پژوهش‌یاری در بین دانشجویان دوره دکتری به درستی نهادینه نشده است.

تاریخ انتشار : 1395/01/29
کد : 73178
تعداد بازدید: 352