جذب نخبگان علمی هدف غایی بنیاد ملي نخبگان است

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، جذب نخبگان علمی را هدف غایی بنیاد ملي نخبگان عنوان كرد.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، دكتر سعيد سهراب پور در همایش استعدادهای درخشان دانشگاه بين المللي امام خميني(ره) كه در سالن شهدای گمنام اين دانشگاه برگزار شد، ضمن اشاره به نهضت علمی جمهوری اسلامی گفت: جنگ تحمیلی انقلاب نوپای ایران را دچار گرفتاری و مشکلات زیادی کرد؛ بسیاری از کشورهای غربی و شرقی با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی حمایت هایی را از کشور متجاوز انجام دادند که تصمیمات آن ها با فداکاری ملت بزرگ ایران و از خودگذشتگی جوانان خنثی شد.

دکتر سعید سهراب پور رشادت جوانان ایرانی را یکی از عوامل حفظ تمامی خاک وطن دانست و بیان كرد: در طی هشت سال جنگ تحمیلی ذره ای از خاک این مملکت در اختیار دشمن قرار نگرفت و خون شهیدان و فداکاری های مردم باعث ایستادگی و بقای این نظام و ملت شد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان کشور اتمام جنگ را شروع دوران بازسازی دانست و اظهار كرد: این دوران مخارج بسیاری را به مردم تحمیل کرد زیرا برنامه ای دشوار و سنگین بود؛ با توجه به این که محدودیت های دوران دفاع مقدس زمینه ساز ابتکارات و ابداعاتی توسط جوانان بود اما نهضت علمی از 15 سال پیش در کشور آغاز شد.

رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف، مقام معظم رهبری را پرچم دار این نهضت خواند و ابراز كرد: حضرت آیت الله خامنه ای ضمن پیگیری و تشویق مداوم نسبت به جنبش علمی، در سال 1384 دستور تشکیل بنیاد ملی نخبگان را صادر کردند که این بنیاد یک نهاد فرا وزارتخانه ای بوده و با وزارتخانه های بسیاری در ارتباط و همکاری است.

دكتر سهراب پور شناسایی، حمایت و هدایت را از اهداف و وظایف بنیاد ملی نخبگان نامید و تشریح کرد: جذب نخبگان علمی هدف غایی این بنیاد است که برای هر یک از این اهداف آیین نامه هایی درنظر گرفته شده که انتقادهایی را به همراه داشته است و هم اکنون گروه هایی در حال بررسی و رفع مشکلات موجود هستند بنابراین از هرگونه پیشنهاد و اظهارنظری برای ارتقای این آیین نامه ها استقبال می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به فرمایشات رهبری در 24 بهمن 1389 اذعان داشت: مقام معظم رهبری در جلسه ای با حضور سران سه قوه و وزرای مربوطه پیشنهاد ایجاد سند راهبردی و بانک اطلاعاتی برای این بنیاد را ارائه فرمودند که بلافاصله اقداماتی جهت تهیه آن انجام شد که در نهایت این سند در سال 1391 ابلاغ شد اما در حال حاضر به مرحله اجرا نرسیده است و اکنون شورای انقلاب فرهنگی در حال تلاش برای جاری شدن این سند است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان کشور 90 درصد از بانک اطلاعاتی بنیاد را تکمیل شده خواند و اعلام کرد: خوشبختانه تاکنون اطلاعات بسیاری از نفرات نخست کنکور و المپیادها در این بانک ثبت شده است.

دكتر سهراب پور مسائل اقتصادی و علمی را از تاکیدات مقام معظم رهبری دانست و تصریح کرد: ایشان در جلسه شورای انقلاب فرهنگی مسائل اقتصادی و علمی را الویت برنامه های دولت یازدهم دانستند.

وی تاسیس شرکت های دانش بنیان را فصل جدیدی در دانشگاه و تربیت دانشجویان نامید و تشریح کرد: یک زمانی دانشگاه ها دانشجویان را برای استخدام در ارگان های دولتی تربیت می کردند اما امروز دوره تاسیس شرکت های دانش بنیان است زیرا دولت توان گسترش بیش از این را ندارد بنابراین دانشجویان فارغ التحصیل با تاسیس این شرکت ها می توانند افراد دیگری را هم جذب و به کار گیرند.

وي درباره ماهیت این شرکت ها توضیح داد: این شرکت ها می توانند در زمینه های علمی، خدماتی، تحقیقاتی و یا در حوزه های دیگر فعالیت داشته باشند که در نهایت افرادی که زیر پوشش بنیاد هستند و از سطح علمی بالایی برخوردارند به طور ویژه برای جذب در دانشگاه ها حمایت می شوند.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان ایجاد ساختارهای جدید را زمینه ساز جذب نخبگان خواند و گفت: وزارتخانه های پردر آمد همچون صنایع، نفت و نیرو باید در کنار دانشگاه ها اقدام به راه اندازی پژوهشکده هایی در زمینه فعالیت خود کنند تا استعدادهای بیشتری به کار گرفته شود.

دكتر سهراب پور حمایت از شرکت های دانش بنیان را از محوری ترین فعالیت های این بنیاد نامید و اظهار کرد: صندوق حمایت از این شرکت ها فعال شده است و علاوه بر تامین تسهیلات و بودجه، مدیریت صحیح بر نخبگان هم باید در نظر گرفته شود زیرا بسیاری از ارگان های خصوصی و دولتی از آگاهی لازم در این زمینه برخوردار نیستند اما با این همه، بعضی از پژوهشکده ها در دانشگاه ها فعالیت های عظیم و درخشانی انجام داده اند که به علت محرمانه بودن آن ها نمی توان به تشریح این فعالیت ها پرداخت.

رییس سابق دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تشریح افراد نخبه بیان کرد: کسانی که موفق به کسب رتبه 100 در کنکور سراسری و یا مدال طلا در المپیاد می شوند جزء نخبگان محسوب نمی شوند بلکه استادان برجسته دانشگاه ها بعد از سال ها تلاش، زحمت و تولید به این عنوان دست می یابند و باید تلاش کرد تا استعدادهای برتر کشور به سمت نخبگی پیشروی کنند.

دکتر سعید سهراب پور در پایان با اشاره به دوستان شهید خود چون شهیدان مصطفی چمران، علی محمدی، احمدی روشن یادآور شد: دانشجویان نخبه در برابر این موهبت الهی مسؤول هستند و باید همواره قدردان این مسأله باشند و بدانند که زندگی به معنای امید و حرکت است و اگر جامعه ای خالی از امید باشد هرگز پیشرفت نمی کند.

تاریخ انتشار : 1392/09/25
کد : 73169
تعداد بازدید: 782