فرایند تجاری سازی و صنعتی کردن اختراعات نیازمند تشکیل شبکه ارتباطی است

رییس بنیاد نخبگان استان بوشهر فرایند تجاری سازی و صنعتی کردن اختراعات را نیازمند تشکیل شبکه ارتباطی دانست.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان،‌ دکتر رحیم قاسمیه رییس بنیاد نخبگان استان بوشهر در مراسم افتتاحیه جشنواره منطقه ای اختراعات خلیج فارس گفت: فرایند تجاری سازی و صنعتی کردن اختراعات از جمله دغدغه های مخترعان و فعالان اقتصادی است که نیازمند تشکیل شبکه ارتباطی است.

وی افزود: بخش تجاری سازی جشنواره خلیج فارس با هدف نهادینه ساختن فرهنگ تجاری سازی و کسب ثروت از دانش و هدف راهبردی تبدیل ایده به محصول ایجاد شده است.

به گفته دكتر قاسميه جشنواره منطقه ای نوآوری و شکوفایی اختراعات خلیج فارس نمایش اختراعات جوانان مبتکر و تجلی اراده و عزم جوانان جنوب کشور برای خودکفایی ایران است.

وي با بيان اينكه بیشترین اختراعات و مبتکران شرکت کننده دراین جشنواره از استان های فارس، خوزستان و بوشهر هستند،تصريح كرد: 20 نفر از مخترعان حاضر در این جشنواره مدرک دکترا دارند که بیشترین آنها از استان بوشهر و 20 نفر از مبتکران نیز زن هستند.

رییس بنیاد نخبگان استان بوشهر اضافه کرد: اختراعات در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، شیمی، مکانیک، مواد و متالوژی، برق، الکترونیک و کنترل، کامپیوتر و IT، عمران کشاورزی، مواد غذایی و حوزه پزشکی است که در صورت تایید از سوی گروه داوران می توانند از اعتبار پژوهشی 30تا50 میلیون ریالی و تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان استفاده کنند.

وی یادآور شد: بخش تجاری سازی جشنواره خلیج فارس با هدف نهادینه ساختن فرهنگ تجاری سازی و کسب ثروت از دانش و هدف راهبردی تبدیل ایده به محصول ایجاد شده است.

دکترقاسمیه اظهار کرد: در این بخش بیش از 20 اختراع تجاری سازی شده از مخترعان زیر پوشش بنیاد ملی نخبگان، نوآوران و پژوهشگران استان های شرکت کننده در قالب اشخاص حقیقی یا شرکت های خصوصی به منظور جذب سرمایه گذار برای تولید و یا تکمیل طرح ارایه شده است.

رییس ستاد برگزاری جشنواره نوآوری و شکوفایی منطقه ای اختراعات خلیج فارس گفت: دالان تسهیل کنندگان به عنوان یکی از بخش های مهم بخش تجاری سازی در خلال برگزاری جشنواره به مشاوره حقوقی مخترعان، مشاوره تهیه طرح کسب و کار و ارزش گذاری محصول می پردازد.

دکترقاسمیه از برپايي اتاق مذاکره سرمایه گذاران ( cip ) در اين جشنواره خبر داد و گفت: این بخش با هدف نظارت بر قراردادهای در حال انعقاد میان مخترعان و سرمایه گذاران پیش بینی شده و زمینه مناسبی برای گفت وگو و تبادل نظر در مورد سرمایه گذاری و ارتباط موثر میان سرمایه گذاران و مخترعان است.

وی افزود: برای این که بتوانیم نیازهای استان ها و کشور را در اختیار مخترعان و نوآوران قرار دهیم، از همه سازمان ها، ارگان ها و شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی کشور دعوت شده تا اگر در زمینه خاصی نیاز به فناوری و نوآوری دارند، با دریافت غرفه ای نیازهای تکنولوژی و علمی خود را اعلام کنند.

 

دکترقاسمیه یادآور شد: در این بخش سعی شده تا از موسسه هایی که به تجاری سازی اختراعات کمک می کنند مانند صندوق های مختلفی که تسهیلاتی در اختیار نوآوران قرار می دهند و همچنین موسسه های مشاوره ای و دیگر مراکزی که امکان سرمایه گذاری ریسک پذیر دارند، دعوت شود تا به تجاری سازی اختراعات ارایه شده در این جشنواره کمک کنند.

وی ادامه داد: : تشکیل کارگاه آموزشی مفید و ضروری مورد نیاز نوآوران یکی از بخش های تاثیر گذار جشنواره است که شرکت برای عموم نیز آزاد است و به وسیله اساتید متخصص و صاحب نظر تدریس می شود.

وی اضافه کرد: مبانی خلاقیت، ایده پردازی و توسعه ایده، فرآیند تجاری سازی محصولات دانش بنیان، آموزش و تهیه طرح کسب و کارBP، کارگاه آموزشی با رویکرد تغذیه و سلامت از عناوین این کارگاهها است.

رییس بنیاد نخبگان استان بوشهر گفت: بخش تغذیه و سلامت با محوریت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز با رویکرد هدفمند و اختصاصی کردن جشنواره اختراعات از سوی بنیادملی نخبگان در جشنواره منطقه ای خلیج فارس ایجاد شده است. این بخش با رویکرد فرهنگ سازی، مشاوره در بخش تغذیه و سلامت تن و روان جامعه و تغذیه راه اندازی شده است.

وی افزود: در این بخش با حضور معاونت های پژوهش، غذا و دارو، بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی به مشاوره رایگان در امور تغذیه، ارایه مطالب آموزشی تغذیه به صورت بروشور، سنجش bmi و توصیه های رژیمی، پخش تیزرهای آموزشی تغذیه ای، غرفه های مواد غذایی ویژه مجوز دار مراکز معتبر، کارگاه آموزشی با رویکرد تغذیه و سلامت تن و روان، حضور متخصص و مشاوران حوزه سلامت برای ایراد سخنرانی و مشاوره انجام می شود.

تاریخ انتشار : 1392/09/26
کد : 73168
تعداد بازدید: 1149