همکاری ایران و اتریش برپایه سرمایه‌های انسانی افزایش می‌یابد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایرمارک اتریش، با اشاره به زمینه‌های گسترده همکاری و تعامل بین دو کشور ایران و اتریش، بر ضرورت همکاری طرفین برپایه توانمندی‌های انسانی تاکید کردند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایرمارک اتریش، با اشاره به زمینه‌های گسترده همکاری و تعامل بین دو کشور ایران و اتریش، بر ضرورت همکاری طرفین برپایه توانمندی‌های انسانی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار کریستین بوخمان، وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایر مارک اتریش، با اشاره به افق روشن پیش روی تعاملات دو کشور بر مبنای فناوری، ظرفیت‌های همکاری علمی، فناوری و اقتصادی دو کشوررا بر اساس توانمندی‌هاو سرمایه‌های انسانی دو طرف یادآور شد.

ستاری، با اشاره به این که توانمندی‌های انسانی و فناوری ایران، بستر خوبی برای حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی است، اظهار کرد: ایران و اتریش بر همین اساس می توانند همکاری خوبی را در دوره جدید پس از تحریم، بر اساس فناوری و شرکت‌های فعال حوزه های گوناگون دو کشور ایجاد کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، توانمندی کشورمان در تربیت نیروی انسانی متخصص را چهره دیگر ایران در مقابل چهره متکی به نفت و منابع زیر زمینی دانست و افزود: توانمندی وظرفیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران به دلیل منابع نفتی آن نیست بلکه برای سرمایه‌ ارزشمند انسانی آن است به طوری که رتبه سوم جهانی در تربیت فارغ التحصیلان دانشگاهی، تعداد قابل توجه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی نشان دهنده این ظرفیت بالاست.

وی افزود: فعالیت شرکت های توانمند ایران در حوزه فناوری‌های راهبردی همچون زیست فناوری، نانو فناوری، اطلاعات و ارتباطات، هوایی و فضایی، زمینه‌های عالی برای همکاری فناوری دو کشور و بازاری مناسب به منظور سرمایه‌گذاری، تبادل فناوری توسط هردوطرف است .

ستاری همچنین ظرفیت مناسب فناوری اطلاعات و ارتباطات را یکی دیگراز بسترهای مناسب سرمایه گذاری برشمرد و افزود: وجود بیش از 45 میلیون کار بر تلفن های همراه هوشمند بازار 60 میلیارد دلاری را در اختیار شرکت‌ها قرار داده است که شرکت های ایرانی نقش قابل توجهی در این حوزه دارند..
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ضمن پیشنهاد همکاری در بخش ریلی و حمل و نقل، هوافضا، آمادگی این معاونت را برای فراهم‌سازی زمینه استمرار همکاری های بین المللی بر پایه کارگروه‌های تخصصی و صندوق سرمایه گذاری مشترک تبادل فناوری اعلام کرد.

دربخش دیگری از این دیدار وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایر مارک اتریش، آمادگی این کشور برای تعامل باجمهوری اسلامی ایران بر مبنای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک شرکت‌های دانش بنیان در زمینه‌های یاد شده اعلام کردوگفت: واقف هستیم که ظرفیت‌های ایران از جمله بازار اقتصادی و نیروی انسانی تحصیل کرده، فرصتی مغتنم برای همکاری‌های دوجانبه خواهد بود و حضور اتریش در ایران بر پایه همکاری های اقتصادی و فناوری شکل خواهد گرفت

بوخمان بااشاره به تمایل هیئت اتریشی برای همکاری و سرمایه گزاری در مجموعه های عملی و فناوری ایران همچون پارک فناوری پردیس زیرساخت های مناسب توسعه فناوری در ایران را مناسب ارزیابی کردو گفت : فارغ التحصیلان ، جوانان و مهندسان دو کشور در موضوع همکاری های دانشگاهی و اقتصادی دو طرفه بسیار حائز اهمیت هستند.

وی افزود: همکاری ایران و اتریش با شرکت‌AVL در خصوص طراحی و ساخت موتورهای ماشین های سواری به عنوان نمونه موفق از همکاری‌های علمی و فناوری است.

در ادامه این دیدار محمود شیخ زین الدین، معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری با اشاره به ظرفیت‌های ایران در همکاری های دو کشور، به پیشینه تعامل مناسب ایران در روابط با کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: روابط موفق و ایران و کشورهای یک زمینه بسیار خوب ادامه همکاری هاست.
شیخ زین الدین به جهش قابل اعتنای ایران در عرصه فناوری اشاره کرد و گفت: شاید تا ده سال پیش، ایران آمادگی چندانی برای حضور در عرضه تولید محصولات فناوری نداشت، اما اکنون ایرن کشور یکی از ظرفیت‌های در توسعه و ارائه محصولات دانش بنیان دارای توانمندی قابل توجهی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های ایرانی بسیاری هستند که امادگی دارند تا بخشی از همکاری اقتصادی و فناوری این کشور با کشورهای اروپایی باشند این امکان برای اغلب شرکت های اروپایی وجود که بتوانند نقش توسعه دهنده و تولید کنندگی فناوری‌های اروپایی بر اساس بازار بزرگ آن باشند.
در ادامه این نشست ، تعدادی از مدیران اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای ایران و اتریش، توانمندی و ازمینه‌های تمایل به همکاری خود را ارائه کردند.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/18
کد : 73162
تعداد بازدید: 352