معاون اول رييس جمهور تاکيد کرد؛ ضرورت تجاري سازي فناوري و توليد تقاضا محور براي توسعه کشور

معاون اول رييس جمهور يکي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي را تقويت روحيه خودباوري در ملت ايران دانست و گفت: با تلاش مضاعف ، بهره گيري از نيروهاي جوان و مستعد کشور و توجه به علم و فناوري مي توانيم ايران را به جايگاه شايسته خود برسانيم.

معاون اول رييس جمهور يکي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي را تقويت روحيه خودباوري در ملت ايران دانست و گفت: با تلاش مضاعف ، بهره گيري از نيروهاي جوان و مستعد کشور و توجه به علم و فناوري مي توانيم ايران را به جايگاه شايسته خود برسانيم.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (سه شنبه) در مراسم توديع و معارفه معاون علمي و فناوري رييس جمهور ضمن تبريک عيد قربان از زحمات و تلاشهاي دکتر نسرين سلطانخواه معاون علمي و فناوري سابق رييس جمهور تقدير کرد و گفت : دولت يازدهم از تجربيات ايشان درزمينه هاي مختلف استفاده خواهد کرد .

دکتر جهانگيري همچنين از دکتر ستاري معاون علمي و فناوري رييس جمهور بعنوان چهره اي علمي و از فرهيختگان کشور نام برد و براي ايشان آرزوي موفقيت کرد.

وي همچنين ياد و خاطره شهيد ستاري خلبان برجسته کشور را گرامي داشت و گفت : اين شهيد بزرگوار حق زيادي بر گردن انقلاب اسلامي دارد و اميدواريم دکتر ستاري که يادگار اين شهيد بزرگوار است بتواند به رسالت خود در اين جايگاه بخوبي عمل کند .

معاون اول رييس جمهور خاطر نشان کرد: ايران کشوري در حال توسعه است و با کشورهاي پيشرفته فاصله دارد اما بايد با برداشتن گامهاي بلند به نقطه اي برسيم که شايسته و زيبنده ملت بزرگ ايران باشد .

دکتر جهانگيري توسعه علمي و فناوري را لازمه پيشرفت دانست و افزود : هيچ کشور پيشرفته اي را نمي توان يافت که توسعه علمي در آن صورت نگرفته باشد.

دکتر جهانگيري ادامه داد : البته توسعه تنها به معناي ساخت کارخانه و تکميل زيرساختها نيست بلکه توسعه بايد بر مبناي رشد علمي استوار باشد چرا که امروز مي بينيم بسياري از کشورهاي نفت خيز کارهاي عمراني فراواني انجام داده اند اما هنوز توسعه يافته محسوب نمي شوند.

معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر لزوم اراده ملي و توجه جدي به توسعه علمي در تمام سطوح مديريتي کشور، خاطرنشان کرد: حمايتهاي مقام معظم رهبري از توسعه علمي و فناوري و تاکيدات ايشان بر جنبش نرم افزاري بيانگر اين واقعيت است که اين اراده در عالي ترين سطح مديريتي کشور شکل گرفته است.

وي با بيان اينکه کشور از ظرفيتها و استعدادهاي بالايي در زمينه علمي و در بخش نيروي انساني برخوردار است تصريح کرد: اگر اين ظرفيتها به خوبي سازماندهي و مديريت شود مي توانيم گامهاي بلندي در زمينه رشد و توسعه کشور برداريم.

دکتر جهانگيري با اشاره به دستاوردها و توانمنديهاي رو به رشد کشور در بخش صنعت گفت: معاونت علمي و فناوري رييس جمهور و بنياد ملي نخبگان که بسيار نوپاست مي تواند با تکيه بر اين دستاوردها و با اعتماد به نيروهاي جوان کشور، راههاي ميانبر را پيدا کرده و مسير توسعه را هموار سازد.

معاون اول رييس جمهور در ادامه تمرکز بر کارهاي تحقيقاتي براي توسعه را مورد تاکيد قرار داد و افزود: متاسفانه هنوز اين نگاه در کشور شکل نگرفته اما بايد توجه داشته باشيم که سرمايه گذاري براي کارهاي تحقيقاتي نقش مهمي در امر توسعه خواهد داشت.

وي با بيان اينکه يکي از دغدغه ها همواره ارتباط بين صنعت و دانشگاه بوده و اينکه آيا توليدات ما عرضه محور است يا تقاضا محور، تصريح کرد: يکي از جهتگيري ها بايد حرکت به سمت توليد تقاضا محور باشد زيرا در اين صورت است که توليدات تبديل به ثروت خواهد شد.

دکتر جهانگيري اظهار داشت: اراده دولت در مقطع فعلي به تبعيت از رهنمودهاي رهبري و با توجه به نيازهاي کشور، توجه به موضوع توسعه علمي است و اگر معاونت علمي و فناوري رييس جمهور بتواند موضوع تجاري سازي فناوري را در اولويت قرار دهد، با حمايتي که دولت از اين معاونت خواهد کرد، مي توانيم گام هاي بلندي در مسير توسعه کشور برداريم.

معاون اول رييس جمهور افزود: با اينکه دولت با کمبود جدي منابع روبرو است اما از طرح ها و کارهاي علمي حمايت مي کند و تلاش خواهيم کرد اين محدوديت ها مانعي براي فعاليتهاي علمي ايجاد نکند.

تاریخ انتشار : 1392/07/23
کد : 73160
تعداد بازدید: 416