یکشنبه 6 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران هفته اول اردیبهشت برگزار می‌شود

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از برگزاری سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در هفته اول اردیبهشت ماه سال جاری در تهران خبر داد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از برگزاری سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در هفته اول اردیبهشت ماه سال جاری در تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پرویز کرمی؛ رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اعلام خبر برگزاری سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در اردیبهشت ماه سال جاری اظهار کرد: با توجه به تاکیدات و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب در چند سال اخیر در خصوص حمایت از تولید ملی و محصولات ساخت داخل و تحقق اقتصاد مقاومتی، معاونت علمی و فناوری طی سال های گذشته همواره از صنعتگران، پژوهشگران و فناوران کشور برای ساخت داخل تجهیزات وارداتی حمایت کرده است که در نتیجه ان، تعداد قابل توجهی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی پیشرفته و دانش بنیان در کشور تولید شده است.

وی افزود: از این رو به منظور کاهش وابستگی آزمایشگاه های داخلی به تجهیزات و مواد آزمایشگاهی وارداتی و همچنین استفاده از توانمندی های داخلی و حمایت از فعالیت های شرکت های دانش بنیان در زمینه ساخت تجهیزات و تولید مواد آزمایشگاهی (های تک)، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون دو دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را در سال های 1392 و 1393 برگزار کرده است.

مکان و زمان برگزاری سومین دوره نمایشگاه

کرمی درباره زمان و مکان برگزاری این نمایشگاه ابراز کرد: سومین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران از 4 تا 7 اردیبهشت ماه 1394 در سالن شماره 40 و خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برپا خواهد شد.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره تاثیرات برگزاری این نمایشگاه در حوزه علم و فناوری کشور بیان کرد: این تاثیرات را می توان در چهار بخش فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و پژوهشی و بهره وری و کیفی تقسیم کرد.

وی ادامه داد: نهادینه شدن فرهنگ حمایت از تولید داخل و جهت دهی به بخش دولتی برای خرید از محصولات ساخت ایران در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی از آثار فرهنگی این نمایشگاه است. همچنین آثار اقتصادی آن نیاز شامل افزایش اشتغال نیروی متخصص، افزایش حجم فروش، افزایش توان صادرات و افزایش توان مالی برای سرمایه گذاری داخلی در توسعه فعالیت های شرکت های دانش بنیان داخلی است.

شرط اساسی شرکت کنندگان ساخت داخل بودن

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی درباره سایر آثار برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران گفت: تامین زیرساخت های آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه ها، پژوهشسراها و مراکز علمی و توان افزایی شرکت های دانش بنیان داخلی از جمله آثار آموزشی، پژوهشی، بهره وری و کیفی این نمایشگاه محسوب می شود.

کرمی درباره شرایط حضور شرکت ها و سازندگان تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل، ابراز کرد: شرط اساسی حضور سازندگان در این نمایشگاه، احراز نقش آنها در بومی سازی یک فناوری یا محصول است. از این رو کمیته ارزیابی فنی در معاونت علمی تشکیل شد تا شرکت های تجهیزات ساز که در نمایشگاه ثبت نام می کنند مورد بررسی فنی قرار گیرد. از دیگر شرایط برای حضور در نمایشگاه، ارائه خدمات پس از فروش مناسب و دارا بودن تاییدیه ها و استانداردهای فنی لازم است.

مکانی برای همدلی و همراهی میان دولتمردان در حوزه علم و فناوری

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره حضور و همکاری دستگاه های دولتی در برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: به واسطه همدلی و همراهی که میان دولتمردان وجود دارد توافقنامه هایی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شده است تا براساس آن، از محصولات و فناوران ارائه شده در این نمایشگاه به بهترین شکل ممکن حمایت های لازم صورت گیرد.

وی همچنین گفت: در معاونت علمی و فناوری، برای تحریک تقاضا و بازار خرید تجهیزات از داخل کشور، یارانه حدود 40 درصد تخصیص داده شد که براساس آن، سال گذشته در نتیجه حمایت معاونت علمی، 100 میلیارد تومان قرارداد خرید منعقد شد. میزان حمایت معاونت در دوره اول 19 میلیاردتومان و در دوره دوم حدود 40 میلیارد تومان بوده که هر چند این مبلغ برای بازارسازی محصولات دانش بنیان است اما در نهایت به صورت یارانه خرید (بلاعوض) به دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی دولتی برگشت داده شده است.

استقبال 100درصدی هر دوره نسبت به دوره قبل

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی درباره رشد استقبال از این نمایشگاه اظهار کرد: در دوره اول 130 شرکت و در دوره دوم 202 شرکت حضور داشتند و بنا به آمار، امسال در دوره سوم آن، 330 شرکت ثبت نام کرده اند که 300 شرکت با ارائه 8هزار محصول در آن حضور خواهند داشت. براساس روند رو به رشد استقبال از این نمایشگاه طی سه دوره، می توان اذعان کرد که این نمایشگاه با استقبال 100درصدی سازندگان و تولیدکنندگان محصولات آزمایشگاهی ساخت داخل مواجه شده است که برای ادامه مسیر دست اندرکاران در معاونت علمی، امری دلگرم کننده محسوب می شود.

کرمی درباره مدل حمایتی معاونت علمی از شرکت های تولید تجهیزات و مواد آزمایشگاهی داخل کشور توضیح داد: این مدل حمایتی هم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری و سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده و همچنین هر دو بخش طرف عرضه و تقاضا را تحریک می کند و با قدرت اهرم گونه خود منجر به ایجاد بازار گسترده می شود. این مدل قابل پیاده سازی در سایر حوزه های فناوری اعم از تجهیزات آزمایشگاهی فنی و مهندسی، تجهیزات پزشکی و سایر فناوری ها است و می تواند تحولات جدی را ایجاد کند.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان در پایان عنوان کرد: با رفع موانع و مشکلات موجود در برگزاری دو دوره قبلی این نمایشگاه، این رویداد مهم در عرصه تجاری سازی فناوری و حرکت به سمت خودکفایی در حوزه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، با قوت بیشتری تداوم پیدا خواهد کرد و نتایج ارزشمندتری به دنبال خواهد داشت. بنابراین می باید ظرفیت های علمی، فنی و اقتصادی جدید برای افزایش توانمندی کشور در ساخت تجهیزات، شناسایی شوند و اقدامات حمایتی و سیاست های تشویقی مورد توجه قرار گیرند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حضور در سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران می توانند به وبسایت isti.ir یا http://iranlabexpo.ir/ مراجعه کنند.

تاریخ انتشار : 1394/01/22
کد : 73157
تعداد بازدید: 219

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601