تنها جایگزین اقتصاد نفتی «اقتصاد دانش‌بنیان» است

معاون اول رییس جمهوری گفت: عده ای بحث حرکت به سمت اقتصاد مبتنی بر معادن را به عنوان جایگزین اقتصاد نفتی مطرح کردند در حالیکه این موضوع عملیاتی نیست.

معاون اول رییس جمهوری گفت: عده ای بحث حرکت به سمت اقتصاد مبتنی بر معادن را به عنوان جایگزین اقتصاد نفتی مطرح کردند در حالیکه این موضوع عملیاتی نیست.

به گزارش  روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری صبح امروز در جمع مدیران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و شرکت های دانش بنیان مستقر در آن اظهار کرد: نیروی انسانی تحصیلکرده و دانشمندان خوبی در ایران داریم که لازم است به صورت جدی به سمت اقتصاد دانش بنیان با تکیه بر این نیروی انسانی حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه تبدیل علم به فناوری، ثروت و تجاری سازی آن باید اولویت ما در اقتصاد دانش بنیان باشد، تاکید کرد: این موضوع باید در حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری و شهرک علمی و تحقیقاتی تعریف شود و دستگاه های اجرایی در این سمت حرکت کنند.
معاون اول رییس جمهوری، اصفهان را یکی از مراکز در زمینه اقتصاد دانش بنیان خواند و افزود: این استان با رتبه های برتر علمی و صنعتی می تواند در زمینه تولید فناوری و تجاری سازی حرکت و در ایجاد کریدور علم و فناوری نقش آفرینی کند.
وی با بیان اینکه ما از این قبیل سیاست ها به صورت زیربنایی و بودجه ای حمایت می کنیم، اظهار کرد: مسوولان و مدیران فعال در این حوزه از موضوع هدر رفتن مقداری از بودجه ها در انجام برخی پژوهش ها ناراحت نباشند زیرا پژوهش لازمه توسعه کشور است.

جهانگیری، بودجه امسال کشور را 800 هزار میلیارد تومان عنوان کرد که یک درصد از آن برای پژوهش است.
وی اظهار کرد: کشور ما دارای ثبات و امنیت بالایی در مقایسه با کشورهای شرق و غرب خاورمیانه است که به توسعه تاریخ ایران کمک بسیاری می کند.
معاون اول ریس جمهوری گفت: در سند چشم انداز باید توسعه هشت درصدی در زمینه شرکت های دانش بنیان داشته باشیم و تلاش می کنیم این رشد به 12 درصد برسد.
در این نشست از اسحاق جهانگیری به دلیل حمایت از شکل گیری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و فعالیت آن قدردانی شد.
بیش از 350 شرکت دانش بنیان در زمینه های مختلف از جمله نانوفناوری، مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، کشاورزی و مواد در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعال است.
در این سفر محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد حجتی وزیر جهاد کشاورزی، حمید چیت چیان وزیر نیرو، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، محمد گودرزی وزیر ورزش و جوانان، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، معاون اول رییس جمهوری را همراهی می کنند.
رونمایی از پنج محصول شرکت های دانش بنیان مستقل در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، بهره برداری از مجموعه تفریحی شهر رویاها، راه اندازی ˈمگامدول دوˈ واحد احیای مستقیم ˈشهید خرازیˈ در فولاد مبارکه، اجرای طرح توسعه در ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا و بازدید از طرح قطار زیر زمینی اصفهان از مهمترین برنامه های سفر معاون اول رییس جمهوری به استان اصفهان است.

همچنین طبق برنامه ریزی های انجام شده، معاون اول رییس جمهوری و هیات همراه قرار است از طرح در حال احداث مجموعه ورزش نقش جهان و مسیر زاینده رود بازدید و وضعیت خشکسالی این حوضه را بررسی کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

 

تاریخ انتشار : 1393/06/03
کد : 73142
تعداد بازدید: 615