سومین شماره ماهنامه «دانش بنیان» منتشر شد

همزمان با جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سومین شماره ماهنامه «دانش بنیان» منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

همزمان با جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سومین شماره ماهنامه «دانش بنیان» منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در ایام گرامیداشت دهه مبارک فجر، سومین شماره ماهنامه «دانش بنیان» همسو با نگاهی فناورانه به هدف ذاتی انقلاب اسلامی 57 یعنی اقتدار و استقلال و عزت مردم ایران انداخته است.

دوره اقتدار علم و دانش بنیان

پرویز کرمی سردبیر ماهنامه «دانش بنیان»، در یادداشت خود با بررسی دوره های مختلف کشور در سه دهه گذشته، این دوره را «دوره اقتدار علم و دانش بنیان» بیان کرده و نوشته است: «نباید به خود سستی راه بدهیم، تبنلی کنیم، کار امروز ا به فردا بیندازیم و دین خود را به کشور و انقلاب ادا نکنیم. اقتصاد دانش بنیان همان دینی است که نسل جدید و بهره مند از مواهب انقلاب اسلامی باید ادا کند و برای انقلابی بودن در زمان حال باید دانش بنیان باشیم.»

گلایه از اخلال در بازار فناوری کشور

چند گفت وگوی مفصل با زوایه دیدی تازه به علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان در شماره سوم ماهنامه «دانش بنیان» آمده است که از آن جمله گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین مرتضی عباسیان مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) است که نسبت دین و کارآفرینی را در آن دنبال کرده است. بهزاد قره‌یاضی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی و عضو ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی هم از اخلال در بازار فناوری کشور گلایه کرده است.

بررسی مستند مادرکشی

این شماره دانش بنیان با بهره گیری از نرم افزار کیوآر (QR)، پر است از فیلم ها و تصاویر مرتبط با مصاحبه ها و از جمله به صورت ویژه با نمایش فیلم مادرکشی با موضوع بحران آب. حامد شکیبانیا تهیه کننده مستند مادرکشی هم در مطلبی خواندنی از تجربیات سینمایی اش در عرصه توسعه سخن گفته است.
اما گفت وگو با منوچهر منطقی رییس مرکز ملی فضایی کشور هم از مطالب قابل توجه این شماره ماهنامه دانش بنیان است. او در این گفت وگو به سیاستگذاری و هماهنگی در امر توسعه اقتصادی اشاراتی کرده است.

حسن محتشم رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران هم از نیاز به فناوری در ساخت و ساز مسکن و شهرسازی گفته و وقوع این امر را در گرو همکاری با دانشگاه بیان کرده است.

گفت وگو با خانم یلدار راهدار نایب رئیس کانون زنان بازرگان ایران هم، در جای خود مطالب ویژه ای در بر دارد. او درباره شیوه مدیریت در عرصه کارآفرینی رازهایی را فاش کرده است.

اما دیگر بانوی کارآفرین ایرانی هم در این شماره «دانش بنیان» خانم فریال مستوفی است که نکته های بکری درباره سرمایه گذاری در عرصه کارآفرینی مطرح کرده گفته است: «سرمایه گذار باید شطرنج باز ماهری باشد.»

معرفی پارک های علمی و فناوری کشور

ماهنامه «دانش بنیان» در هر شماره به معرفی یکی از پارک های علم و فناوری در کشور می پردازد و در این شماره نیز مهدی کشمیری رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان که دستاوردهای چشمگیری را از آن در عرصه علم و فناوری کشور شاهد هستیم، به ماهنامه «دانش بنیان» گفته است: «شرایط پسابرجام به نفع شرکت های دانش بنیان است». این گفت وگو به همراه فیلم معرفی شهرک علمی و تحقیقاتی در این ماهنامه آمده است که مخاطبان می توانند آن را در موبایل های هوشمند خود مشاهده کنند.

در این ماهنامه 132 صفحه ای، یادداشت ها، گزارش ها، نقدها، فیلم های مستند و 2 سری از مجموعه انیمیشن دیرین دیرین و برنامه تلویزیونی نسیم دانش و تحلیل های بسیار دیگری در حوزه دانش بنیان، علمی، فناوری، کسب و کار، کارآفرینی و مدیریت به چشم می خورد که هر یک از آنان، فضای ذهنی تازه ای را پیش روی دغدغه مندان و فعالان حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد می کند.

سومین ماهنامه آموزشی، علمی، خبری، تحلیلی «دانش بنیان»، با صاحب امتیازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی ویژه بهمن ماه 1394 منتشر شده است.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/21
کد : 73138
تعداد بازدید: 350