با حضور دكتر ستاري نشست شورای سیاست گذاری روسا و دبیران "کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار" برگزار شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان در اولین نشست شورای سیاست گذاری روسا و دبیران "کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار" از امضای تفاهم نامه 200 میلیارد تومانی با جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، با حضور دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان، معاونین و مشاورین این معاونت و نیز روسا و دبیران کانون های پانزده‌گانه هماهنگی دانش، صنعت و بازار صبح امروز در محل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد.

در این نشست دکتر سورنا ستاری با اشاره به اینکه در حال حاضر مساله اقتصاد دانش بنیان جزو الویت های دولت تدبیر و امید است و معاونت علمی و فناوری است که در حمایت از آنها بودجه نسبتا مناسبی را اختصاص داده شده است، گفت: "کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار" نیز از این موقعیت برخوردار بوده و جزو الویت های دولت یازدهم قرار دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مفاهیم فناوری و توسعه فناوری در کشور جدید است و تعداد افرادی که با این مفاهیم به طور کامل آشنا هستند بسیار محدود است، تصریح کرد: انتقال این مفاهیم تازه در سطح استان ها و بستر فعالیت کانون ها‌ی هماهنگی دانش، صنعت و بازار کاری سخت و دشوار است که به عهده روسا و دبیران کانون ها است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان به چترهای حمایتی معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و افزود: کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار جزو چترهای حمایتی این معاونت به شمار می آیند.

وی افزود: چترهای حمایتی در تمام حوزه های عملکردی و اختیارات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله در مباحث نیروی انسانی، هماهنگی بین دستگاهی وزارتخانه‌ای وجود دارد.

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اساسنامه کانون ها و عضویت افراد، نهادها و سازمان های مختلف در آن اظهار کرد: "کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار" در حوزه فعالیت خود یک معاونت علمی و فناوری در مقیاس کوچکتر آن به شمار می آیند.

دکتر سورنا ستاری در ادامه با اشاره به انواع حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از "کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار" گفت: بخشی از این حمایت ها از امکانات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می شود، مثل پارک های علمی و فناوری و بخش دیگر آن حمایت مالی است که برای شرکت‌هایی که از حمایت‌های تسهیلاتی برخوردار می‌شوند دانش بنیان بودن شرکت‌ها ضروری نیست.

امضای تفاهم نامه 200 میلیارد تومانی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از امضای تفاهم نامه3 جانبه 200 میلیارد تومانی با وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی در روز سه شنبه (فردا)خبر داد و افزود: این تفاهم نامه برای پرداخت وام از سوی بانک کشاورزی به شرکت های فعال در حوزه کشاورزی است که از میان 66 کانون، کانون‌های مرتبط و شرکت‌های مختلف دانش‌بنیان این حوزه نیز می‌توانند از آن بهره ببرند.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم نامه بخش ارائه ضمانت نامه ها و پرداخت سود بانکی وام ها را به عهده دارد.

دکتر ستاری با بیان اینکه در این حوزه ها شورای سیاست گذاری و روسا و دبیران کانون ها باید تصمیمات مهم را بگیرند ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نمی تواند در تمام حوزه های کانون ها ورود کند، از این رو ارائه نقشه راه ، تصمیم گیری ها و برآورد هزینه ها در بحث کانون ها با نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری می‌باشد بر عهده خود کانون هاست.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به سفر استانی دولت به خوزستان با اعلام اینکه بنیاد نخبگان در استان خوزستان 110 استعداد برتر و نخبه تحت پوشش دارد که 8 نفر از طریق ثبت اختراع و مابقی از طریق افتخارات بدست آورده خود از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برخوردار شده اند اما متاسفانه تعداد اندکی از این افراد در خوزستان مشغول کار و فعالیت هستند و بیشتر در استان تهران فعال هستند گفت: یکی از حوزه های فعالیت کانون ها می تواند این باشد که راهکاری پیدا کنند برای فعال کردن این نخبگان و استعدادهای برتر در صنایع و مراکز پژوهشی این استان همانند نفت، نیشکر و ...

دکتر ستاری با تاکید بر اینکه تعداد کانون های فعال بسیار کم هستند و از تعداد 66 کانونی که در این معاونت تشکیل شدند، تنها حدود 15 کانون فعال هستند گفت: باید راهکاری برای فعال تر کردن کانون ها بیابیم. از این پس هر هفته با یک یا دو کانون نشست می گذاریم تا با رویکرد و نقشه راه آنها بیشتر آشنا شویم و تقسیم کار لازم صورت گیرد.

در این نشست با حضور 15 رییس و دبیر کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار تشکیل شد دکتر توفیق رییس کانون سلول‌های خورشیدی، مهندس حسینی از کانون زعفران و عناب و شورای ملی زعفران، دکتر حیدری رییس کانون آفت‌کش‌ها، دکتر شکریه دبیر کانون کامپوزیت، دکتر عصاری دبیر کانون قندوشکر، دکتر مطلبی رییس کانون آبزی‌پروری و فراوری آبزیان، مهندس رشادت دبیر کانون توت‌فرنگی، مهندس میر سلیم رییس کانون موتور و دیزل و ... به بیان دیدگاهها و مسایل و مشکلات کانون ها خود پرداختند.

تاریخ انتشار : 1392/10/30
کد : 73134
تعداد بازدید: 395