اقتصاد دانش‌بنیانِ تولیدمحور بهترین مسیر پیشروی کشور است

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی و باتوجه به پتانسیل‌های دوره پساتحریم، حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و تولید کالای بومی بهترین راه برای تحقق اهداف تعیین‌شده در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی و باتوجه به پتانسیل‌های دوره پساتحریم، حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و تولید کالای بومی بهترین راه برای تحقق اهداف تعیین‌شده در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی‌اکبر ناصری؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دست‌یابی به دانش‌فنی در علوم را یکی از مهمترین اولویت‌های کشور در حال حاضر دانست.

وی افزود: کشور به لحاظ نیروی انسانی متخصص داشته‌های بسیاری دارد و با گذشت زمان و تکمیل شدن تحصیلات دانشجویان نیز این پتانسیل هر روز بیش از پیش می‌شود. حمایت همه‌جانبه از این موهبت موجود، چه در بخش پشتیبانی‌های سخت‌افزاری و مالی و چه در بخش حمایت‌های معنوی باید در اولویت‌کاری همه دستگاه‌ها و نهادها قرار بگیرد.

‌ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در دور جدید اقدامات مناسبی در حمایت از نخبگان و مخترعان توسط دولت و خاصه معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور صورت پذیرفته است. از سوی دیگر نیز مجلس با توجه به نیازهای موجود در این حوزه قوانین حمایتی خوبی را به تصویب رسانده است که البته اجرای درست این قوانین می‌تواند کشور را با سرعت بیشتری به سرمنزل مقصود هدایت کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصری با اشاره به تعداد بالای مقالات علمی و اختراعات ‌غیرکاربردی کشور، بر لزوم جهت‌دهی به پژوهش و تحقیق تأکید کرد و اظهار داشت: نیازهای جامعه در همه بخش‌های مخصوصاً در بخش صنعت باید به دانشگاه ارجاع داده شود تا ضمن گسترده‌شدن تعامل دانشگاه با بخش‌های دیگر، محققان و پژوهشگران توانایی‌های خود را در راه رفع نیازهای موجود بکار بگیرند.

نماینده مردم بابل در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود دوره پساتحریم را فرصتی مناسب برای رشد تولید دانش‌بنیان داخلی عنوان و تصریح کرد: در دوره جدید اقتصاد دانش‌بنیانِ تولیدمحور بهترین مسیر برای مثبت‌تر شدن تراز تولید بومی و در نهایت نیل به اقتصاد مقاومتی است؛ که البته رسیدن به این هدف نیازمند بکارگیری همه ظرفیت‌ها و گسترش تعامل و همکاری بین دستگاه‌های مختلف است.

وی در پایان با بیان اینکه مجلس در صورت نیاز، برای تصویب قوانین حمایتی جدید از فعالان حوزه دانش‌بنیان آمادگی لازم را دارد، گفت: خوشبختانه تاکنون تعامل خوبی بین مجلس و دولت در حوزه علم و فناوری وجود داشته است و شخص دکتر ستاری؛ نیز به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور اقدامات مناسبی در این حوزه انجام داده‌اند که امید است با افزایش هم‌گرایی‌ها و هم‌افزایی‌های موجود این روند بیش از گذشته بهبود یابد.

تاریخ انتشار : 1394/07/19
کد : 73098
تعداد بازدید: 323