کارآفرين‌هاي موفق چه ويژگي‌هايي دارند؟

چرا بعضي‌ها به موفقيت مي‌رسند و بعضي‌ها هر روز از آن دورتر مي‌شوند؟ چطور مي‌شود که بعضي‌ها شکست را تبديل به سکويي براي پرتاب شدن به سوي پيروزي مي‌کنند و بعضي‌ها زير بار شکست خم مي‌شوند؟

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: موفقيت ژنتيکي است، اما چرا بعضي‌ها به موفقيت مي‌رسند و بعضي‌ها هر روز از آن دورتر مي‌شوند؟ چطور مي‌شود که بعضي‌ها شکست را تبديل به سکويي براي پرتاب شدن به سوي پيروزي مي‌کنند و بعضي‌ها زير بار شکست خم مي‌شوند؟ کارآفرين‌هاي موفقي که شکست را دور مي‌زنند، چه ويژگي‌هايي دارند؟  

از تمسخر هم‌کلاسی‌ها تا شکستن رکورد استقامت

رانلف فينس، نويسنده، ماجراجوي بريتانيايي، کوه‌نورد و داراي رکورد استقامت در گلاسکو به دنيا آمد و در کتاب گينس از او به‌عنوان بزرگ‌ترين جهان‌گرد حال حاضر جهان، که در طول زندگي کاري خودش بيش از سه سفر اکتشافي داشته، ياد شده است. اما رانلف فينس بيشتر به‌خاطر سفر سه ‌ساله‌اش به دور دنيا معروف شده ‌است. او هنوز و با گذشت بيش از 60 سال آزار و اذيت‌هاي هم‌کلاسي‌هايش در مدرسه شبانه‌روزي درجه يک بريتانيا را از خاطر نبرده است که با مسخره کردن او باعث شدند تا مرز خودکشي هم پيش برود.

اما همين آزار و اذيت‌ها بود که استقامت کردن را به او ياد داد، به‌طوري‌که فينس بعد از يک حمله قلبي و تنها سه ماه و نيم بعد از به هوش آمدن از يک کماي سه روزه و دو عمل باي پس، در هفت مسابقه دوي ماراتون در مدت تنها هفت روز و در تمامي هفت قاره شرکت کرد. پس خيلي بي‌راه نيست وقتي ويليامز، مشاور معروف دنياي تجارت، مي‌گويد: «کساني که در مدرسه مورد اذيت و تمسخر قرار مي‌گيرند، يا بايد نقش قرباني را بازي کنند يا در وجود خود قدرتي ايجاد کنند که قلدربازي دانش‌آموزان بدجنس در آن‌ها بي‌اثر باشد.

وسواس مانع موفقیت نیست

دونالد جان ترامپ (متولد 14 ژوئن 1946). درست حدس زديد، همان به اصطلاح سياستمداري که اين روزها با موضع‌گيري‌هايش مردم دنيا را مي‌خنداند و بعضي‌ها را هم مي‌ترساند. در اين که سياستمدار خنده‌دار و بي‌مغزي است، ترديدي وجود ندارد. در عين حال او يک ابرتاجر، نويسنده، سرمايه‌گذار و مجري تلويزيون آمريکايي است. او که پاي ثابت فهرست پول‌دارهاي مجله فوربس محسوب مي‌شود، يکي از وسواسي‌ترين آدم‌هايي است که تا به حال وارد تجارت شده‌اند! او به‌شدت از فوبياي ميکروب رنج مي‌برد و حتي نمي‌تواند به دکمه آسانسور دست بزند. اما اين مسئله تا امروز باعث نشده که او از موفقيت در عرصه تجارت باز بماند، به‌طوري‌که امروز مالک چندين ميليون فوت مربع از بهترين املاک منهتن است.

همان‌طور که ويليامز معتقد است: «کساني که مي‌توانند اختلال وسواس اجباري خود را مهار کنند، معمولا در زمره افراد کمال‌گرا قرار مي‌گيرند که متوجه نکات و جزئياتي مي‌شوند که بقيه به آن توجه ندارند. اگر در فضاي آکادميک باشند، احتمال اين‌که متوجه اشتباهات املايي شوند و غلط‌هاي دستور زباني را بهتر از بقيه پيدا کنند، زياد است. افراد داراي «شخصيت وسواسي» زبان بدن و تن صداي اطرافيان را به‌خوبي درک مي‌کنند و با هوشياري نشانه‌هاي تميزناپذيري را پيدا مي‌کنند که آن‌ها را در معاملات و تجارت متمايز مي‌کند.» 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/03/29
کد : 73092
تعداد بازدید: 437