نگاه متمرکز و مدیریت صحیح، رمز موفقیت معاونت علمی‌وفناوری است

ندیمی گفت: معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور با نگاه متمرکز و مدیریت صحیح توانسته است نقش خود را با بالاترین کیفیت در رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کند که البته افق‌دید و باور شخص رئیس‌جمهور به این حوزه نقش بسزایی در ارتقاء کیفی و کمی تسهیلات اعطایی به نخبگان و صاحبان ایده داشته است.

ندیمی گفت: معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور با نگاه متمرکز و مدیریت صحیح توانسته است نقش خود را با بالاترین کیفیت در رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کند که البته افق‌دید و باور شخص رئیس‌جمهور به این حوزه نقش بسزایی در ارتقاء کیفی و کمی تسهیلات اعطایی به نخبگان و صاحبان ایده داشته است.

ابوذر ندیمی؛ نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم گام نهادن در حیطه تجاری‌سازی و تولید انبوه‌ محصولات دانش‌بنیان، این اقدام را یکی از بهترین‌ راه‌ها برای خروج از اقتصاد نفتی و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی دانست.

وی با اشاره به مشکلات پیشرو، افزود: مشکل اصلی در این حوزه عدم‌برخورداری کافی شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلات و حمایت‌مالی است که این مهم نیاز به ورود جدی دولتمردان دارد که البته مجلس نیز تلاش کرده است با رویکرد دلاری و ارزی به این حوزه در بوجه تا حدود زیادی این مشکلات را برطرف کند.

ندیمی قاچاق و ورود غیرقانونی کالا و ارز را از دیگر مشکلات پیشروی تولید دانست و ادامه داد: نه تنها باید بحث قاچاق به کلی از بین برود که حتی دولت باید واردات بی‌رویه را نیز کنترل کند. واردات بی‌رویه بازار داخلی را برای کالای بومی اشباع خواهد کرد.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ریسک‌پذیری بالا و فراهم‌کردن امکانات و تجهیزات مورد نیاز جامعه علمی را از مهمترین گام‌های کشور برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان و اضافه کرد: ارزآوری در داخل معنا ندارد و قابل تعریف نیست و این در حالیست که برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی باید نگاه تولیدات داخلی به بازارهای بین‌المللی نیز معطوف باشد. متاسفانه تاکنون در این حوزه خروجی مناسبی بدست نیامده است.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس تصریح کرد: رونق شرکت‌های دانش‌بنیان فواید بسیاری برای کشور دارد و دلایل زیادی برای تأکید بر توسعه و پیشرفت این حوزه وجود دارد که بر همگان کاملاً واضح و روشن است. اشتغال‌زایی برای نخبگان و جلوگیری از رکود انگیزه و یا مهاجرت آنان، کاهش نرخ بیکاری به معنای عام، فقدان تعاریفی مانند تحریم اقتصادی، برندسازی و حضور بین‌المللی کالای ایرانی در بازارهای جهانی، ارزش‌آفرینی، تولید ثروت پایدار و رهایی از اقتصاد نفتی و خام‌فروشی تنها بخشی از مزیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان است که در صورت عملیاتی‌شدن می‌تواند کشور را در کمترین بازه زمانی به نقطه مطلوب برساند.

ندیمی با مناسب ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی معاونت علمی‌وفناوری به شرکت‎‌های دانش‌بنیان، خاطرنشان کرد: در شرایطی که بانک‌ها به دلایل متعددی از پرداخت تسهیلات ناتوان هستند، این معاونت با به‌روز شدن و با در اختیار داشتن منابع مالی فراوان و غنی می‌تواند بیشترین و بهترین حمایت‌ها را از صاحبان فکر و اندیشه داشته باشد که تا به امروز نیز با نگاه متمرکز و مدیریت صحیح، این نهاد توانسته است نقش خود را با بالاترین کیفیت ایفا کند بطوریکه احراز صلاحیت تنها شرط برخورداری از این حمایت‌ها است؛  البته افق‌دید شخص رئیس‌جمهور و باور وی به اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان بهترین مسیر برای رسیدن به توسعه‌پایدار نقش بسزایی در ارتقاء کیفی و کمی تسهیلات اعطایی به نخبگان و صاحبان ایده داشته است.

وی در پایان هم‌افزایی و همگرایی دولت و معاونت علمی‌وفناوری را مطلوب توصیف کرد و گفت: تاکنون نشست‌های متعددی بین این دو نهاد برگزار شده است که خروجی‌های مثبت آن را می‌توان به وضوح در نهادینه‌شدن و رونق اقتصاد دانش‌بنیان مشاهده کرد. امیدواریم در آینده نیز با گسترش این روابط و برگزاری بیشتر جلسات هم‌اندیشی و هم‌افزایی بتوان به بهترین نحو ممکن زمینه را برای اثرگذاری مثبت نخبگان در جامعه فراهم کرد.

تاریخ انتشار : 1394/08/12
کد : 73084
تعداد بازدید: 346