مهمترین بستر رشد و شکوفایی استعدادهای برتر مراکز علمی و دانشگاهی ا‌ست

دکتر علی مرادی؛ مراکز علمی و دانشگاهی را از جمله مهمترین مراکز رشد و شکوفایی استعدادهای برتر دانست و گفت: همواره سعی بر این بوده تا بنیاد نخبگان حلقه واصل میان نخبگان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی باشد.

دکتر علی مرادی؛ مراکز علمی و دانشگاهی را از جمله مهمترین مراکز رشد و شکوفایی استعدادهای برتر دانست و گفت: همواره سعی بر این بوده تا بنیاد نخبگان حلقه واصل میان نخبگان، دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی باشد.

دکتر علی مرادی؛ رئیس دفتر بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان گفت: کوتاه ترین راه برای رسیدن به رشد و اعتلای کشور عزیزمان ایران، همین مسیر نخبگان و یکی از اهداف نهایی بنیاد ملی نخبگان بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان است. بنیاد ملی نخبگان نیز در گا‌م‌های اولیه یعنی جذب و شناسایی در حال حرکت است اما تاکنون زمینه استفاده و بهره برداری از تمام ظرفیت نخبگان فراهم نشده است.

وی افزود: با درنظر گرفتن شرایط امروزی، راهی جز استفاده از ظرفیت و پتانسیل نخبگان نداریم و باید زمینه های لازم را برای تحقق این امر فراهم کنیم. همچنین با عنایت به فرموده مقام معظم رهبری «پیشرفت علمی درون زا، زمینه ساز اعتبار و ابهت ملت است» باید روند پیشرفت را با تولید علم و کاربردی کردن تحقیقات و پژوهش ها پیش ببریم تا شاهد رشد باشیم.

مرادی در ادامه با اشاره به اینکه رویکرد بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد از ابتدا استفاده از ظرفیت فعالان و پیشکسوتان علمی و پژوهشی در جهت شکوفا شدن استعدادهای جوان بوده است، گفت: در تمامی جلسات سعی بر این بوده تا به طور همزمان از نخبگان جوان و اساتید دارای تجربه استفاده شود و از اولین گام‌هایی که دفتر بنیاد در استان برداشته، زمینه سازی جهت ایجاد ظرفیت و شناسایی راه­های مختلف در کشف و توانمندسازی مستعدین بوده است. بر همین اساس از تمامی فضای موجود در استان اعم از رسانه­ها، ارتباطات جمعی، جلسات و نشست­ها و... استفاده شده و شاید بتوان مهمترین نمود این فعالیت ها را در میزان مراجعات حضوری و غیر حضوری به بنیاد نخبگان استان دانست.

رئیس دفتر بنیاد استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه افزود: به اعتقاد من مهمترین بستر رشد و شکوفایی استعدادهای برتر مراکز علمی و دانشگاهی‌ست، همواره سعی بر این بوده تا بنیاد نخبگان حلقه واصل میان نخبگان و دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی باشد.

مرادی اظهار داشت: در استان کهگیلویه و بویراحمد به واسطه داشتن پتانسیل های فراوان طبیعی، زمینه های مناسبی برای جذب و استفاده از ظرفیت نخبگان فراهم آمده است که بهره برداری در حوزه های آب، محیط زیست، گیاهان دارویی و گردشگری از جمله آن است. همچنین عمده برنامه‌ریزی های انجام شده استفاده از توان بومی استان در جهت کمک به تصمیم‌سازی و افزایش کیفیت فرهنگی و آموزشی استان است.

بحث الگوسازی از نخبگان و بزرگداشت مقام آنان را می توان جزو برنامه‌های کوتاه مدت و مقوله هایی مانند دوست علمی، اجرایی سازی طرح شهاب را از برنامه‌های بلند مدت برشمرد.

وی در ادامه افزود: عمده تمرکز ما در 6 ماهه دوم سال 92 و 93 بر مبحث حمایت از ایده های نو و فرهنگ سازی در جهت تکریم نخبگان و افراد صاحب فن و ایده بوده است و در این راستا شاید بصورت مصداقی بتوان طرح حمایت از نمونه سازی اختراعات را نام برد. البته اقدام موردی در جهت اعطای تسهیلات به صاحبان ایده مانند انعقاد تفاهم نامه با بانک ها و موسسات مالی و در اختیار قرار دادن زیر ساخت های تبدیل ایده به محصول و برگزاری نشست ها نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

رئیس دفتر بنیاد استان کهگیلویه و بویر احمد سپس با اشاره به اینکه با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و الهام گرفتن از رهنمودهای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تلاش‌های فراوانی چه از حیث فرهنگ سازی در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان و چه از حیث ایجاد زمینه‌های راه‌اندازی این شرکت­ها صورت گرفته است؛ افزود: خوشبختانه به رغم عدم وجود زیرساخت‌های لازم در استان مانند مرکز رشد و پارک علم و فناوری، دفتر استانی بنیاد توانسته است به خوبی محوریت چرخه ایده تا محصول را در استان به عهده گیرد به نوعی که امروزه به عنوان تنها حامی این چرخه در استان به شمار می‌رود.

مرادی در ادامه بحث هویت ملی و اسلامی را مهمترین فاكتورهاي فرهنگي براي ترسيم الگويي هدفمند در جهت تعالي سطح كمي و كيفي فعاليت‌هاي نخبگان در استان دانست و اذعان داشت: مهمترین فاکتورهای فرهنگی در  راستای تعالی فعالیت های نخبگان بحث هویت ملی و اسلامی است چرا که استان های کم برخوردار جذبه چندان زیادی برای نگهداشت نخبگان ندارند.

وی درباره ظرفيت‌هاي نظام آموزشي از مقاطع پايين تحصيلي تا درجات عالي علمي در دانشگاه‌ها برای دستیابی به ايده‌آل‌های مد نظر براساس سند راهبردي كشور در امور نخبگان نیز گفت: به اعتقاد این جانب، تا دست‌یابی نظام آموزشی عالی مطلوب که بر مبنای آن بتوان به جامعه نخبگانی آرمانی مورد نظر سند راهبردی در امور نخبگان دست یافت، هنوز فاصله زیادی وجود دارد بر همین اساس شاید بتوان نظام آموزشی عمومی (مقاطع پایین تحصیلی) را نیز نقد کرد چرا که بذری که در دوران ابتدایی کاشته می­شود در دانشگاه به ثمر می­نشیند. بر این مبنا تغییر الگوهای آموزشی و تربیتی در همه مقاطع تحصیلی امری اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه به تمهيدات اندیشیده شده براي ترغيب و ايجاد انگيزه در ميان نخبگان اشاره کرد و ادامه داد: تا کنون سعی شده است از ابزارهای انگیزشی مختلفی برای نخبگان استفاده شود، از جمله این ابزار می توان تشکیل کارگروه های تخصصی متناسب با نیاز استان با حضور آنها، استفاده از توان علمی آنها در مراکز تحقیقاتی و آموزشی و تسهیل ارتباط دو سویه میان نخبگان و مسئولین استانی را نام برد. همچنین جشنواره های استانی فرصت مناسبی برای بروز پتانسیل ها و توانمندی های نخبگان است که می تواند در تقویت و تشکیل ارتباطات چند سویه میان مسئولین استانی، نخبگان و مراکز علمی تحقیقاتی مرتبط، بسیار مفید واقع شود.

رئیس دفتر بنیاد استان کهگیلویه و بویراحمد سپس تمركز زدايي از مراكز استان‌ها و توجه به نقاط محروم را حایز اهمیت خواند و گفت: نباید به مهاجرت نخبگان فقط به عنوان یک پدیده‌ای ملی نگاه شود بلکه مهاجرت منطقه ای و تمرکز نخبگان در استان‌های بزرگ و صنعتی را باید به عنوان یکی از معضلات و دلایل عقب ماندگی استان های کم برخوردار به شمار آورد. جلوگیری از این پدیده از جمله اهداف اصلی نظام بوده و در سند راهبردی در امور نخبگان نیز به خوبی دیده شده است. از جمله اقدامات قابل انجام در این خصوص نیز می توان به آشنا کردن نخبگان و استعدادهای برتر با پتانسیل مناطق محروم از طریق اردوهای فرهنگی و جهادی و فراهم کردن زمینه های اشتغال متناسب با توانایی آنان و کم رنگ کردن جاذبه های کاذب سایر استان ها اشاره کرد.

مرادی در پایان گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد دارای استعدادهای فراوان در زمینه های مختلف است ولی با توجه به امکانات محدود این استان اغلب شاهد مهاجرت این افراد به استان های همجوار هستیم. اگر عمده زیر ساخت های علمی و توسعه‌ای این استان فراهم شود بلاشک پیشرفت این افراد در زمینه های مختلف و به دنبال آن پیشرفت کشور بیش از پیش خواهد بود.

 

تاریخ انتشار : 1393/08/10
کد : 73082
تعداد بازدید: 434