برنامه دو روزه جشنواره دانش‌آموزی دریا اعلام شد

نخستین جشنواره دانش آموزی دریا با تقدیر از برگزیدگان آثار دانش‌آموزی طی یک برنامه مدون دو روزه به کار خود پایان می‌دهد.

نخستین جشنواره دانش آموزی دریا با تقدیر از برگزیدگان آثار دانش آموزی طی یک برنامه مدون دو روزه به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری آموزش و پرورش، ارگان‌ها و نهاد های دریایی و... اقدام به برگزاری مراسم پایانی نخستین جشنواره دانش آموزی دریا در 21 و 22 مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس تهران خواهد کرد.

تقدیر از برگزیدگان آثار

با همت ستاد توسعه دریایی و نهادهای همکار بیش از 4000 اثر از ابتدای فراخوان آثار تا 10 شهریور ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. طی چهار مرحله داوری تخصصی با استفاده از داوران بخش هنری، ادبی، شعر و عکاسی، با نظر اعضای دبیرخانه جشنواره 110 نفر از افراد برگزیده در رشته های داستان و شعر، مقاله پژوهشی، ساخت ماکت، نقاشی، عکاسی،کاریکاتور، پویا نمایی و.... انتخاب شدند. در مراسم افتتاحیه جشنواره در روز 21 مهرماه از این دانش آموزان با هدایای در نظر گرفته شده تقدیر خواهد شد. این هدایا شامل تقدیرنامه معاونت علمی ریاست جمهوری، تندیس جشنواره و جایزه نقدی و غیر نقدی در نظر گرفته برای برگزیدگان است.

لازم به ذکر است به 50 نفر از برگزیدگان سوالات مسابقه خانوادگی آشنایی با دریا نیز هدایایی داده خواهد شد.

برگزاری کارگاه و سخنرانی علمی

یکی از برنامه های جنبی مراسم جشنواره، برگزاری کارگاه های تخصصی در حوزه صنایع دریایی برای دانش آموزان است. یکی از این موارد،کارگاه آشنایی با دریا  برای دانش آموزان است. در این کارگاه دانش آموزان با مهم ترین مباحث مقدماتی در حوزه صنایع دریایی مانند آشنایی با دریاها و اقیانوس ها، بنادر، شیلات، کشتی سازی، شیلات ، سازه های دریایی و.... آشنا می شوند. لازم به ذکر است این کارگاه به صورت مداوم در طول 3 ماه در مدارس تهران و 7 استان ساحلی کشور برگزار شده است.

همچنین با همکاری نهادهای فعال در دبیرخانه جشنواره شرکتهای و نهاد های فعال همچون شیلات، شرکت نفت کش و... به ارائه کارگاه و سخنرانی علمی مناسب دانش آموزان در سالن‌های همایش باغ موزه خواهند پرداخت. همچنین در برخی سالن ها پخش فیلم های آموزشی دریایی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

مسابقه شناورهای کنترل از راه دور دانش آموزی

با همکاری پژوهش سراهای دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش، مسابقه شناورهای کنترل از راه دور در میان 30 تیم دانش آموزی در محل باغ موزه دفاع مقدس در هر دو روز مراسم برگزار خواهد شد. در روز اول تیم ها پذیرش و مراحل بازرسی و تست بدون بار را برای طی کردن مسافت 100 متری انجام می دهند. در روز دوم تیم ها برای تست با بار مسابقه و پس از داوری تخصصی مستقر در محل دریاچه،4تیم دانش آموزی در اختتامیه جشنواره در روز 22 مهر ماه معرفی خواهند شد. همچنین به دو تیم از میان تیم های شرکت کننده با نظر هیئت داوران، جایزه خلاقیت ساخت شناور اعطا خواهد شد.

نمایشگاه دستاوردهای صنایع دریایی و آثار دانش آموزان

همزمان با برگزاری مسابقه شناورهای کنترل از راه دور و کارگاه ها، در محل محوطه  باغ موزه دفاع مقدس، نمایشگاهی از دستاوردهای شرکتها و ارگانهای دریایی کشور همچون نیروی دریایی ارتش، شرکت نفت گاز و پارس، سازمان صنایع دریایی و... برپا خواهد شد. شرکت ها در این غرفه ها به ارائه دستاوردهای خود و همچنین ارائه اقلام ترویجی دانش آموزی در حوزه دریا خواهند پرداخت. همچنین با همکاری بنیادهای نخبگان کشور، آثار دانش‌آموزان که در طول جشنواره به دبیرخانه ارسال شده در معرض عموم خواهد گرفت.

تاریخ انتشار : 1394/07/19
کد : 73077
تعداد بازدید: 421